Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi laika posmā no 21.07.2012. līdz 23.07.2012. saņēma informāciju par 18 festivāla Positivus apmeklētājiem, kuriem konstatēti zarnu infekcijas simptomi. Epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka 17 saslimušie festivāla laikā uzturā lietojuši SIA TurKebab produkciju.
Neviens cits kopīgs riska faktors saslimušajiem nav konstatēts, liecina SPKC sniegtā informācija medijiem.
Saslimušajiem cilvēkiem pārtikas toksikoinfekcijas simptomi (slikta dūša, vemšana, vājums, dažiem caureja, sirds klauves, galvas sāpes, svīšana) parādījās vidēji četras līdz piecas stundas pēc vistas un vistas un liellopu gaļas kebaba lietošanas uzturā.
Saslimušie festivāla dalībnieki TurKebab produkciju ēduši laika posmā no 20.07.2012 pēcpusdienas līdz 21.07.2012. rītam.
No pasākuma norises vietas slimnīcā nogādāti 15 slimnieki (trīs cilvēki atteicās no hospitalizācijas) – 10 Vidzemes reģionālajā slimnīcā, četri Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā Latvijas infektoloģijas centrs (LIC) un viens Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.
Izanalizējot informāciju, kas savākta kopā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), SPKC epidemiologi secina, ka saslimušie visdrīzāk inficējušies ar kontaminētu (piesārņotu) pārtiku, kas saturējusi mikroorganismus un to izdalītos toksīnus.
Pārtikas produktu mikrobioloģisko analīžu veikšana turpinās, tomēr minēto secinājumu ļaujot izdarīt primārie analīžu rezultāti, slimnīcā nogādāto cilvēku saslimšanas simptomi, kā arī kebabu tirdzniecības vietā konstatētie higiēnas un pārtikas sagatavošanas un uzglabāšanas pārkāpumi. Minētie fakti liecinot, ka ēdiena gatavošana un realizācija TurKebab tirdzniecības vietā bija saistīta ar nopietnu risku klientu veselībai. SPKC atzīmē, ka pēc TurKebab darbības apturēšanas un trūkumu novēršanas neviens inficēšanās gadījums festivāla dalībniekiem netika reģistrēts.
SPKC epidemiologi uzskata, ka slimnīcā nogādātie pacienti bija vissmagāk saslimušie, un neizslēdz, ka cilvēki ar vieglākām saslimšanas formām pie mediķiem, iespējams, nemaz nevērsās un nodarbojās ar pašārstēšanos vai devās ārstēties mājās.
Kā informē SPKC, SIA TurKebab nenodrošināja dārzeņu mazgāšanu, arī kebabos ievietotie sīpoli, tomāti, gurķi un kāposti tika pasniegti nemazgāti. Netika nodrošināta darbinieku roku un inventāra, ar ko tika gatavota pārtika, mazgāšana. Saskaņā ar PVD datiem arī gatavā produkcija (gaļa, salāti un majonēzes mērce) tika uzglabāta neatbilstošā temperatūrā.