Nākotnē uzņēmējiem sola paredzamāku nodokļu vidi, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Jau decembrī tiks sākts darbs pie 2017. gada budžeta un strādāts pie vidēja termiņa nodokļu stratēģijas izveides, lai uzņēmēji turpmāk zinātu, kas nodokļu jomā notiks nākamo trīs gadu laikā un nebūtu tāda mētāšanās, kā šajā gadā, tomēr patlaban Latvijas nodokļu vidi var vērtēt kā vienu no stabilākajām Eiropā, Dienas biznesa rīkotajā konferencē «Biznesa prognozes 2016» atzina valdības pārstāvji.
Stabilitātes iezīmes
Valdības pārstāvji pašreizējo nodokļu sistēmu vērtē kā labu, taču vienlaikus atzīst, ka tai jābūt paredzamākai. Nākamā gada budžets ir balstīts uz 3% ekonomikas pieaugumu, un tā virziens ir nevienlīdzības mazināšana, bet prioritātes – gan ārējā, gan iekšējā valsts drošība, savukārt budžeta deficīts paredzēts 1% no IKP apmērā, konferencē atgādināja Ministru prezidente Laimdota Straujuma.
Finanšu ministrs Jānis Reirs atzina, ka šajā gadā liels izaicinājums bija veikt budžeta konsolidāciju 100 miljonu eiro apmērā, jo iepriekš izteiktās ieņēmumu prognozes bijušas pārāk optimistiskas un nav piepildījušās. «Revidējot esošās programmas, ministrija rada iespējas aizbērt šo 100 miljonu bedri, bet tajā pašā laikā finansējām papildu neatliekamās nepieciešamības 122 miljonu eiro apmērā, no kurām daļa bija aizsardzības finansējums,» uzsvēra J. Reirs.
Vērtējot Latvijas nodokļu vidi, finanšu ministrs pauda uzskatu, ka nevar teikt, ka tā ir nestabila. «Runājot ar kolēģiem un salīdzinot ar citām valstīm, man ir pamats uzskatīt, ka Latvijas nodokļu sistēma ir viena no stabilākajām eirozonā un Eiropas Savienībā,» sacīja ministrs. Pēc viņa teiktā, trīs pamatnodokļi mūsu valstī – sociālais nodoklis, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un PVN – kopš 2011. gada ir samazināti, kas nav darīts nevienā ES valstī. «Līdz ar to mēs varam aprunāt mūsu valsti, kā gribam, taču nodokļu jomā ir vērojamas stabilitātes pazīmes,» uzsvēra J. Reirs.
Ministru prezidente gan atzina, ka pirms gada tika solīts, ka valdība samazinās IIN, taču tas nav izdarīts nozīmīgu iemeslu dēļ. «Mums jāparāda solidaritāte pašiem sev, nevaram gaidīt, ka citi nodrošina mūsu drošību, ja paši par to nemaksājam. Līdz ar to nebija iespējams savietot visus budžeta maksājumus un vēl par vienu procentpunktu samazināt IIN,» viņa skaidroja konferences dalībniekiem.
Visu rakstu Sola prognozējamu vidi lasiet 4. novembra laikrakstā Dienas Bizness.
Raksta galerijā - foto no Dienas Biznesa rīkotās konferences «Biznesa prognozes 2016».