Šā gada pirmajā ceturksnī Slovēnijas iekšzemes kopprodukts (IKP) gada griezumā samazinājies par 4,8%. Slovēnijas ekonomikas kritums gada pirmajos trijos mēnešos bijis lielāks nekā iepriekš cerēts, tādējādi pastiprinot spiedienu uz valsti, kas pūlas izvairīties no vēršanās pie starptautiskajiem aizdevējiem.
Iepriekš Bloomberg aptaujātie ekonomisti prognozēja Slovēnijas IKP kritumu 2,9% apmērā. Slovēnijas tautsaimniecības samazināšanās bijusi arī smagākā kopš 2009. gada globālās recesijas sākuma.
IKP samazināšanās atspoguļo iekšējā patēriņa un investīciju apjoma kritumu, kas gada griezumā laika posmā no janvāra līdz martam, attiecīgi pazeminājās par 7,7% un 20,7%, vēsta Wall Street Journal. Vienlaikus salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni par 1,8% palielinājies valsts eksports.
Balkānu valsts, kas 2007. gadā ieviesa eiro, uzsākusi apjomīgu reformu īstenošanu, lai izvairītos no Eiropas Savienības ārkārtas palīdzības, kādu saņēmusi Grieķija, Kipra, Īrija, Portugāle un Spānija, lūgšanas. Bažas par Slovēnijas ekonomiku īpaši saasinājās martā, kad Kiprai tika piešķirts starptautiskais aizdevums. Slovēnija uzsākusi privatizācijas programmu, kas ir daļa no 1,2 miljardus lielā valsts finanšu rekapitalizācijas plāna.
Tikmēr Slovēnijas Centrālās bankas vadītājs Marko Kranjecs pavēstījis, ka valstij jāsper papildus soļi, lai izvairītos no starptautiskā aizdevuma. «Slovēnija vēl nav izkļuvusi no meža. Joprojām ir daudz darāmā,» sacījis M. Kranjecs.
Slovēnijas valdībai esot jāpārskata sava loma daudzās jomās, uzskata valsts centrālās bankas vadītājs. Jāveic arī banku sistēmas neatkarīgs audits, kuru lūgusi Eiropas Komisija, lai pārliecinātos vai Slovēnijas aprēķini par banku rīcībā esošajiem sliktajiem kredītiem ir precīzi.
Maija sākumā Slovēnijas valdība nāca klajā ar ekonomisku pasākumu programmu, kurai vajadzētu palīdzēt izvairīties no starptautiskā aizdevuma saņemšanas. Slovēnija veiks banku sektora rekonstrukciju, palielinās nodokļus un īstenos valsts īpašumu privatizāciju. Tāpat valsts par diviem procentiem palielinās pievienotās vērtības nodokli (no 20% līdz 22%), veidos speciālu finanšu iestādi, kas pārvaldīs banku «sliktos aizdevumus», kā arī izpārdos 15 valstij piederošus uzņēmumus, tostarp, otru lielāko banku, nacionālo lidsabiedrību un lielāko telekomunikāciju uzņēmumu.
Savukārt Moody’s samazināja Slovēnijas kredītreitingu no Baa2 līdz Ba1, tādējādi tas iekritis tā sauktajā «miskastes» reitingu zonā. Aģentūra arī uzskata, ka Slovēnija varētu būt nākamā eirozonas dalībvalsts, kurai būs nepieciešams starptautiskais aizdevums.