Grieķija un citi «atpalicēji» eirozonā tuvāko gadu laikā varētu būt spiesti atteikties no vienotās valūtas, lai stimulētu savu ekonomisko izaugsmi. Šādu prognozi izteicis Ņujorkas Universitātes profesors un Nobela prēmijas ekonomikā laureāts Nouriels Raubini (Nouriel Roubini), vēsta Bloomberg.
Lai atgūtu konkurētspēju tādās valstīs kā Spānija, Portugāle un Itālija, nepieciešama reāla eirozonas samazināšana. Eiro nākotnē būs valūta mazākā skaitā valstu, kurām ir spēcīgi finansiālie un ekonomiskie pamati, lēš N. Raubini.
«Samazināt budžeta deficītu no 13% līdz 3% Grieķijā, manuprāt, ir neiespējamā misija. Es pat neizslēgtu iespēju, ka tuvāko gadu laikā viens vai vairāki eirozonas atpalicēji varētu būt spiesti izstāties no šīs monetārās savienības,» intervijā Bloomberg Television sacīja N. Raubini.
Runājot tieši par Grieķiju, ekonomists norāda, ka finanšu problēmu skartajai valstij nebūs iespējams samazināt tēriņus un pacelt nodokļus tādā līmenī, kā solīts starptautiskajiem aizdevējiem. «Paaugstinot nodokļus un samazinot tēriņus īstermiņā, iekšzemes kopprodukts saruks vēl straujāk. Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) Grieķijai prognozē lejupslīdi vēl tuvāko divu – trīs gadu laikā. Cik daudz taupības un lejupslīdes valsts var panest?»