Bažas par reģionāla rakstura finanšu krīzi Austrumeiropā ir mazinājušās, un patlaban devalvācija Latvijā nav gaidāma, taču iespēja, ka tā varētu notikt nākamgad ir augsta. Tā uzskata ASV ekonomists Nouriels Raubini, kurš arī paredzējis šo ekonomisko krīzi, vēsta Forbes.
Zināmi riski Centrālās un Austrumeiropas valstu ekonomikās joprojām pastāv – jaunas runas par Latvijas valūtas devalvāciju, turpinās nedienas banku sektorā un vairākās valstīs pieaug politiskie riski saistībā ar Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) programmām.
Runājot par Latviju, N. Raubini norāda, ka patlaban devalvācija Latvijā nav gaidāma, taču iespēja, ka tas varētu notikt nākamgad viņaprāt ir augsta. Devalvācijas gadījumā reģiona valstu valūtas un akciju tirgos satricinājums ir iespējams, taču tam nevajadzētu būt ilgstošam.
Viņš uzskata, ka pozitīvas pazīmes joprojām rada Vācijas un Francijas, kas ir galvenie Centrālās un Austrumeiropas valstu eksporta tirgi, izkļūšana no lejupslīdes šogad otrajā ceturksnī, taču joprojām nav skaidri zināms, cik spēcīga ir šo valstu ekonomiku atlabšana.
Palielinoties slikto kredītu apjomam, kura pamatā ir Austrumeiropas valstu ekonomiku straujā lejupslīde, reģiona banku sektorā joprojām valda stress. Slikto kredītu pieauguma pīķis nav gaidāms vēl līdz 2010. gada sākumam, norāda ASV ekonomists. Db.lv jau vēstīja, ka SEB banka gan norādījusi, ka slikto kredītu apjoma pieaugums Baltijas valstīs pamazām pierimst.
N. Raubini uzskata, ka ārvalstu bankas turpinās darbu Centrālās un Austrumeiropas reģionā, taču iespēja, ka kāda banka varētu pilnībā atteikties no dalības šī reģiona tirgū, nevar tikt izslēgta.
Runājot par SVF lomu reģiona ekonomikā, N. Raubini norāda, ka bez šaubām fonda palīdzība ir spējusi nomierināt bažas par reģionāla rakstura finanšu krīzi Centrālajā un Austrumeiropā.
ASV ekonomists uzskata, ka bažas rada atsevišķu valstu veidotā krīzes politika, kas varētu konfliktēt ar SVF programmu nosacījumiem. N. Raubini par piemēru min Latviju, kuras nespēja ievērot SVF aizdevuma programmu mērķus, izraisīja fonda kavēšanos ar aizdevuma daļas izmaksu. Otra valsts, kurai bijušas problēmas ar SVF programmas mērķu izpildi, ir Ukraina.