Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas zemnieku saimniecības «Vecsiljāņi», kurā tiek gatavoti cietie sieri ar zīmolu «Ievas siers». Šoreiz piedāvājam aplūkot, kā top «Ievas siers» ar pesto.
Zemnieku saimniecība «Vecsiljāņi» atrodas Kokneses novada Bebru pagastā. Saimniekošanas pamatnozares ir piena lopkopība un kviešu, miežu, auzu, rudzu, kukurūzas un zālāju audzēšana. Saimniecībā strādā 30 darbinieki. Tā apsaimnieko vairāk nekā 900 hektārus zemes un kopj ap 400 piena govis.
2010. gada martā ZS «Vecsiljāņi» sāka cietā siera ražošanu ar nosaukumu «Ievas siers». Siera meistare Ieva Midega pati brauc arī uz gadatirgiem un izstādēm, lai tiktos ar siera cienītājiem un stāstītu par savu produktu. «Mums ļoti svarīgs ir katrs klients. Svarīgi ir aprunāties ar katru un uzzināt viņa viedokli par produktiem,» informē I. Midega.
«Ievas siers» tiek gatavots no nepasterizēta rīta slaukuma piena. Tikko govis izslauktas, pienu ved uz ražotni, kur to sāk apstrādāt, kamēr tas vēl ir silts. Meistari pievieno pienam siera fermentu, no kura sāk veidoties siera lodītes, kuras vēlāk tiek pildītas Ievas sieram raksturīgās siera formās. Katrs siera ritulis ir meistaru roku darbs.
Ideja par cietā gouda tipa sieru ražošanu «Vecsiljāņi» saimniekam Jurim Sprukulim radās, pirms vairākiem gadiem viesojoties Holandē. «Pārbaucot mājās no Holandes, sākām ēst atvesto siera rituli un secinājām, ka tieši šādu sieru mēs paši gribam ražot,» stāsta I. Midega.
Kopš tā laika «Vecsiljāņi» sadarbojas ar Holandes meistaru, kurš arī «Vecsiljāņu» saimniecībā ierādīja, kā cietais gouda tipa siers ir gatavojams.Domājot, kāds vārds dodams jaunajam «Vecsiljāņu» sieram, tika lemts to nosaukt siera meistares Ievas vārdā – par «Ievas sieru». «Pietiekami latvisks nosaukums, bet tajā pašā laikā pietiekami vienkārši izrunājams ārzemniekiem, jo visiem jau šis vārds asociējas ar Ādamu un Ievu,» saka I. Midega.
Pašlaik «Ievas sieri» tiek tirgoti mazumtirdzniecības veikalu ķēdēs «Rimi», «Maxima», «Stockmann», kā arī citos mazākos veikalos. Šobrīd «Ievas siers» netiek eksportēts. «Ir bijuši mēģinājumi eksportēt, bet šobrīd to vairs nedaram. Ir ļoti daudz jāstrādā arī otrā galā, lai produkts tiktu pārdots, taču mēs esam atvērti ekporta tirgum jebkurā gadījumā,» stāsta I. Midega.
Kopējās investicijas «Ievas sieram» ir aptuveni 400 000 eiro, kā arī 50 000 eiro tika iegūti ar Eiropas fonda atbalstu.
Fotogrāfijas no ražošanas procesa skatāmas raksta galerijā!
#3/35
Siera ražošanā tiek izmantots no rīta slaukuma piens. Govis katru dienu tiek slauktas četros no rīta.
#4/35
Pusdienas slaukuma piens tiek nodots zemnieku kooperatīvam Trikāta, vakara slaukuma pienu atdzesētu nākamajā rītā ved uz Rīgu tiešajā tirdzniecībā.
#5/35
Visu gadu vienmērīgu piena kvalitāti zemnieku saimniecībā var nodrošināt, jo vasaras laikā govis ganībās neiet. Govīm visa gada garumā tiek nodrošināta vienāda barība visos gadalaikos.
#6/35
Zemnieku saimniecībā «Vecsiljāņi» ir 600 govis un no vienas govs vidēji gadā var izslaukt 10,5 tūkstošus litru piena.
#7/35
Svarīga ir piena kvalitāte, jo, ražojot Ievas sieru, tas netiek pasterizēts.
#9/35
Izslauktais piens šādā cisternā tiek piegādāts uz «Ievas siera» ražotni. «Sākumā mēs pārstrādājām 700 litrus piena dienā, taču tagad jau tiek pārstrādātas 4 tonnas piena dienā,» informē I. Midega.
#10/35
Silts piens tiek pildīts siera vannās, tam pievieno ieraugu, un pēc kāda laika siera fermentu.
#11/35
Tiek pievienots ferments, kas pienu sarecina masā, lai varētu veidot siera graudus.
#14/35
Tad siera formas novieto uz presēm, kuras izspiež no graudiem liekās sūkalas un veido siera formu.
#18/35
«Visi siera rituļi pēc garšas ļoti atšķiras cits no cita, piemēram, siers no lielāka rituļa vienmēr liksies garšīgāks,» stāsta I. Midega.
#20/35
Siera traukus noņemot no preses, siers tiek nolikts uz galda, kur tas diennakti stāv un iegūst savu formu.
#21/35
Tālāk siers tiek likts sāls vannā, kur tie atkarībā no siera rituļa izmēra tiek noturēti vienu vai divas diennaktis.
#22/35
22% sāls vannā siera rituļi iegūst sāļumu, jo gatavošanas procesā sāls pienam netiek pievienots.
#23/35
Savukārt citas garšvielas, piemēram, tomātu maisījums u.c. tiek pievienots piena sagatavošanas procesā.
#24/35
Pēc sāls vannas sieram tiek uzklāts siera vasks. Šim procesam nepieciešamas 4 dienas. Siera vasks tiek klāts divās kārtās, no abām siera rituļa pusēm.
#25/35
Siera vasks ir dabīgs produkts, kas tāpat kā citas izejvielas tiek iegādātas Holandē.
#29/35
««Ievas siers» iedalās trīs vecumos atkarībā no nogatavināšanas ilguma - jaunais «Ievas siers» ir no 2 līdz 4 mēnešiem gatavināts, izturētais «Ievas siers» ir nogatavināts no 4 līdz 12 mēnešiem, savukārt labi izturēts «Ievas siers» no 12 un vairāk mēnešiem,» saka I. Midega.
#33/35
«Ievas siers» ar Itāļu klasiskās pesto mērces garšu un zaļumiem tiek ražots pusotru gadu.
#34/35
«Ievas siers» ir nosaukts par godu «Vecsiljāņu» siera meistarei Ievai Midegai.