Kebabu tirgotava Turkebab paudusi neizpratni par Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) starpziņojumu, kurā norādīts, ka festivāla Positivus laikā notikušie saslimušanas gadījumi saistīti ar Turkebab, un uzsver, ka pierādījumu - analīžu rezultātu - par ēdināšanas iestādes vainu vēl aizvien nav.
«Mēs vēlētos, lai vispirms būtu skaidrība un tad vainīgā publiska pasludināšana, nevis otrādi. Tāda attieksme piestāvētu atbildīgām valsts institūcijām,» savā paziņojumā pauda Turkebab pārstāvji, norādot, ka vēl aizvien no SPKC nav saņēmuši analīžu rezultātus. «SPKC būtībā saka, kas nezina, ar ko saslimuši cietušie, bet zina, kurš vainīgs,» norāda ēstuves pārstāvji.
«Joprojām esam satraukušies, kas īsti izraisīja saslimšanas festivālā Salacgrīvā. 21. jūlijā festivālā paņemto analīžu rezultāti mums tika solīti jau otrdien, bet kādēļ to sniegšana aizkavējas – nezinām,» savā Facebook lapā norāda Turkebab pārstāvji. «Ja esi publiski pasludināts par vainīgu, tad jāsaprot par ko, jāatrisina problēmas un jādzīvo tālāk,» norādīts kebabu ēstuves paziņojumā.
«SPKC saka, ka bijuši pārkāpumi ēdināšanā un apgalvo, ka saslimšanās vainīgi kebabi, un min datus par stafilokoku paraugu testēšanas rezultātiem pārtikas paraugos. Kas notiek praksē? Hospitalizējot slimniekus, parasti tiem veic kuņģa skalošanu, veicot kuņģa satura analīzes. Veic arī citas analīzes. Cik mēs zinām, laboratoriju aprīkojums Latvijā ir visnotaļ izcils. Un tagad, uzmanību, svarīgs jautājums. Kā jūs domājat, cik pacientiem analīzēs konstatēja ko tādu, kas varētu izraisīt saslimšanu, ieskaitot, kam cēlonis varētu būt slikta pārtika? Atbilde ir satriecoša. NEVIENAM,» pausts uzņēmuma komentārā. Uzņēmums pauž neizpratni, ka SPKC savā starpziņojumā norādījusi, «ka saslimšanu var izraisīt arī mikrofloras toksīni (?). Bet šādas analīzes nav veiktas».
«Apgalvojums, ka visi saslimušie lietojuši uzturā mūs kebabus, un tas viņus vieno, it kā ir pārliecinošs. Bet mēs būtu nekavējoties «atmaskoti» arī tad, ja būtu, piemēram, atbildīgi par biļešu kontroli pie ieejas vai būtu uzstādījuši tualetes. Jo arī tad būtu patiesība, ka visi saslimušie bijuši saskarē ar mūsu uzņēmumu. Šahs un mats!» pauž Turkebab pārstāvji, norādot, ka «diemžēl, masu festivāli nav tie sterilākie pasākumi un parasti ar vismaz vēdersāpēm, nemaz nerunājot par vemšanu un galvassāpēm, ārstu rokās nonāk kāds pulciņš apmeklētāju. No starpziņojuma rodas iespaids, ka Positivus viss bijis izcili sterili, izņemot gadījumu ar kebabu cienītājiem.»
Jau vēstīts, ka, veicot pacientu aptauju, epidemiologiem radās aizdomas, ka saslimšanas varētu būt saistītas ar vienu no festivāla ēdināšanas vietām, jo simptomi cilvēkiem parādījušies 3-4 stundu laikā pēc ēšanas.
Iepriekš rakstīts, ka, izanalizējot informāciju, kas savākta kopā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD), SPKC epidemiologi secinājuši, ka 17 festivāla laikā saslimušos vieno SIA Turkebab produkcijas lietošana un saslimušie, visticamāk, inficējušies ar piesārņotu pārtiku, kas saturējusi mikroorganismus un to izdalītos toksīnus. SPKC starpziņojums ir pieejams šeit.
Tāpat SPKC epidemiologi pauda, ka slimnīcā nogādātie pacienti bija vissmagāk saslimušie, un neizslēdz, ka cilvēki ar vieglākām saslimšanas formām pie mediķiem, iespējams, nemaz nevērsās un nodarbojās ar pašārstēšanos vai devās ārstēties mājās.
Festivāla laikā Turkebab apmeklēja 4000 cilvēku.