Latvijas Universitātes zinātnieki radījuši aplikāciju, kas sniegs iespēju alerģiskiem cilvēkiem samazināt putekšņu izraisītos veselības riskus.
Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) pētnieki Baltijas valstu projekta «Personalizētā putekšņu simptomu prognozēšanas sistēma» ietvaros izstrādājuši lietotni «Pasyfo», kas prognozē cilvēku reakciju uz putekšņu koncentrāciju gaisā. Aplikācija sniegs iespēju saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, ļaus izvairīties no smagām alerģiskām reakcijām un aicinās laikus vērsties pie ārsta.
Gan Pasaules Veselības organizācija, gan Eiropas Alergoloģijas un klīniskās imunoloģijas akadēmija norāda uz pieaugošu tendenci putekšņu un sporu ietekmei uz cilvēku veselību – pašlaik tā skar ap 30% Eiropas iedzīvotāju. Ietekme izpaužas kā polinoze, siena drudzis, alerģija un vēlāk pat astma, taču ne visi cilvēki, kuri izjūt šos simptomus, vēršas pie ārsta vai apzinās, ka cieš tieši no alerģijas, stāsta projekta vadītāja Latvijā, LU pētniece Olga Ritenberga.
«Tāpat Eiropas dati liecina – ja putekšņu alerģijas un astmas gadījumā notiktu savlaicīga terapija, tā ļautu ietaupīt pat 14 miljardus eiro gadā. Tātad alerģijām ir ne vien ietekme uz cilvēka veselību, bet arī ekonomisko situāciju,» konstatē pētniece. Visbiežāk simptomi novērojami laika posmā no februāra līdz septembra beigām, kad Latvijā gaisā regulāri konstatē ap 35 dažādu putekšņu veidiem, no kuriem aptuveni trešdaļa izraisa alerģiskās reakcijas. O. Ritenberga uzsver, ka ar mobilās lietotnes palīdzību cilvēki netiks ārstēti, vien informēti par likumsakarību rezultātiem, kas izriet no aprēķiniem. «Aplikācijas pamatā ir matemātika un statistika. Viss, kas saistīts ar ārstniecību, ir ārstu pārziņā,» akcentē profesore.
Visu rakstu Ar mobilo lietotni pret alerģijām lasiet 9.aprīļa laikrakstā Dienas Bizness!