Siers nav dārzeņi, saka Eiropas Komisija, un pārtraukto atbalstu sankcijās cietušajiem neatjauno
Krievijas noteiktais embargo Rietumu valstu produktiem, ieskaitot ES siera ražotāju produkciju, ķēris arī Latviju. Eiropas Komisijas (EK) atbalsts drīz pēc tā sākuma tieši sieru kategorijā ir apstādināts. Jautāta par plāniem šai atbalsta programmā, EK laikrakstam DB komentē, ka kompensācija konkrēti par tirgū nenonākušā siera uzglabāšanu atjaunota netiks.
Maza naudas plūsma
DB jau rakstīja (25.09.2014.), ka nesamērīgi lielo kompensācijām pieteikto siera apjomu dēļ EK aizdomās par krāpšanu ir apturējusi ES ražotāju atbalsta programmas attiecīgo sadaļu. Latvijas ražotāja Limbažu siers (LS) līdzīpašnieka un valdes priekšsēdētāja Ēvalda Putniņa viedoklis gan ir, ka siera privāto krājumu palīdzības (PKP) nolikuma veidotāji jebkurā gadījumā ir bijuši «tālu no reālās dzīves».
Pirmām kārtām realizācijas pēkšņā pārtraukuma dēļ noliktavās palikušā siera vērtību EK piedāvātās kompensācijas nespētu atsvērt pietiekami. Ē. Putniņš DB arī saka, ka nauda biznesam ir vajadzīga tūlīt, lai varētu norēķināties ar zemniekiem par piegādāto pienu, un nevis attālā nākotnē.
«Piena iepirkuma cena pašlaik būtu ļoti laba – varētu izdevīgi pirkt un ražot, bet diemžēl naudas plūsma ir ļoti vārga.» Uzņēmējs skaidro, ka attiecībās ar ES, kurp pašlaik nonāk lielākā daļa LS atlikušā eksporta, ir cita norēķinu kārtība, kas arī ievērojami sašaurina naudas plūsmu. Samaksu par ES tirgiem ražoto produkciju LS saņem kādu laiku pēc realizācijas, kas nozīmē nepieciešamību pēc papildus kapitāla biznesa uzturēšanai starplaikā.
Attiecībās ar Krievijas klientiem samaksa ir notikusi līdz ar pasūtījuma slēgšanu, un LS klientiem ražojis un nogatavinājis jau faktiski nopirktu sieru.
Ē. Putniņš DB apstiprina, ka Krievijas daļa LS eksportā ir bijusi 80%. Kopš embargo stāšanās spēkā šā gada augustā uzņēmuma apgrozījums tomēr ir krities par trešdaļu, ko tā vadītājs skaidro gan ar jaunu nule sāktu sadarbību ar tirdzniecības partneriem Kazahstānā, gan ar faktu, ka Eiropā produkcija tiek pārdota par salīdzinoši labāku cenu.
Sviests bez griestiem
Uz jautājumu, vai līdzīgi augļu un dārzeņu atbalsta programmai uz kļūdu novēršanu un atbalsta atjaunošanu var cerēt arī siera ražotāji, EK lauksaimniecības un lauku attīstības jomas runasvīrs Rodžers Veits DB raksta, ka ar siera uzkrājumiem tomēr nebūs tāpat kā ar augļiem un dārzeņiem. Viņš atgādina, ka arī pēc siera pozīcijas izslēgšanas no atbalsta programmas tajā aizvien paliek kompensācijas maksājumu iespējas par noliktavās iestrēgušajiem sviesta un piena pulvera krājumiem. Ē. Putniņš saka, ka apsver iespēju pieteikties kompensācijai par uzkrātā sviesta apjomiem.
EK komentē, ka šis piegājiens ir sevi attaisnojis jau agrāk un atbalsts sviesta un piena pulvera uzkrājumiem ir atvieglojis neparedzēti lielu šo preču apjomu spiedienu uz tirgu. Šajās pozīcijās EK arī nav noteikusi kompensācijām piesakāmo apjomu griestus, norāda R. Veits. Eksperta teiktais tāpat liek saprast – ja piena produktu cenas ES tirgū Krievijas embargo dēļ piedzīvotu jaunu kritumu, aizvien ir iespēja papildu intervencei no Briseles puses.