Apsvērs ieviest minimālo valsts obligātās sociālās apdrošināšanas likmi par katru strādājošo, mikrouzņēmumu nodoklis varētu tikt saglabāts ģimenes uzņēmumiem, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tādu iespējamo nākotnes ainu pēc Finanšu un Ekonomikas ministrijas atšķirīgās pozīcijas jautājumā par mikrouzņēmumu nodokļa likmes likteni iezīmēja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis. Viņš pieļāva, ka tādējādi pilnībā mainīsies pašreizējā mikronodokļa likuma teksts. «Situācija, kad valstī tiek paaugstināta minimālā alga no 320 eiro līdz 360 eiro, tiek pārslēgti darba līgumi par 0,8 slodzi, saglabājot to pašu algu, kāda bijusi pirms tam – 320 eiro, nav īsti pieņemama, tāpat kā nav pieņemams, ka mikronodokļa maksātāja darbiniekam, iestājoties kādam no sešiem valsts sociālās apdrošināšanas gadījumiem, nekas nepienākas, bet pensijas kontekstā vēl citiem nodokļu maksātājiem jāpiemaksā līdz valstī noteiktajai minimālajai pensijai,» skaidroja K. Šadurskis.
Viņš gan atzina, ka šīs revolucionārās pārmaiņas varētu ieviest pakāpeniski, turklāt par to diskutēs citā Saeimas (Sociālo un darba lietu) komisijā. Pēc pašreizējās minimālās algas likmes ikmēneša minimālās sociālās apdrošināšanas iemaksām apmēram būtu jābūt 122 eiro. Tas nozīmē, ka, pieaugot minimālajai algai, šim minimālajam apmēram arī būtu jāpieaug.
Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji atzina, ka ir pārsteigti par tik fundamentālu valsts sociālās apdrošināšanas minimālā apmēra ideju. Tika izteikts vēlējums šādu ideju ne tikai izvērtēt budžeta ieņēmumu kontekstā, bet arī saistībā ar uzņēmējdarbības konkurētspēju un inflāciju. Jārēķinās, ka kopumā mikronodokļa maksātāji, pēc Finanšu ministrijas datiem, nodarbina jau vairāk nekā 90 000 strādājošo, kas vienlaikus ir arī vēlētāji.
Visu rakstu Sociālajam nodoklim draud ieviest minimālo likmi lasiet ceturtdienas, 22. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!