Riska kapitāla tirgus Latvijā pēckrīzes periodā ir sācis visai strauji attīstīties. Ņemot vērā Latvijas nelielo tirgu, riska kapitāla pieejamība un veikto investīciju apjomi kopumā ir salīdzinoši augsti, liecina investīciju un apvienošanās darījumu portāla mergers.lv pētījums par vietējo un ārvalstu riska kapitāla fondu aktīvajiem ieguldījumiem Latvijā.
2014.gada 30.jūnijā desmit riska kapitāla fondu (7 – Latvijas un 3 – ārvalstu) aktīvo investīciju portfeli veidoja ieguldījumi 45 Latvijas uzņēmumos, tajā skaitā 19 no tiem bija tā saucamie jaunie start-up uzņēmumi, kas vai nu darbojas tikai pirmo gadu, vai arī vēl nav sasnieguši nozīmīgus darbības rādītājus. Vidējais gada apgrozījums Latvijas uzņēmumiem, kuros investēts riska kapitāls, bija 1,03 miljoni eiro, bet, neskaitot start-up uzņēmumus – 1,86 miljoni eiro. No 2012. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 30. jūnijam riska kapitāla fondi Latvijā ir veikuši 34 ieguldījumus gan jaunos, gan jau esošajos riska kapitāla uzņēmumos.
KPMG Baltics korporatīvo finanšu direktors un pētījuma līdzautors Aivars Jurcāns skaidro, ka laika periodā no 2012. gada 1. janvāra līdz 2014.gada 30.jūnijam veiktie 7 ieguldījumu pārdošanas darījumi demonstrē plašu amplitūdu – no sākotnējā ieguldījuma trīskāršošanas līdz pat visas summas norakstīšanai zaudējumos. Pasaulē riska kapitāla fondiem no 10 ieguldījumiem tikai 1-2 gadījumos izdodas gūt nozīmīgu peļņu, kas atsver zaudējumus pārējos. Pagaidām pie mums par ļoti lielu izaicinājumu ir uzskatāma iespēja atrast uzņēmumus, kuros varētu investēt riska kapitālu, nākotnē nodrošinot ieguldījumu desmitkāršošanu.
Uzņēmumi ar riska kapitāla ieguldījumiem mērķtiecīgi tiek gatavoti pārdošanai, jo fonda dzīves ilgums ir ierobežots. Ieguldījuma vērtības pieaudzēšana ir ļoti būtiska riska kapitāla politikas sastāvdaļa, jo nodrošina investīciju sektora pievilcīgumu un ilgtspēju.