Pret vienu no lielākajām Lietuvas privātajām komercbankām Snoras noticis valsts struktūru sankcionēts vardarbīgas biznesa pārņemšanas jeb reiderisma gadījums, teikts Snoras bankas bijušo lielāko akcionāru Vladimira Antonova un Raimonda Baranauska kopīgajā paziņojumā.
«Lietuvas Centrālās bankas lēmums apturēt Snoras darbību, iecelt bankas pagaidu administratoru, kā arī pārņemt 100% bankas akciju valsts īpašumā ir privātas bankas nacionalizācija, un šāda rīcība ir kardināli atšķirīga no vispārpieņemtajām un civilizētajām biznesa metodēm demokrātiskās valstīs un tirgus ekonomikas normām,» teikts paziņojumā.
Snoras bijušie akcionāri uzskata, ka šāda rīcība ir demonstratīva akcija, kuru izraisījuši vairāki iemesli - Lietuvas finanšu situācijas pasliktināšanās uz jaunas eirozonas valstu finanšu krīzes fona, vēlme risināt valsts problēmas uz privātā biznesa rēķina, vēlme nepieļaut veiksmīga ārvalstu kapitāla pozīciju nostiprināšanos Lietuvā laikā, kad vietējā Lietuvas ekonomika un finanšu sistēma ir ļoti vājas, kā arī mēģinājumi valsts līmenī ar spēka metodēm atrisināt saasinājušos konkurenci Lietuvas finanšu un banku sektorā.
Snoras akcionāri ir noraizējušies par izveidojušos situāciju, kura, attīstoties pēc ieplānotā scenārija, neizbēgami izraisīs Lietuvas finansiālās un ekonomiskās situācijas tālāku pasliktināšanos, kā arī nodarīs jūtamu kaitējumu Lietuvas tēlam starptautiskajā politikā un ekonomikā.
Abi akcionāri apliecināja savu nodomu izmantot visas viņu rīcībā esošās likumīgās metodes sava biznesa aizsardzībai un arī visa Lietuvas privātbiznesa aizsardzībai, kuram draud piespiedu nacionalizācija šaubīgu politisku un ekonomisku mērķu vārdā.
Jau vēstīts, ks Lietuvas Banka nolēma uz laiku apturēt bankas Snoras darbību, bet Lietuvas valdība lēma pārņemt bankas akcijas, lai aizsargātu noguldītāju intereses un samazinātu iespējamos valsts izdevumus.
Bankas Snoras tīrā neauditētā peļņa deviņos mēnešos bijusi 7,08 miljoni litu (1,4 miljoni latu), kas ir par 18,6% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Snoras aktīvu apjoms šā gada septembra beigās sasniedza 8,141 miljardus litu (ap 1,66 miljardu latu), kas ir par 13,6% vairāk nekā pērn septembra beigās.