Šveice piemērojusi sodu Francijas transporta un enerģētikas koncernam Alstom par kukuļdošanu Latvijā, Malaizijā un Tunisijā. Kukuļi doti Latvenergo prezidentam Kārlim Miķelsonam, viceprezidentam Aigaram Meļko un ražošanas tehniskajam direktoram Gunāram Cvetkovam, lai Alstom iegūtu līgumus Pļaviņu HES modernizācijas projektiem, liecina Šveices ģenerālprokuratūras izpildraksts.
Šveices prokuratūra secinājusi, ka līgumu noslēgšanai Latvijā, Malaizijā un Tunisijā Alstom «konsultanti izmantoja naudu nelegāliem mērķiem, lai ietekmētu līgumu noslēgšanas progresu vai lai izmaksātu kukuļus darbiniekiem». Latvijā kukuļi maksāti saistībā ar Latvenergo dažādiem modernizācijas projektiem, liecina izpildraksts.
Izmeklētāji secinājuši, ka kukuļi maksāti Latvenergo prezidentam Kārlim Miķelsonam, viceprezidentam Aigaram Meļko un ražošanas tehniskajam direktoram Gunāram Cvetkovam, lai uzņēmuma Zviedrijas struktūrvienības Alstom Power Sweden un Alstom Hydro Sweden iegūtu līgumus Pļaviņu hidroelektrostacijas modernizēšanā.
Starpnieks kukuļdošanā bijis SIA Energy Consulting īpašnieks Andrejs Livanovičs, kas iepriekš bija arī koncerna Alstom Power pārstāvis Baltijā.
Naudas pārskaitīšanā izmantotas Livanoviča kompānijas SIA Energy Consulting un Igaunijā reģistrētā Kenmore OU. Pats Livanovičs par kukuļa nodošanu saņēmis arī komisijas naudu, teikts Šveices ģenerālprokuratūras spriedumā.
Izmeklēšana liecina, ka no Alstom veiktajiem maksājumiem Livanovičam tikai 14% veido samaksu par konsultāciju pakalpojumiem, bet aptuveni 70% no summas Livanovičs samaksājis Latvenergo trim minētajām amatpersonām. Alstom Livanovičam par diviem Pļaviņu HES rekonstrukcijas projektiem pārskaitījusi 896 932 eiro (630 363 latus), teikts spriedumā.
«Trīs minētās vadošās Latvenergo AS amatpersonas, kas bija šo maksājumu saņēmēji, ne tikai ļaunprātīgi izmantoja savas varas pozīcijas, lai ietekmētu Pļaviņu HES rekonstrukcijas projektu līgumu piešķiršanu Alstom, bet arī neļāva savam darba devējam [Latvenergo] pieprasīt kompensāciju no Alstom par defektīvu vai novēlotu līguma izpildi, pretī par to saņemot atalgojumu,» teikts Šveices prokuratūras slēdzienā.
Izmeklēšana ir daļa no aizvien pieaugošas korupcijas izmeklēšanas pret Eiropas rūpnieciskajām grupām, kuru vidū ir arī Vācijas koncernam Siemens piespriestais sods viena miljarda eiro apmērā.
Šveices Ģenerālprokuratūra pēc divus gadus ilgas izmeklēšanas nav atklājusi kriminālas darbības Francijas kompānijā un tās Šveices filiālē, kurās, «cik daudz iespējams noskaidrot», nezināja par kukuļdošanu.
Jau vēstīts, ka Alstom piespriests sods aptuveni 22 miljonu latu vērtībā, par trim kukuļošanas gadījumiem. Kompānija sodīta ar 2,5 miljonu Šveices franku (aptuveni 1,4 miljoni latu) lielu soda naudu par trim kukuļdošanas gadījumiem, kas saistīti ar kompānijas pārstāvjiem Latvijā, Malaizijā un Tunisijā. Alstom arī jāatmaksā aptuveni 36 miljoni franku (aptuveni 20 miljoni latu), kas atbilst kompānijas gūtajai peļņai saistībā ar minētajiem gadījumiem.
«Divos no trim gadījumiem, Alstom pati ir bijusi par upuri savu darbinieku rīcībai, kas nopelnījuši uz kompānijas rēķina,» paziņojusi Alstom. «Trešajā gadījumā – Alstom bija tikai konsorcija apakšuzņēmums,» norāda kompānija.