Finanšu ministrijas izstrādātie nodokļu politikas scenāriji, arī mājokļa nodoklis, ir vērsti uz naudas iegūšanu valsts budžetam, palielinot nodokļu maksājumus, tādējādi vēl vairāk izņemot naudu no iekšējā tirgus, nevis veicinot biznesu. Atsevišķu likmju palielināšanas efekts vispār nav skaidrs. Tā atzīst DB aptaujātie eksperti.
«Tik ievērojams NĪN palielinājums, apstākļos, kad nekustamo īpašumu nav iespējams pārdot, lai samainītu to uz mājokli mazāk prestižā vietā un kad nomas un īres cenas ir tuvas 0, ir vienkārši ņirgāšanās par tautu,» tā sertificētā nodokļu konsultante un SIA Finanšu akadēmija valdes locekle Daiga Zēna. Viņasprāt, līdzvērtīgs pasākums būtu noteikt IIN 50% apmērā un socnodokli 40% , vienlaicīgi noteikt arī aizliegumu izbraukt no valsts un mainīt darba vietu.
Bičevskis: budžets jākonsolidē uz sociālo programmu rēķina
Lai nepieciešamajā apjomā konsolidētu nākamo divu gadu valsts budžetus, būs nepieciešams pārskatīt sociālās programmas, tā intervijā DB pauž Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.
«Mūsu pašreizējais sociālais budžets nav ilgspējīgs. To saprot visi, kas paskatās uz elementāru matemātiku — jau šogad sociālā budžeta deficīts būs 300 miljoniem latu,» uzsver. M. Bičevskis.
Kristovskis pieļauj aizņemties no turīgiem pensionāriem
Vienotības valdes priekšsēdētāja Ģirta Valda Kristovska pieļāvums, ka meklējot, kā konsolidēt budžeta deficītu 2011. gadam par 500 miljoniem latu, varētu apsvērt «aizņemšanos no pensionāriem», pirmdien DB tika precizēts, ka žurnālā SestDiena nekorekti atspoguļoti viņa izteikumi. Politiķis esot runājis par iespēju aizņemties no «turīgajiem pensionāriem». «Tas nav ne Pilsoniskā savienības, ne, pasarg dievs, šīs valdības vai premjera viedoklis. Tā ir neatstrādāta versija, par kuru nāksies diskutēt,» skaidroja politiķis. Pastāvot iespēja lielo pensiju saņēmējiem daļu pensijas izmaksāt valsts aizņēmuma obligācijās, garantējot, ka šī nauda tiks atdota un par to vēl tiks samaksāti procenti. Ne par pensiju lieluma slieksni, no kura pensionāri būtu uzskatāmi par «turīgiem», ne par citiem iespējamiem aizņemšanās nosacījumiem Ģ. V. Kristovskis nebija gatavs runāt.
Aug uz milzīgo pasūtījumu rēķina
Dienvidu tilta un citu vērienīgu valsts un pašvaldību projekti SIA Skonto būve un a/s BMGS ļāvuši krietni audzēt apgrozījumu laikā, kad daudzi nozares uzņēmumi cīnās par izdzīvošanu.
Kompānijai ir izdevies saglabāt vadošās pozīcijas nacionāla mēroga infrastruktūras un inženiertehnisko būvju celtniecībā, piekrīt Skonto Būve valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis.
Līderim jāprot dalīties
Līderim ir jācenšas mazināt riskus, veidojot un paplašinot partnerattiecības, uzskata Krievijas sabiedriskā darbiniece, politekonomiste un rakstniece Irina. Hakamada. «Tas prasa jaunu attīstības līmeni biznesa vidē, civilizētību un solījumu izpildes kultūru. Nezinu, kā pie jums, bet Krievijā tam traucē augsta psiholoģiskā barjera — nevēlēšanās dalīties. Cilvēki labprātāk ņem kredītus, iesaistās dažādās «melnās» shēmās, pat bēguļo no bandītiem, lai tikai paturētu savu biznesu paši sev. Vieglāk būs, ja dalīsim atbildību, veidojot gan partnerību, gan horizontālākas komandas.»