Iespējams, līdz sezonas sākumam varētu tapt risinājums tiem ēdinātājiem, kuru vasaras terases skar ūdens hidranta akas atrašanās vietu.
Viens no būtiskajiem priekšnoteikumiem, lai restorāns veiksmīgi darbotos un spētu piesaistīt vairāk apmeklētāju vasaras sezonā, ir terases esamība. Līdz ar to restorāni un kafejnīcas iegulda gana lielus līdzekļus un pūles, lai izveidotu terases, turklāt ir svarīgi, lai tās varētu kalpot ne tikai vienu sezonu vien. Lai gan ārā vēl valda ziema, restorānu un kafejnīcu īpašnieki jau tagad ir uzsākuši darbu pie terašu projektu saskaņošanas, lai, iestājoties siltajam laikam, būtu gatavi uzņemt viesus. Tomēr ne visiem iet gludi. Proti, Vecrīgā ir aptuveni 14 vietas, kur kafejnīcu vasaras terases atrašanās vieta ir arī ūdens hidranta akas atrašanās vieta, tāpēc terases izvietošana ir apgrūtināta vai nav iespējama. Jāatgādina, ka šī problēma plašāk tika izgaismota pagājušā gada pavasarī, kad vairākiem Vecrīgas restorāniem neizdevās saskaņot jau esošās terases projektus. Toreiz gan tika rasts kompromiss, proti, katrs problemātiskais gadījums tika skatīts individuāli un panākts risinājums, kas apmierināja visas puses. Šogad gan izskatās, ka risinājumus nebūs tik viegli panākt.
Sēžas pie galda
Atteikumi par terašu izvietošanu ir saistīti ar drošības prasībām, jo atsevišķas terases aizsedz ūdens hidrantus, kā arī glābšanas transportam apgrūtina iebraukšanu šaurajās Vecrīgas ielās. Iepriekš Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), veicot apsekošanu, secināja, ka vasaras terases nenodrošina brīvu piekļuvi ugunsdzēsības hidrantu akām. Ugunsdrošības noteikumos ir ietverts regulējums, kas nepieļauj priekšmetu izvietošanu 1,5 metru rādiusā ap ugunsdzēsības hidrantiem, kā arī prasība, ka caurbrauktuvei un piebrauktuvei pie ēkām jābūt vismaz 3,5 metrus platai.
«Ņemot vērā Vecrīgas un arī citu pilsētu vēsturisko centru īpašo situāciju, pastāv vietas, kur kafejnīcu vasaras terašu izvietošana nav iespējama, jo operatīvais transports nevar izbraukt un pildīt savus pienākumus. Attiecīgie Ministru kabineta (MK) noteikumi šobrīd nepieļauj atkāpes vai alternatīvus risinājumus šādās situācijās. Jautājums tiešā veidā ir Iekšlietu ministrijas (IeM) un VUGD kompetencē, kas šobrīd nav izstrādājušas un nevirza kādus jaunus nosacījumus šajā jomā. Taču, ņemot vērā Ekonomikas ministrijas (EM) rūpi par uzņēmējdarbības vides pilnveidošanu, kā arī labo līdzšinējo sadarbību ar VUGD būvniecības procesa pilnveidošanas ietvaros, aicinājām uz kopīgu tikšanos VUGD, Rīgas būvvaldi un tūrisma nozares asociācijas pārstāvjus, lai pārrunātu izveidojušos situāciju, problēmas un sāktu diskusiju par iespējamiem risinājumiem,» norāda EM pārstāve Evita Urpena.
Tikšanās laikā asociācijas pārstāvji iepazīstināja ar pastāvošajām problēmām vasaras terašu izveidē, īpaši pilsētu centru teritorijās, kas vasaras sezonā, kad ir spraigākā tūrisma sezona, rada šķēršļus attīstīt uzņēmējdarbību. EM uzskata, ka ir jāmeklē tādi kompromisa risinājumi, kas sabalansē uzņēmējdarbības attīstības jautājumus un sabiedrības drošību. Šīs tikšanās laikā jau esot izkristalizējušies atsevišķi iespējamie risinājumi, taču pagaidām netiek atklāts, kādi tie varētu būt. E. Urpena uzskata, ka iespējams veikt grozījumus normatīvajos aktos, lai rastu risinājumu gadījumos, kad kafejnīca tiek izvietota tā, ka tā netraucē VUGD efektīvai darbībai, tādējādi novēršot šķēršļus uzņēmējdarbības veikšanai.
Visu rakstu Sola sakārtot terašu jautājumu lasiet 29. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!