Turīgie nav ar pliku roku ņemami un, visticamāk, ne viens vien atradīs veidus, kā peļņā ar valsti tik drīz nedalīties, piemēram, Ventspils Naftas akcionāri steidz sešos gados iekrāto uzņēmuma peļņu dividendēs sadalīt vēl šogad, lai jauno kapitāla pieauguma nodokli nebūtu jāmaksā, informēja LTV raidījums De Facto.
Steigas pamatā ir pavisam vienkāršs iemesls - no nākamā gada arī dividendes apliks ar 10% kapitāla nodokli. Paspējot dividendes izmaksāt vēl šogad, nodoklis nebūs jāmaksā.
«Visi mēs esam cilvēki un jebkurš uzņēmums, akcionāri - arī lielākie akcionāri - skaita savu pelņu un man liekas tas ir vēl viens stimuls. Ja šobrīd skaļi paziņo, ka jāglābj budžets uz uzņēmēju rēķina, es atvainojos, uz mūsu katra rēķina, uz pēdējās peļņas rēķina, kāpēc to neizdarīt tad, kad var. Un jāsaka, ka, paldies dievam, mēs esam gatavi,» sacīja O. Pētersone. Viņa neatklāja, cik lielu summu plānots dividendēs izmaksāt. Rezervēs ieskaitītā, nesadalītā uzņēmuma peļņa ir 130 miljoni latu. «Pat, ja akcionāri lemtu dividendēs sadalīt tikai pusi peļņas, summa joprojām gana iespaidīga - vairāk nekā 60 miljoni. Ja šo darījumu apliktu ar jauno nodokli, valsts budžetā nonāktu vismaz seši miljoni. Tā vietā valsts, visticamāk, dabūs neko,» noskaidrojis De Facto.
Finanšu ministrija no jaunā kapitāla nodokļa plāno iegūt 22 miljonus latu un nesatraucas, ka atsevišķi turīgākie mēģina valsti apsteigt. Aprēķinot ieguvumu, dividendes nemaz tik ļoti neesot ņemtas vērā. Ministrija lielāko ieguvumu no kapitāla nodokļa cer panākt, apliekot procentu ienākumus, kā arī iedzīvotāju depozītos ieguldītās naudas procentus.
Latvijas komercbankas atzinušas, ka klienti sākuši pastiprināti interesēties, kas ar viņu depozītiem notiks pēc nodokļa ieviešanas. Pagaidām gan depozītu naudu ārā neviens neņemot. Ja nelielu summu glabātājiem nodoklis varētu būt mazs, lielajiem klientiem var nākties valstij maksāt daudz iespaidīgākas naudas summas.
Kā norādīja De Facto - ministri, visticamāk, nav aizdomājušies, kas notiks ar dažādiem labdarības fondiem. Piemēram, Latvijas Universitātes fonds banku depozītos glabā vairākus miljonus latu un no procentu ienākumiem vien izmaksā stipendijas labākajiem studentiem. Ieviešot kapitāla nodokli, vairāki desmiti studentu stipendiju nākamgad vairs nesaņems.