Galvenie iemesli vai visu izejvielu cenu kāpumam pasaulē pērn bija pieprasījuma pieaugums no Āzijas valstīm.
Bet šogad agresiju cenām piedod spekulatīvais fons, jo, bēgot no vājā dolāra pieaug ieguldījumi izejvielās. Straujais izejvielu cenu kāpums pasaulē gada laikā audzējis cenas pārtikai vairāk nekā par 20 %, šogad būtisks cenu samazinājums nav paredzams. Vislielākās cenu izmaiņas pērn piedzīvoja graudu tirgus, kas ķēdes reakcijā atsaucās arī uz citiem sektoriem.
Šoks graudu tirgū
Viena no lielākajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem a/s Rīgas dzirnavnieks ģenerāldirektors Sandis Jansons pagājušo jau nodēvējis par šoka terapijas gadu. Viņš norādīja, ka, salīdzinot kviešu cenas Eiropas graudu biržā 2006./2007. gada sezonās, ilgu laiku tonnu graudu varēja iegādāties vidēji par 150 eiro, bet pērn jūnijā graudu iepirkuma cena sāka strauji paaugstināties, septembrī sasniedzot pat 300 eiro/t. Patlaban cena ir ap 290 eiro/t. S. Jansons uzskata, ka šogad Latvijā nav gaidāms graudu iepirkumu cenas būtisks samazinājums. Kopš pērnā gada augusta uzņēmums palielinājis cenu miltu produkcijai par 90 %, bet citiem produktiem par 30-35%. Lai gan Rīgas dzirnavnieka klientu vidū nav novērojams apjomu samazinājums, spriedze maiznieku un mazumtirgotāju vidū pastāv, novērojusi firmas vadība. Uzņēmuma tirdzniecības un mārketinga direktors Kārlis Mišinskis norādīja, ka kopumā industrijā tomēr var novērot patēriņa krituma tendenci. Ja maiznieki nevarēs audzēt cenas, tas var novest pie bankrotiem, viņš prognozēja. Db jau vēstīja (27.02.2008), ka maizniekus satrauc pieprasījuma samazināšanās. Zemkopības ministrija secinājusi, ka maizes cenu pieaugums nav proporcionāls graudu un miltu cenu pieaugumam.
Piena nozarē smagi
Sarežģīta situācija pašlaik izveidojusies piena nozarē, kur pēc pērn gada otrajā pusē strauji augušajām piena iepirkuma cenām seko to samazinājums. A/s Rīgas piena kombināts (RPK) valdes priekšsēdētājs Henrijs Fogels skaidro, ka kaimiņvalstīs, ieskaitot Poliju un Vāciju, piena iepirkuma cenas ir samazinātas pat zem 20 santīmiem, savukārt ar Latvijas iepirkuma cenām produktu pašizmaksa ir tik augsta, ka «ar savu cenu ne tuvu nevaram konkurēt eksporta tirgos». Tā rezultātā RPK industriālos produktus šobrīd neražo, bet uzņēmumam izveidojies milzīgs piena pārpalikums. Viens no variantiem ir iepirkt pienu tikai vietējā tirgus vajadzībām, bet tas nozīmē no pašreizējā piena iepirkuma apjoma atteikties no apmēram 150 t piena dienā (RPK eksports veido 25 % no apgrozījuma - red.), skaidroja H. Fogels. Šobrīd RPK neredz citu veidu, kā samazināt piena iepirkuma cenu, paralēli meklējot variantus un ļoti strikti plānojot, ko, cik un kādā kombinācijā katru dienu ražot, lai izietu no situācijas ar iespējami mazākiem zaudējumiem, klāstīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. Pērn piena iepirkuma cena cēlās galvenokārt tirgus situācijas dēļ, jo pasaulē strauji auga industriālo produktu cenas, bet gada beigās situācija mainījās. Kā liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības dati, šā gada februārī vidējā piena iepirkuma cena bija par 1 % mazāka nekā janvārī - 235.93 Ls/t. Piena iepirkums februārī sarucis par 9 % salīdzinājumā ar janvāri. Sakarā ar pieprasījuma samazinājumu un siera ražošanas apturēšanu uz diviem mēnešiem, daļu strādājošo atlaidīs arī a/s Cesvaines piens (Db, 14.03.). Savukārt a/s Zemgales piens pārstrukturizē ražošanu un gatavojas atsākt piena produktu ražošanu nākammēnes (Db, 07.02.). SIA Daudznozaru kompānija Daugava nav atkarīga no piena iepirkuma cenām, jo izmantojam tikai sava ganāmpulka govju pienu, skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aigars Vaivars. Lai gan iepriekš tika prognozēts cūkgaļas cenu pieaugums, būtiskas izmaiņas šajā sektorā līdz šim nav notikušas (Db, 27.02.).
Ietekmē aldarus
Izejvielu cenu straujais kāpums ietekmē arī aldarus. Aldara sabiedrisko attiecību speciālists Ilmārs Jargans klāstīja, ka iesala cenas gada laikā ir kāpušās par 40-50%, taču uzņēmums paguva iepirkt iesala rezerves par zemāku cenu. Apiņiem cenas aug nepārtraukti un ir kāpušas pieckārtīgi. Vidēji par 8% augušas iepakojuma materiālu cenas. Par 6% dārgāks kļuvis cukurs. Aldara produkcijas cenas šogad vidēji ir cēlušās par 6.4%. Ļoti nozīmīgi - par vairāk nekā 50 % augušas graudu piegādes izmaksas a/s Cēsu alus, un nav plānots, ka iepirkumu cenas samazināsies, stāstīja valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone. Alus tirgū šogad cenas pieaug, Cēsu alum pieaugums gan bijis minimāls - 6-7 %, tā E. Sietiņsone. Augstāko cenu pēdējo desmit gadu laikā sasniegusi kafijas cena. Kopš janvāra kafijas cena pieaugusi par aptuveni 21%, līdz rekordlielai atzīmei 167 $ par bušeli, klāsta SEB Unibankas strukturēto produktu darījumu vadītājs Aleksandrs Papenkovs. Tomēr kafijas globālais patēriņš palielinājies no 1.7% līdz 2% gadā. Šobrīd pasaules analītiķi uzsver, ka kafijas cena var pārsniegt pēdējo 10 gadu lielāko atzīmi, ja pasaules lielākais kafijas ražotājs Brazīlija saražos mazāk par prognozēto. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra dati liecina, ka kafijas pupiņu cena gada laikā augusi par 11 %, bet Merrild kafijas - par pusprocentu mazāk.