Pēdējos gados Latvijā palielinājies bioloģisko saimniecību skaits – pašlaik ir sertificētas 3500 saimniecību un 165 pārstrādes uzņēmumi. Šogad, sākoties jaunajam lauku attīstības programmas 2014.–2020. gada plānošanas periodam, savā saimniecībā saražoto produkciju atbilstošajai sertifikācijai pieteikuši vēl 700 lauksaimnieku, kuri ir gatavi saimniekot bez ķīmisko vielu lietošanas, pirmdien raksta laikraksts Diena.
«Tas ir pozitīvs rādītājs. Lauksaimnieki sapratuši, ka saimniekot bioloģiski var diezgan veiksmīgi, un arī pieprasījums pēc biopārtikas aug. Sabiedrība vairāk sākusi domāt par veselību un veselīgu pārtiku – arī skolas un ēdināšanas uzņēmumi savos iepirkumos aizvien vairāk iekļauj bioloģisko pārtiku,» atzīst Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis. Tomēr viņš arī norāda, ka daļai patērētāju joprojām ir virspusīgs priekšstats par to, cik daudz pūļu un atbildības lauksaimniekam jāiegulda, lai viņa produkcija tiktu oficiāli marķēta kā bioloģiskā un to iegādātos pircēji.
Lai varētu saņemt ceļazīmi bioloģiskās pārtikas ražošanai, jāiziet garš sertifikācijas ceļš, ko nosaka Eiropas Savienības (ES) bioloģiskās lauksaimniecības regula. Tikai tad, kad lauksaimnieks ar savām saimniekošanas metodēm un produkcijas kvalitāti spējis ilgtermiņā apliecināt atbilstību ES regulas kritērijiem, viņa saražotā pārtika tiek sertificēta un uz etiķetes var izmantot Ekopuķīti. Tas ir vienīgais oficiālais ES marķējums bioloģiskās lauksaimniecības produktiem.
Bioloģiskās zemnieku saimniecības Gaiķi saimniece Helēna Kokorēviča stāsta, ka viņas saimniecība sezonā saražo ap 500 litriem sulu, ievārījumu, biezeņu, salātu. Kad kopā ar fotogrāfu ierodamies ciemos, viņa aicina apskatīt lauku, kas tiek apstrādāts ar traktoru. «Gandrīz žēl, tas bija kā parauglauks – ne minerālu, ne pesticīdu. Tīri, skaisti rudzi saauga, bet, tā kā man nav daudz lopu, katru gadu zemes gabalos iestrādāju auzas vai rudzus, lai būtu zaļmēslojums, ar ko pabarot zemi, un nākamgad varētu stādīt zemenes,» aizrautīgi stāsta H. Kokorēviča. Varbūt uzartajā laukā viņa sēs graudus – kviešus, miežus vai auzas –, ar ko barot trušus un vistas.
Gaiķos ir kādi 100 truši – tie gan esot pašpatēriņam, tāpat kā olas, ko dēj vistas. H. Kokorēvičas aptuveni piecus hektārus plašajā bioloģiskajā saimniecībā Tukuma novada Slampes pagastā ražas ir gana daudz, lai varētu izdzīvot autonomi. Tikai jānopērk cukurs, lai gatavotu pārdošanai paredzēto produkciju – vārītu ievārījumus, spiestu sulas. Četrās siltumnīcās Gaiķu saimniece audzē vismaz 100 šķirņu tomātu – sēklas viņa pērk tikai bioloģiski sertificētās saimniecībās, dažkārt atved arī no ārzemju kolēģiem. Tomātus pārstrādā sulā, gatavo arī lečo, čatniju, dažādus salātus. Audzē arī gurķus, ķirbjus, čili, papriku. Helēnai ir 150 ārstniecisko augu kolekcija un garšaugu dārziņš – mētru vien esot 10 šķirņu. «Lūk, tas ir lofants – ļoti ieteicams organisma šūnu atjaunošanai. Mana vecāmāte bija dziedniece, es daudz zinu par ārstnieciskajiem augiem,» lepojas H. Kokorēviča.
Lauksaimniece uzsver, ka darbojas arī LBLA, Vides un veselības saimes biedrībā, Dārzkopības un biškopības biedrībā un gluži kā misiju uztver cilvēku izglītošanu par to, kāpēc un kuru slimību profilaksei jālieto bioloģiskajā saimniecībā audzētais: «Ekoloģiski tīra vide un pārtika ir mana aizraušanās un dzīvesveids.» Vēl Helēna rāda, kā strādā ar kompostu: «Viens ir zāļu komposts no nezālēm. Otrs ir mēslu komposts, kas triju gadu laikā veidojas no trušu un vistu mēsliem, klāt piepērku liellopu mēslus un tam pievienoju zāļu uzlējumus. Salasu nātres, baldriānus, tos sapūdēju mucā, pēc tam visu uzleju komposta kaudzei vai pabaroju ar to tomātu un gurķu augsni. Bioloģiskajā saimniecībā viss notiek dabīgi.» Taujāta, cik liels darbaspēks iesaistīts produkcijas sagatavošanā, Helēna atzīst: «Pamatā strādāju viena – sēklas iepērku pati, arī dārzeņu un ogu pārstrādi nevienam neuzticu. Palīdz arī meita un znots, bet ir darbi, kurus citam uzticēt nedrīkst, jo biosaimniecībā prasības ir ļoti stingras.» Cik tad seniorei ir gadu? Helēna smej: «Drīz būs septiņdesmit!»
Plašāk lasiet rakstā Saimniekošana bez ķīmiskām vielām kļūst populārāka pirmdienas, 8.jūnija laikrakstā Diena (8.,9.lpp.)!
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu
#1/4
Birzniekos bioloģiskā saimniekošana nodota jaunajai paaudzei – saimnieces A. Rences dēls Jānis Tiltiņš un viņa sieva Evita ir gatavi izaicinājumam. Saimniecībā tiek ražoti 17 veidi mīkstā kazas siera.
#2/4
Bioloģiskās saimniecības pamatuzdevums ir nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes un veselīgas pārtikas ražošanu, saglabāt bioloģisko daudzveidību un saudzīgi izturēties pret dabu. Tas ir arī z/s Gaiķi mājražotājas Helēnas Kokorēvičas mērķis.