Reitingu aģentūra Standard&Poor's (S&P) samazinājusi grūtībās nonākušo valstu - Grieķijas un Portugāles - reitingus, norādot uz bažām par parādu slogu, ziņo BBC.
Šis aģentūras solis palielinājis valstu aizņemšanās izmaksas, jo aizdevēji pieprasa lielāku peļņas likmi, pērkot valsts obligācijas.
S&P Portugāles reitingu samazinājusi par vienu pakāpi līdz BBB-. Jāatgādina, ka aģentūra pirms dažām dienām jau samazināja valsts kredītreitingu par divām pakāpēm līdz BBB.
Grieķijas reitings pazemināts par divām pakāpēm līdz BB-.
S&P, viena no trīs vadošajām reitingu aģentūrām, norādījusi - reitingu samazināšana ir saistīta ar bažām, ka jaunā eirozonas glābšanas sistēma, par kuru vienošanās tika panākta Eiropas Savienības samitā pagājušajā nedēļā, varētu kaitēt investoriem.
«Mūsu viedoklis ir, ka tas patiesībā ir spēles mainītājs,» sacījis S&P analītiķis Frenks Gils (Frank Gill), atsaucoties uz vienošanos par Eiropas Stabilitātes instrumentu (ESM). ESM nozīmējot, ka investoru ieguldījumi varētu tikt pārstrukturēti.
Portugāle vēl nav lūgusi naudu no Eiropas glābšanas fonda, bet daudzi analītiķi uzskata, ka tas ir tikai laika jautājums, jo situācija valsts ekonomikā pasliktinās.
Portugāles banka otrdien brīdinājusi, ka valstij varētu būt nepieciešami jauni, nozīmīgi taupības pasākumi, lai nodrošinātu, ka tā var sasniegt budžeta samazināšanas mērķus.
Runājot par Grieķiju, kuras dēļ pērn draudēja izjukt viss eirozonas projekts, S&P akcentējusi, ka valdībai ir grūtības sasniegt mērķus, kas tika izvirzīti, glābjot valsti.
Kā vēstīts, pateicoties trīs gadu, 110 miljardu eiro glābšanas finansējumam no eirozonas valstīm un SVF, Grieķija pērn spēja izvairīties no bankrota. Apmaiņā pret naudu sociālistu valdība samazināja pensijas un algas, vienlaikus palielinot nodokļus un pensionēšanās vecumu laikā, kad valda recesija un aug bezdarbs. Īrija kļuva par otro eirozonas dalībvalsti pēc Grieķijas, kam pērn bija nepieciešama starptautiska palīdzība. Īrijas valdība bija spiesta pieņemt 85 miljardu eiro glābšanas paketi, ko nodrošināja SVF un ES.
Portugāles premjerministrs Žozē Sokratišs nesen atkāpās no amata, jo parlaments noraidīja taupības budžetu. Kā uzskata eksperti, tas varētu radīt nepieciešamību valstij vērsties pēc palīdzības - tāpat kā Grieķijai un Īrijai.