Ievērojami pieaugušas Spānijas obligāciju likmes, izsaucot bažas, ka ar aizdevumu valsts bankām nebūs pietiekoši līdzēts un Madridei nāksies vērsties pēc pilna apmēra starptautiskās finanšu palīdzības.
«Mēs esam sasnieguši maksimālu spriegumu. Situācija nav ilgtspējīga,» ceturtdien, kad Madrides obligāciju likmes sasniedza gandrīz septiņus procentus sacīja Spānijas finanšu ministrs Luiss de Guindoss.
Līdzīgās domās ir arī analītiķi. Nedaudz vairāk nekā puse aģentūras Reuters aptaujāto analītiķu atzīmē, ka Spānija drīzumā sekos Īrijas, Portugāles un Grieķijas pēdās un lūgs pilnu aizdevuma programmu. Vēl aprīlī ekonomisti apgalvoja, ka šāda iespēja ir vērtējama daudz mazāk.
Pieaudzis arī satraukums par to, ka Spānijas finanšu nedienas varētu pārsviesties uz Itāliju, kuras obligāciju likmes sasniegušas 5,3% un mēneša laikā kāpušas par 1,4 procentpunktiem.
Db.lv jau vēstīja, ka aizvadītās nedēļas nogalē Spānija lūdza 100 miljardu eiro lielu finanšu palīdzību eirosavām bankām. Pēc Spānijas lūguma finanšu tirgos uz brīdi iestājās miers un valsts vadība aizdevumu nosauca par triumfu.
Taču vēlāk starptautiskā kredītreitingu aģentūra Moody’s samazināja Spānijai piešķirto reitingu no A3 līdz Baa3, kas ir tikai vienu pakāpi virs tā sauktā «miskastes reitinga». Tāpat aģentūra pavēstījusi, ka tuvāko trīs mēnešu laikā Spānijas reitingu varētu turpināt samazināt. Aģentūras lēmums izraisīja jaunu satraukumu finanšu tirgos.
Savu lēmumu Moody’s skaidroja ar Spānijas vēršanos pēc finanšu palīdzības bankām, kas palielinās valsts parādu kalnus. Tāpat reitingu aģentūra uzsvēra, ka Spānijas valdībai ir ierobežota pieeja finanšu tirgiem, bet valsts ekonomika ir vāja.