Šveices varasiestādes sodījušas Francijas elektrostaciju un mašīnbūves kompānijas Alstom Šveices meitasuzņēmumu Alstom Network Schweiz AG saistībā ar kukuļošanu, tostarp arī par tās darbību Latvijā, vēsta Reuters.
Sods piespriests globālas korpupcijas izmeklēšanas ietvaros. Kompānija sodīta ar 2,5 miljonu Šveices franku (aptuveni 1,4 miljoni latu) lielu soda naudu par trim kukuļdošanas gadījumiem, kas saistīti ar kompānijas pārstāvjiem Latvijā, Malaizijā un Tunisijā.
Alstom arī jāatmaksā aptuveni 36 miljoni franku (aptuveni 20 miljoni latu), kas atbilst kompānijas gūtajai peļņai saistībā ar minētajiem gadījumiem.
«Divos no trim gadījumiem, Alstom pati ir bijusi par upuri savu darbinieku rīcībai, kas nopelnījuši uz kompānijas rēķina,» paziņojusi Alstom. «Trešajā gadījumā – Alstom bija tikai konsorcija apakšuzņēmums,» norāda kompānija.
Aģentūra skaidro, ka izmeklēšana tika uzsākta 2007. gada oktobrī un tās laikā ticis pētīts, vai Alstom un tās apakšvienības pārkāpušas likumdošanu, kura aizliedz veikt maksājumus ārvalstu ierēdņiem, lai iegūtu komerciālus līgumus.
Iepriekš Francijas laikraksts Le Monde rakstīja, ka Šveices meitasuzņēmums Alstom Network Schweiz AG laika posmā no 2003. līdz 2004. gadam esot izmaksājis miljoniem franku lielas summas ārvalstu amatpersonām.
Jau vēstīts, ka Alstom bijis Latvenergo sadarbības partneris jau kopš 1996. gada un ar to tikuši noslēgti līgumi par nozīmīgu objektu rekonstrukciju. Savu saistību ar tā dēvēto Latvenergo amatpersonu lietu Alstom noliedzis.
Saistībā ar Latvenergo amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pērn jūnijā kopumā aizturēja septiņus cilvēkus – piecus uzņēmuma vadošus darbiniekus un divas privātpersonas.
KNAB aizturēja Latvenergo bijušo vadītāju Kārli Miķelsonu, viņa vietnieku Aigaru Meļko, Sadales tīkls valdes priekšsēdētāju Ivaru Liuziniku un viņa vietnieku Andreju Stalažu, kā arī Sadales tīkla Austrumu reģiona tehnisko vadītāju Edgaru Vitkovski.
Kriminālprocesu KNAB ierosinājis par Latvenergo amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam