Pārtikas ražotāji paģēr uz PVN likmes samazināšanu pārtikai līdz 5%, kas audzētu uzņēmumu konkurētspēju un slāpētu patēriņa kritumu.
Tirgotāji gan atzīst, ka būtu gatavi samazināt cenas pārtikai, taču vienlaicīgi atklāj, ka PVN samazināšana līdz 5 % ir īstermiņa risinājums un rada bīstamību valsts budžetam.
Ietekmē patēriņu
Patlaban Latvijā PVN likme pārtikai ir viena no lielākajām ES - 18 %, līdz ar to produktu cenas ir vienas no visaugstākajām. Pārtikas ražotājus apvienojošās - Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) viedoklis ir viennozīmīgs - pēc iespējas ātrāk samazināt PVN likmi pārtikas produktiem. LPUF secinājusi, ka šogad produkcijas tirdzniecības apjomi ir vidēji samazinājušies par 10%, turklāt prognozes liecina, ka, nestimulējot tirgu, krituma tendence nestāsies, norāda LPUF izpilddirektore Laura Krastiņa.
Tāpat viņa norāda uz nepatīkamu tendenci - samazinoties pirktspējai, pārstrādātājs ir spiest domāt par lētākas, līdz ar to ne tik kvalitatīvas produkcijas ražošanu, turklāt, krītoties patēriņam vietējā tirgū, ražotājam arvien samazinās iespējas domāt par eksporta uzsākšanu, jo, piemēram, gaļas nozarē tam ir nepieciešamas pavisam citas ražošanas iekārtas, kas ļautu ražot produkciju ar ilgāku lietošanas termiņu, bet tās ir ievērojamas investīcijas. Tādējādi PVN likmes samazināšana šobrīd varētu būt viens no efektīvākajiem instrumentiem, lai tirdzniecības apjomi atgrieztos iepriekšējā līmenī, uzskata LPUF darba grupa. LPUF vienojusies ar Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju kopīgā cīņā par PVN likmes samazināšanu.
Prasa samazināt
Ražotāji ir teju vienisprātis, ka PVN pārtikai jāsamazina līdz 5 %. SIA Spāre direktore Aina Rozenberga norāda, ka kaimiņvalstī Lietuvā PVN likme ir zemāka nekā Latvijā, līdz ar to lētākā produkcija no kaimiņvalsts un Polijas ir konkurētspējīgāka. Uzņēmēja ir vienisprātis ar citiem ražotājiem, ka PVN samazināšana ļautu audzēt konkurētspēju. Db jau vēstīja par Lietuvas parlamenta lēmumu samazināt PVN līdz 5% augļiem un dārzeņiem no nākamā gada, kas straujāk ļautu augt kaimiņu ražotājiem. Ezerkauliņu komercdirektore Kristīne Brunovska iepriekš norādīja, ka Lietuvas parlamenta lēmums varētu dot labvēlīgāku augsni kaimiņvalsts biznesa attīstībai un nozīmētu to, ka "viņi būs priekšā par 13%, kas augļu un dārzeņu nozarei ir daudz". Viņasprāt, līdzīgs solis būtu jāveic arī Latvijā, lai sekmētu ražotāju konkurētspēju un eksportu.
Arī maizes ceptuves a/s Lāči saimnieks Normunds Skauģis jau iepriekš teica, ka 5% PVN piemērošana pārtikai būtu ļoti svarīgs solis, kas vistiešāk skartu trūcīgo iedzīvotāju daļu, ļaujot samazināt produkcijas galacenu par 13-15%.
"Pārtikas ražotāju ieteiktais PVN likmes samazinājums no 18% uz 5% būtu liels atbalsts kā Latvijas iedzīvotājiem, tā arī pārtikas ražotājiem. Patērētājs raugās uz produkta gala cenu, kurā ietverts arī PVN. Samazinot PVN, produkta cena būs pievilcīgāka patērētājiem un attiecīgi no tā iegūs arī ražotāji," tā Spilvas valdes priekšsēdētāja Lolita Bemhena
Ciestu zaudējumus
Rīgas starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas pēc Zemkopības ministrijas pasūtījuma veiktais pētījums par iespējamo PVN likmes samazināšanu pārtikas produktiem līdz 5% liecina, ka budžets tādā gadījumā ciestu zaudējumus aptuveni 155 miljonus Ls, savukārt kopējais ieguvums būtu pozitīvs - pieaugtu patērētāju labklājība un tirdzniecības uzņēmumu ieguvumi. Turklāt saskaņā ar veikto pētījumu, PVN likmes samazināšana pārtikas precēm ļautu samazināt pārtikas preču cenas un kopējo inflāciju par 2.6%.
Uz ieņēmumu samazināšanās valsts budžetā bīstamību norāda arī tirgotāji. SIA Maxima Latvija valdes loceklis Jānis Stakens uzskata, ka šāds solis ir īstermiņa risinājums, nevis ilgtermiņa. Viņaprāt, ieguvēji būtu iedzīvotāji ar zemākiem ienākumiem, taču jāņem vērā gaidāmā energoresursu sadārdzināšanās, kas produktu cenas atgrieztu iepriekšējā līmenī. Līdzīgu viedokli pauda arī tirgotāju kooperācijas Aibe izpilddirektors Andrejs Vaišļa, sakot, ka valsts budžetam rastos zaudējumi un ieguvums būtu īstermiņā. Gan Maxima Latvija, gan Aibe pārtikas cenas mazumtirdzniecībā ir gatavi samazināt, ja PVN pārtikai saruktu līdz 5%. Arī Rimi Latvia pārstāve Zane Eniņa norāda, ja pārtikas precēm PVN tiks samazināts uz 5%, tad attiecīgi par tādu pašu apjomu samazināsies arī šo preču cenas Rimi Latvia veikalu plauktos.
Aprēķini nepilnīgi
"Jebkuras nodokļu likmju izmaiņas ir jāvērtē budžeta kontekstā. Protams, doma par samazinātu PVN likmi pārtikai nav jauna. Finanšu ministrijas speciālisti ir veikuši aprēķinus par to, kādu efektu radītu PVN likmes samazināšana atsevišķiem pārtikas produktiem un, iespējams, likmes palielināšana citiem produktiem, taču pagaidām šie aprēķini ir nepilnīgi," Db norādīja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktore Diāna Bērziņa.
Viņa skaidro, ka aprēķināt PVN likmes samazināšanas ietekmi uz pārtikas cenām un budžeta ienākumiem ir sarežģīti, turklāt jāņem vērā, ka iespējamās cenu izmaiņas, proti, to samazināšanās vai pieaugums, var ietekmēt arī pieprasījumu pēc konkrētiem produktiem. "Finanšu ministrija veiks aprēķinus, bet politiskais lēmums ir jāpieņem valdībai," norāda D. Bērziņa, piebilstot, ka pagaidām pāragri runāt par termiņiem, kad varētu tikt pieņemti konkrēti lēmumi.
Līdzšinējā prakse, samazinot PVN atsevišķiem pakalpojumiem gan nav devusi cerēto, jo pakalpojumi nekļuva lētāki.