Siguldas novadā dzīvojošajiem ir iespēja saņemt divsimt dažādu pakalpojumu ar atlaidēm, un tas nav tikai sabiedriskais transports, stāsta novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics, kurš patlaban plaši apspriestās Rīdzinieka kartes Latvijas galvaspilsētā sabiedriskā transporta cenu diferencēšanai neuzskata par diskrimināciju, pirmdien raksta Diena.
«Tas nav tikai sabiedriskais transports [..]. Te iekšā ir visi veikali, atļaušos teikt, ka visas kafejnīcas, protams, arī daži lielie pašvaldības sporta vai kultūras pasākumi, kā Operas mūzikas svētki. Šis projekts īstenībā ir unikāls arī Eiropas un pat pasaules kontekstā,» pauda U. Mitrevics.
«Pašvaldībai ir jāpieņem tādi lēmumi, ar kuriem tiek nošauti vismaz trīs vai vairāk zaķu. Jo vairāk jo labāk. Tāds arī ir šis lēmums ieviest Siguldas iedzīvotāja karti. Tātad, pirmkārt, cilvēkiem ir iespējas saņemt 200 dažādādu pakalpojumu ar atlaidēm. Otrkārt, tas noteikti ir lokālpatriotisma stiprināšanas jautājums, jo liela daļa Siguldas iedzīvotāju šīs kartes vispār neizmanto, bet kādā pasākumā vai mājas viesībās ir gadījumi, kad cilvēks rāda šo karti citiem un lepojas – lūk, tā ir mana Siguldas iedzīvotāja karte, es esmu savas pilsētas patriots,» skaidro Siguldas novada domes priekšsēdētājs.
«Trešais zaķis ir tas, ka šī atlaižu sistēma ir ērta tāpēc, ka ir tikai viena karte un nav vairs vajadzības nēsāt maku, kas ir piebāzts ar dažādām atlaižu kartēm. Ar vienu karti ir atlaides gan Čilī picā, gan Neste degvielas stacijā – lietas, ko, šķiet, nevar pat apvienot,» lepojas U. Mitrevics.
Kā ceturto zaķi, ko Siguldas novada pašvaldībai izdevies nošaut līdz ar Siguldas iedzīvotāja karšu ieviešanu, viņš min to, ka «karšu sistēma ir liels mārketinga atbalsts vietējiem iedzīvotājiem, jo mazais uzņēmējs nemaz nav spējīgs šādu lojalitātes programmu īstenot». Tādējādi kartes veicina vietējo preču un pakalpojumu noietu.
«Un te ir piektais – cilvēks, saprotot, ko var gūt no šīs kartes, padomā – ja es šeit dzīvoju, ja es lietoju šo infrastruktūru, ja mani bērni iet skola, ja šeit tiek kārtotas sociālās lietas, kāpēc mani nodokļi aiziet kaut kur, kur esmu dzīvojis tikai agrā bērnībā vai jaunībā un nezin kāpēc esmu deklarēts,» skaidro U. Mitrevics.
Siguldas novadā Siguldas iedzīvotāja karte tika ieviesta 2011. gadā.
Jāatgādina, ka no ka no 1. marta Latvijas galvaspilsētā Rīgā biļešu cenas plānots diferencēt arī atkarībā no pasažiera deklarētās dzīvesvietas. Rīgas pašvaldība pagājušā gada nogalē apstiprinājusi jaunu tarifu - līdzšinējo 0,71 eiro (50 santīmu) vietā pilna biļetes cena no 1. janvāra palielināta līdz 1,20 eiro (84 santīmiem), kas atbilstot viena brauciena pašizmaksai. Iecerēts, ka pasažieriem, kuri dzīvesvietu deklarējuši Rīgā un izmanto par Rīdzinieka karti pārdēvēto personalizēto e-talonu, tiks nodrošināta 50% atlaide.
Šis solis ticis asi kritizēts, un tiek apšaubīta tā likumība. Juriste Ieva Brante vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu par sabiedrības maldināšanu uzsākt kriminālprocesu pret Rīgas mēru Nilu Ušakovu.