Zviedrijas finanšu ministrs Anderss Borgs otrdien pauda bažas, ka zviedru bankas, kas vēl nesen cieta milzīgus zaudējumus krīzes smagi skartajās Baltijas valstīs, ir atsākušas jaunu ekspansijas vilni Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, otrdien vēstī Zviedrijas biznesa portāls E24.
Raizes rada tas, ka Zviedrijas banku sektors ir trīs reizes lielāks par valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu, intervijā Zviedrijas sabiedriskajam radio norādījis Borgs (attēlā). Šajā saistībā viņš vērsis uzmanību uz faktu, ka finanšu krīzē smagi cietušajā Īrijā, kuras ekonomika lielā mērā ir balstīta uz banku sektoru, banku sektors pirms krīzes bija piecas reizes lielāks par IKP pieaugumu.
Pērnā gada vasarā Borgs asi vērsās pret lielajām zviedru bankām, sakot, ka to savulaik īstenotā ekspansija Baltijas valstīs ir bijusi neapdomīga un radījusi draudus Zviedrijas ekonomikai.
Savukārt, izvērtējot Zviedrijas ekonomikas situāciju, ministrs otrdien teica, ka ļoti straujā izaugsme, kāda šajā Ziemeļvalstī vērojama pēdējā laikā, saistīta ar zināmiem riskiem. Borgs brīdināja, ka Zviedrijā pastāv lielas briesmas izveidoties jaunam nekustamo īpašumu burbulim, tāpēc valdībai ir vērīgi jāseko līdzi tirgus attīstībai.
Zviedru bankas ir veikušas milzīgas investīcijas Baltijas valstīs, kuras smagi cieta finanšu krīzē, tāpēc tām radās lieli zaudējumi, taču šogad trešajā ceturksnī zviedru banku bizness Baltijā atsāka darboties ar peļņu.
Tikmēr Zviedrijā mājsaimniecību kreditēšanas apmēri turpina pieaugt un nekustamo īpašumu cenas strauji cēlušās. Zviedrijas bankas visu pagājušo gadu turpināja aktīvi izsniegt aizdevumus savā lielajā pašmāju tirgū, taču izskanējis, ka mājokļu cenu burbulis Zviedrijā var plīst, jo zemo bāzes likmju dēļ cilvēki, kam ir zema kredītspēja, sākuši pastiprināti iegādāties mājokļus. Pēdējā laikā likmes ir sākušas celties, tāpēc pastāv bažas, ka lielam skaitam mājsaimniecību varētu rasties problēmas ar hipotekāro kredītu atmaksu.
1991. un 1992.gadā Zviedrija jau piedzīvoja mājokļu cenu burbuļa plīšanu, kas izraisīja smagu kredītu krīzi un daudzu banku maksātnespēju.