Rīgas dome plāno noteikt lielākas dividendes pašvaldības uzņēmumiem, no kuriem daļa gan atrodas privatizācijas procesā, raksta laikraksts Dienas bizness.
Plānots, ka turpmāk minimālās dividendes 27 % no tīrās pārskata peļņas līdzšinējo 25 % vietā būs jāmaksā sešām Rīgas pašvaldības kontrolētām kapitālsabiedrībām. Šobrīd dividendes maksā tikai četras kompānijas. Pieņemot šādu lēmumu, Rīgas dome papildinās savu budžetu, kas nākamgad plānots ar 6 % deficītu. Šogad peļņas dividendēs kopā iekasēti 1.3 milj. Ls.
Lēmumprojekts par lielāku dividenžu noteikšanu iekļauts šīs dienas Rīgas domes Pilsētas īpašuma un privatizācijas komitejas darba kārtībā teju tūlīt pēc tam, kad tiks izskatīts jautājums par pašvaldībai piederošo kapitāldaļu Latvijas un Vācijas kopuzņēmumā Reho (apsaimnieko viesnīcu Hotel de Rome un Konventa sēta) nodošanu privatizācijai. Reho ir viens no sešiem uzņēmumiem, no kura peļņas Rīgas dome iecerējusi paturēt lielāku daļu. Lielākas dividendes būs jāmaksā arī a/s Ceļu pārvalde. Rīgas domei piederošās šī uzņēmuma akcijas jau ir nolemts pārdot izsolē, nosakot, ka sākumcena būs 6.7 milj. Ls. Interesanti, ka Ceļu pārvaldes privatizācijas projektu izstrādāja nevis Rīgas dome, bet uzņēmuma bijušais padomes loceklis, zvērināts advokāts Egils Rubenis.
Šobrīd trūkst īstas skaidrības, kas turpmāk notiks ar RSK apdrošināšanas AS, ko iepriekš Rīgas dome lēma nodot privātās rokās, pārdodot izsolē. Izsoles sākumcena bija noteikta 14 milj. Ls apmērā. Db jau vairākkārt ziņojis, ka privatizācijas noteikumus tiesā apstrīdēja cita apdrošināšanas a/s Balta, līdz ar to process tika apturēts. Turklāt šovasar, lai glābtu RSK apdrošināšanu no nākotnē iespējamas maksātnespējas, Rīgas dome lēma par uzņēmuma pamatkapitālā iekļauto nekustamo īpašumu pārdošanu Rīgas centrā, vienlaikus atceļot privatizācijas projektu. Īstas skaidrības nav arī par dividenžu maksātāju saraksta jaunpienācēja SIA Stūre likteni. Proti, Rīgas dome nevar īsti izdomāt, vai komunālo pakalpojumu uzņēmums līdzīgi kā namu pārvaldes būtu jāpatur pašvaldības rokās vai tomēr jānodod privatizācijai, ko ierosinājusi SIA JS Riska vadības grupa, kas ir ļoti aktīvs privatizācijas procesa dalībnieks valstī. Tiesa, pērn Stūre strādājusi ar vairāk nekā 22 tūkst. Ls zaudējumiem.Arī no šiem abiem, tāpat kā SIA Rīgas luksofors un SIA Rīgas pilsētas lombards plānots iekasēt dividendes.
Visu rakstu lasiet šodien, 1.decembrī, laikrakstā Dienas bizness. Laikraksta abonenti rakstu var lasīt, klikšķinot šeit.