Paredzams, ka Covid-19 krīzes ietekmē pasaules lielākās kompānijas savas dividendes varētu samazināt par 17-23%, prognozē fondu pārvaldīšanas kompānijas "Janus Henderson" eksperti.
Šā gada otrajā ceturksnī dividenžu maksājumi sarukuši par 108 miljardiem dolāru līdz 382 miljardiem dolāru. Tādējādi kopējais apjoms gada laikā samazinājies par 22%, kas ir sliktākais rādītājs kopš vismaz 2009.gada.
Dividenžu maksājumi sarukuši visos pasaules reģionos, izņemot Ziemeļameriku, jo Kanādā krīze tos nav ietekmējusi. Pasaulē kopumā dividendes samazinājuši 27% uzņēmumu, taču vissliktākā situācija vērojama Eiropā, kur vairāk nekā puse kompāniju samazinājušas dividendes, bet divas trešdaļas no tām dividendes atcēlušas vispār.
Maksājumi atšķiras arī nozaru griezumā. Samazinājums banku un citu finanšu kompāniju segmentā, kur Eiropas Centrālā banka aicināja atcelt dividendes, veido aptuveni pusi no 45% lielā krituma Eiropā otrajā ceturksnī, kopējam reģionā izmaksāto dividenžu apjomam sasniedzot 77 miljardus dolāru.
Ievērojamu kritumu piedzīvojušas ieguves un naftas kompānijas, ko veicināja izejvielu cenu kritums un ierobežojumi.
Savukārt tehnoloģiju, telekomunikāciju un veselības aprūpes kompāniju dividendes krīze būtiski nav ietekmējusi. Tehnoloģiju, telekomunikāciju sektorā tās pieaugušas par 1,8%, bet veselības aprūpes sektorā - par 0,1%.
"2020.gads ir sliktākais dividenžu maksājumu gads kopš pasaules finanšu krīzes," norāda "Janus Henderson" analītiķi.
"Patlaban, saskaņā ar mūsu labāko scenāriju, dividenžu maksājumi pasaulē saruks par 17% līdz 1,18 triljoniem dolāru. Saskaņā ar sliktāko scenāriju izmaksas var sarukt par 23% līdz 1,1 triljonam dolāru," norāda eksperti.