AS GE Money Bank Latvijas finanšu tirgum nespēja vai negribēja sniegt pievienoto vērtību, bet Krievijas banka Otkritie ir pietiekami liela un nopietna, lai to izdarītu, radot lielāku labumu arī Latvijas ekonomikai kopumā, uzksata investīciju baņķieris, "IBS Prudentia" partneris Ģirts Rungainis.
Viņš uzskata, ka krievu kapitāla ienākšana Latvijas finanšu sektorā ir pozitīva tendence, jo Latvijas ģeogrāfiskais novietojums Rietumvalstu bankām nav tik interesants. Tāpēc, mēģinot Rīgu veidot par reģiona finanšu centru, Krievijas un NVS valstu klātbūtne esot ļoti svarīga.
Viņaprāt, tas, ka Krievijas bankas Rīgu un Latviju izmanto kā placdarmu savai attīstībai Eiropas Savienībā (ES), mums sniedz tikai ieguvumus, jo nodrošina darbavietas un veido papildu ienākumus ekonomikai.
Vienlaikus Rungainis arī norādīja, ka finanšu tirgus uzraugam līdz ar spēlētāju skaita pieaugumu palielinās darba apjomi, bet, ņemot vērā, ka bankas pašas maksā par to uzraudzību, regulatoram ir visas iespējas attīstīt savas spējas un stiprināt savu kapacitāti.
Rungainis prognozēja, ka kārtējā GE Money Bank" akcionāra maiņa Latvijas banku tirgū būtiskas izmaiņas neradīs, jo tā ir salīdzinoši neliela banka un tās vieta sistēmā nav tik būtiska. Viņaprāt, darījums starp GE Capital un Otkritie tikai uzsver tendenci, ka Latvijas banku sistēmā pieaugs Krievijas un NVS valstu banku un to akcionāru īpatsvars.
Rungainis pieļāva iespēju, ka GE Money Bank pārdošanas cena varētu būt salīdzināma ar bankas pašu kapitālu. Saskaņā ar GE Money Bank 2010.gada pārskatu tās pašu kapitāls pērnā gada nogalē bija 18,26 miljoni latu, bet koncerna - 18,52 miljoni latu. Apmaksātais pamatkapitāls bankai bija 25,601 miljons latu.
Viņš norādīja, ka banku vērtība patlaban esot viena līdz pusotra pašu kapitāla apmērā, turklāt jāņem vērā, ka GE Money Bank cieta zaudējumus, kas bankas cenu nepalielināja. Vienlaikus tirgū tiekot sagaidīts, ka krievu bankas ir gatavas maksāt vairāk nekā rietumnieki.
Viņš pieļāva, ka patlaban tirgū, neieskaitot AS Citadele banka, ir vēl vairākas bankas, kurās varētu notikt īpašnieku maiņa, un arī šis kapitāls lielākoties nākšot no Krievijas, kas Rungaiņa skatījumā ir dabisks process, kurā ir vairāk plusu nekā mīnusu. Nosaukt bankas, kurās, iespējams, tiek gatavoti pārdošanas darījumi, gan viņš nevēlējās, kā vienīgo minot AS Latvijas Biznesa banku, par kuras īpašnieku maiņu ir jau zināms, lai gan jaunā īpašnieka vārds publiski vēl nav nosaukts.
Kā ziņots, Otkritie ar GE Money Bank iegādi izvirzījusi stratēģisko mērķi tuvāko divu līdz trīs gadu laikā iekļūt Latvijas lielāko banku pirmajā pieciniekā un paplašināt savu klātbūtni Eiropas Savienības (ES) tirgū, biznesa portālam Nozare.lv norādīja Otkritie Financial Corporation Preses dienestā.
Saskaņā ar informāciju Latvijas Komercbanku asociācijas mājaslapā patlaban GE Money Bank banku sektora kopējos aktīvos ar 235,44 miljonu latu vērtiem aktīviem ieņem 15.vietu starp 30 bankām. GE Money Bank tirgus daļa sektora kopējos aktīvos ir 1,1%.
Otkritie nav plānojusi būtiskas izmaiņas pašreizējā GE Money Bank darbības virzienā vai struktūrā. Likumsakarīgi tikšot mainīts pašreizējais bankas nosaukums. Patlaban tiekot skatīti vairāki varianti, no kuriem piemērotākais tiks izvēlēts tuvākajā laikā.
GE Capital saglabās īpašumtiesības patērētāju kreditēšanas un līzinga kompānijā AS GE Money, kas turpinās darboties Latvijā un arī turpmāk sniegs pakalpojumus klientiem.
Otkritie Financial Corporation ir viena no Krievijas lielākajām finanšu grupām, kas sniedz saviem klientiem un partneriem pilnu investīciju bankas, komercbankas un investīciju pārvaldīšanas pakalpojumu klāstu.
Kā liecina informācija Otkritie Financial Corporation mājaslapā, pa 39,24% uzņēmuma akciju pieder uzņēmējiem Borisam Mincam un Vadimam Beļajevam, bet 19,9% bankai VTB, kurā lielākais akcionārs ar 85% akciju ir Krievijas valsts.
Korporācijā ietilpst komercbanka Otkritie, aktīvu pārvaldības uzņēmums Otkritie Finance, kapitāla tirgus un investīciju pakalpojumu uzņēmums Otkritie Securities Ltd., brokeru pakalpojumu uzņēmums Brokeru nams Otkritie, bet Parādu centrs Otkritie nodarbojas ar problemātiskajiem aktīviem.
GE Money Latvijas finanšu tirgū ienāca 2004.gadā, nopērkot patēriņa kreditētāju RD līzings. Savukārt banku tirgū GE Money ienāca, 2006.gada nogalē iegādājoties Baltic Trust Bank. Latvijā darbojas seši GE Money uzņēmumi - GE Money Bank, GE Money atklātais pensiju fonds, GE Money Asset Management, AS GE Money, SIA GE Money Latvia Holdings un SIA Finstar Baltic.