Riska kapitāla apjoms Latvijā ir 20-30 miljoni latu, atklāj investīciju baņķieris, IBS Prudentia partneris Ģirts Rungainis.
Lūgts komentēt, vai riska kapitāls Latvijā tiek atvēlēts iesācējuzņēmumu jeb «start-up» projektiem, Rungainis skaidro, ka šīs naudas ir pārāk maz. «Uz visu Latviju - kādi 20-30 miljoni šā riska kapitāla vien ir. Izraēlā ir vairāk nekā seši miljoni cilvēku, teritorija - kā mūsu Kurzeme. «Venture» kapitāla industrija tur - noteikti vairāk nekā miljards. Ja Latvijā būtu aptuveni 100-200 miljoni latu šāda veida naudas tuvākajiem 20 gadiem, viss notiktu.»
Investīciju baņķieris akcentē, ka riska kapitāls arvien sākas ar trijiem F - friends, fools and family (draugi, muļķi, ģimene).
«Tomēr riska kapitāla jēdzienu pie mums bieži vien institucionalizē. Manā izpratnē riska kapitāls - tas tomēr lielā mērā ir arī tie paši fools (muļķi). Un tādu cilvēku lokam jābūt,» akcentē telekomunikācijas iekārtu ražotāja SAF tehnika vadītājs Normunds Bergs.
Rungainis papildina, ka tie ir biznesa eņģeļi un sērijveida investori, kuriem ir nauda.
«Būtībā tās pašas Silīcija ielejas pamatvērtība - milzīgs eņģeļu daudzums. Un tas arī ir riska kapitāls: miljoni tiek ieguldīti idejās, kas būtībā ir ļoti, ļoti jēlas. Un tas pie mums nebūs nekad! Tāpēc, ka Silīcija ielejā atrodas cilvēki, kas informācijas tehnoloģiju biznesā nopelnījuši pat piecus miljardus dolāru. Un viņiem 100 miljoni ir limonāde: nu paspēlēsimies - ieguldīsim pa miljonam 100 uzņēmumos!» skaidro Bergs.
Savukārt Rungainis norāda, ka svarīgs ir ne vien mērogs, bet arī - kas tie ir par cilvēkiem. «Bieži vien tie ir uzņēmēji, kas kļuvuši bagāti, tieši pateicoties tehnoloģiju biznesam. Tikmēr Latvijā absolūtais vairākums cilvēku, kuriem ir nauda investēšanai, kļuvuši bagāti, vai nu izlaupot valsts īpašumu vai arī pateicoties privatizācijai, nekustamajam īpašumam un tranzītam. Un lielākoties viņi neko no tehnoloģijām nesaprot.»