Slovēnija plāno pārdot savu lielāko telekomunikāciju operatoru, kā arī otru lielāko banku, tādējādi cenšoties uzlabot situāciju savās finansēs un izvairīties no starptautiskā aizdevuma.
Ekonomisko nedienu nomocītā valsts izstrādā tautsaimniecības reformu plānu, lai izvairītos no maksātnespējas, un atjaunotu investoru uzticamību. Tāpat valsts politiskajiem spēkiem jāvienojas par budžeta izdevumu samazināšanu, tomēr to apdraud vienprātības trūkumus valdošajā koalīcijā, vēsta Reuters.
Šādos apstākļos Slovēnijas valdība apsver bankas Nova Kreditna Banka pārdošanu, kas līdz šim atradās valsts īpašumā. Paātrināt privatizāciju aicinājusi Slovēnijas Centrālā banka – īpaši uzsverot nepieciešamību pēc šī procesa sektoros, kur «tirgus ir daudz efektīvāks nekā valsts».
Privatizācija var skart ne tikai Slovēnijas finanšu sektoru, bet arī telekomunikācijas. Ekonomiskās krīzes nomocītā valsts, kā vienu no papildus finansējuma gūšanas avotiem, apsver arī lielākā telekomunikāciju operatora Telekom pārdošanu.
Neesot gan īpaši skaidrs, kuru interesētu banka, kas jau vairāk nekā gadu mēģina atrast stratēģisko partneri un kuras īpašumā ir miljoniem vērti «sliktie kredīti». «Šobrīd, kad Slovēniju daudzi sauc par nākamo Kipru, tikpat kā nav investoru, kuriem pietiktu drosmes piekrist šādam darījumam,» sarunā ar Reuters atzina anonīms avots baņķieru aprindās.
Prognozēts, ka Slovēnija šogad nespēs sasniegt budžeta deficīta mērķi trīs procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta. Pērn valstij izdevās to samazināt līdz 4% no IKP (no 6,4% 2011. gadā). Eiropas Komisija lēš, ka Slovēnijas budžeta deficīts šogad sasniegs pat 5,3% no IKP.
Aizvadītajā nedēļā starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s samazināja valsts kredītreitingu no Baa2 līdz Ba1, tādējādi tas «iekritis» tā sauktajā «miskastes» reitingu zonā. Neskatoties uz to, Slovēnijai izdevās pārdot obligācijas 3,5 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas valstij ļaus kādu laiku izvairīties no starptautiskā aizdevuma lūgšanas.
Eksperti norāda, ka, sekmīgi veicot privatizāciju, Slovēnija varētu iegūt vienu miljardu eiro, kas ir aptuveni tikpat liela summa, kāda nepieciešama valsts banku sektoram.
Tikmēr Eiropas Savienības Monetāro lietu komisārs Oli Rēns aicinājis Slovēniju pasteigties ar budžeta deficīta samazināšanu, lai tādējādi izvairītos no starptautiskā aizdevuma. Līdz šim starptautisko palīdzību saņēmušas piecas eirozonas valstis – Īrija, Grieķija, Portugāle, Spānija un Kipra.