Aizvadītajā nedēļā pasaules vadošie fondu indeksi uzrādīja līmeņu pazemināšanos. Pieaugusī nenoteiktība ap turpmākām ASV lielāko hipotēku aģentūru attīstības perspektīvām un naftas kotējumu kāpums izraisīja nelielu Amerikas indeksu krišanos: plašā S&P 500tirgus indekss zaudēja 0.5%, Dow Jones - 0.3 %, bet Nasdaq Composite samazinājās par 1.5%.
Par krišanos līderiem Amerikas fondu tirgū kļuva finanšu sektora akcijas. Freddie Mac un Fannie Mae akciju kotējumi strauji samazinājās attiecīgi par 52% un 37%. Kredītportfeļa kvalitātes pasliktināšanās kopā galveno finanšu rādītāju krišanos raisa bažas, ka uzņēmumiem būs jāpiesaista kapitāls. Privātie investori cenšas pēc iespējas ātrāk pārdot uzņēmuma akcijas, tādējādi, kapitāla palielināšana būs iespējama vienīgi ar valsts līdzdalību. Uz spekulāciju fona par daļējo Freddie Mac un Fannie Mae nacionalizāciju par 19% samazinājās Sovereign Bancorp akciju cenas: vienas no lielākām ASV bankām līdzdalība hipotekāro aģentūru kapitālā sastāda $623, tomēr, neseno notikumu dēļ tā var praktiski zaudēt savu vērtību.
Tikpat strauji samazinājās American International Group akciju kotējumi pēc tam, kad Goldman Sachs analītiķi paziņoja par to, ka ASV lielākai apdrošināšanas kompānijai būs jāpiesaista papildus kapitāls, lai segtu kredītu zaudējumus.
Tajā pašā laikā jaunumu par to, ka Korejas banka Korea Development Bank plāno iegādāties pamatīgu Lehman Brothers akciju daudzumu, vairoja optimismu tirgū. Viens no vispazīstamākajiem investoriem Vorens Baffets savā intervijā televīzijas kanālam CNBC paziņoja, ka Amerikas akcijas tagad ir pievilcīgākas nekā pirms gada, kas, savukārt, ierobežoja krišanos Amerikas fondu tirgos.
Rallijs izejvielu tirgos izraisīja naftas, gāzes un ieguves kompāniju akciju kāpumu. ASV lielākā enerģētikas kompānija Exxon Mobil uzrādīja kāpumu par 4.2%. Tajā pašā laikā cenu kāpums naftai negatīvi atspoguļojās patērētāju sektora kotējumos. Vienu no straujākajiem sazinājumiem uzrādīja Ford akcijas, kuru cena nedēļas laikā samazinājās par 13%.
Eiropa
Eiropas indeksi samazinās jau otro nedēļu pēc kārtas. Naftas cenu kāpums izraisīja mazumtirdzniecības kompāniju un automobiļu ražotāju kotējumu samazināšanos: BMW akciju cenas samazinājās par 3.2%, Porsche – par 2.4%.
Līdzi kā ASV, par krišanās līderiem kļuva finanšu sektora akcijas. Pirms jaunā atskaites perioda sākuma pasaules lielāko banku analītiķi sacenšas, pareģojot savu konkurentu zaudējumus, kas negatīvi ietekmē pasaules banku sektora kotējumus. Īrijas bankas Anglo Irish akciju cenas samazinājās par 15%, Britu Royal Bank of Scotland - par 5.2%. Kopumā Eiropas sektora akcijas nedēļas laikā samazinājās par 4%, tādējādi, kopējie zaudējumi kopš gada sākuma sasniedza 32%.
Uz cenu kāpuma fona metāliem un izejvielām pasaules lielākās ieguves kompānijas BHP Billiton akciju cenas sadārdzinājās par 11%, vadošā tērauda ražotāja ArcelorMittal akcijas – par 3.5%.
Āzija
Āzijas emitentu akciju cenas turpina samazināties jau ceturto nedēļu pēc kārtas. Pietiekoši vāji ASV makroekonomiskie dati – vairumtirdzniecības cenu kāpums, samazināšanās nekustamā īpašuma tirgū un iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās – negatīvi ietekmēja Āzijas tehnoloģisko kompāniju kotējumus. Samsung Electronics akciju cenas samazinājās par 4%. Cenu kāpums naftai izraisīja kotējumu samazinājumu Āzijas avio sektorā: Singapore Airlines akciju cena samazinājās par 2.5%, Korean Air Lines - par 7.4%. Vakar Āzijas indeksi uzrādīja kāpumu, kam par iemeslu kalpoja naftas kotējumu samazināšanās.