Demonstrācijas un sociālie nemieri, kas pieredzēti arābu pasaulē, Izraēlā, Grieķijā un nesen arī Apvienotajā Karalistē, nebeigsies. Tie izplatīsies uz citām attīstītajām ekonomikām un jaunattīstības tirgiem, uzskata ekonomists Nouriels Raubini, vēsta CNBC.
Raubini, profesors, kurš pirms četriem gadiem precīzi paredzēja globālo finanšu krīzi, teicis, ka pašreizējā pasaules ekonomikas sistēma - kapitālisms - paliks krīzē, kā jau ekonomists Kārlis Markss prognozēja vairāk nekā pirms simts gadiem. Tā tas būšot līdz tiks īstenotas lielas sistēmiskas reformas.
Pēc Raubini domām, gan sociālos nemierus, gan protesta akcijas izraisa tikai viens apstāklis, kas ir kapitālisma krīzes periods - ekonomikas sistēmas nopietnākā krīze kopš Lielās Depresijas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados.
Visas tautas, kuras pieredzējušas sociālos nemierus un demonstrācijas, nomācot vienādas problēmas: pieaugošā nevienlīdzība, nabadzība, bezdarbs un bezcerība.
Viņaprāt, Kārlim Marksam bijusi daļēja taisnība par to, ka kapitālisms pats sevi iznīcinās, bet viņa viedoklis, ka sociālisms būtu labāks, izrādījies nepareizs.
Kārlis Markss apgalvoja, ka kapitālismā ir iekšēja pretruna , kas cikliski noved pie krīzes.
Raubini uzskata, ka nav ātra un viegla risinājuma pašreizējai krīzei. Amatpersonas esot izmēģinājuša visus veidus, un «zaķi, ko vilkt ārā no cepures, esot beigušies». Valstu valdības esot iegājušas taupības režīmā, kas nozīmē, ka fiskālā politika kavēs ekonomikas izaugsmi.
Runājot par banku glābšanas otro kārtu, Raubini sacījis, ka «tas ir politiski nepieņemami un ekonomiski neiespējami: lielākā daļa valdību, īpaši Eiropā, ir tādā postā, ka glābšanas vairs nevar atļauties».