Siguldā šobrīd notiek 5,6 miljonus vērta onkoloģijas centra būvniecība, kurā tiks uzstādīta jaunākās paaudzes iekārta CyberKnife specifisku audzēju ārstēšanai bez ķirurģiskas iejaukšanās.
Centru plānots pabeigt šī gada novembrī. «Būvniecības darbi šobrīd rit pilnā sparā, šī gada vasaras vidū mēs plānojam instalēt aparatūru un jau novembrī plānojam pārgriezt lentīti,» žurnālistus trešdien informēja Stereotaktiskās radioķirurģijas centra Sigulda valdes priekšsēdētājs Dēvijs Zīvers.
«Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs atradīsies Siguldas slimnīcas teritorijā, tādējādi veidojot sinerģiju medicīnas tūrisma attīstībai. Plānojam, ka, izmantojot CyberKnife, apstarošanu varēs veikt līdz 500 pacientiem gadā, un viena ārstēšanās kursa izmaksas būs no 7000 eiro,» norāda D. Zīvers.
SIA Siguldas slimnīca valdes loceklis Valdis Siļķe atzina, ka Siguldas slimnīcai ir pozitīva attieksme pret sadarbību ar privātiem medicīnas uzņēmumiem, kas ir spējīgi attīstīt inovatīvus pakalpojumus. Viņš uzskata, ka stereotaktiskās radioķirurģijas centra Sigulda ieviešamā tehnoloģija ir ļoti vajadzīga Latvijas pacientiem un vienlaikus būs eksportspējīgs pakalpojums.
«Ārstēšanās pieejamība Latvijas pacientiem lielā mērā būs atkarīga no tā, vai un cik lielā apmērā valsts to finansēs. Lai Latvijas pacientiem ārstēšanas kurss būtu pieejamāks, esam uzsākuši sertifikācijas procesu valsts atbalsta saņemšanai pacientiem no Latvijas,» informē D. Zīvers.
Stereotaktiskās radioķirurģijas centra Sigulda iekārtas iegādei un centra būvniecībai kopumā tiek ieguldīti 5,6 miljoni eiro, no kuriem 3,8 miljoni eiro ir bankas Citadele piešķirtais aizdevums, bet 1,8 miljoni eiro - privātais kapitāls. Projekts tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmas Augstas pievienotās vērtības investīcijas 4. kārta ietvaros.
LIAA grants 2,13 miljonu eiro tiks piešķirts tikai pēc projekta veiksmīgas īstenošanas un tiks izmantots Citadeles aizdevuma dzēšanai.
«Izmantojot CyberKnife onkoloģisko pacientu ārstēšanā, iespējams precīzi piegādāt lielas starojuma devas audzējam, maksimāli pasargājot veselos, apkārt esošos audus, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai. Visa jonizējošā starojuma deva tiek piegādāta 1 - 4 seansu laikā, un ārstēšana ir ambulatora. Pēc ārstēšanas parasti novēro mazāk komplikāciju un ir augstāki dzīves kvalitātes rādītāji, nekā pēc ķirurģiskas iejaušanās,» tehnoloģijas specifiku skaidro Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja Dace Saukuma.
Robotizētā stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģija CyberKnife īpaši piemērota audzēju ārstēšanai, kas atrodas grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgos orgānos, kā arī citur. Šobrīd tuvākā vieta, kur pieejama šāda veida tehnoloģija, ir Kuopio Somijā.