Noskaidrojies, ka Ungārija ir bijusi pārprasta un tā nevēlas «boikotēt» jauno Eiropas Savienības (ES) līgumu par stingrāku fiskālo noteikumu ieviešanu. Tāpat papildus pārdomu laiks ir nepieciešams Dānijai un Bulgārijai. Zviedrija, kas, tāpat kā Čehija, ir viena no Eiropas Savienības (ES) valstīm, kura jau iepriekš pavēstīja, ka nav izlēmusi pievienoties vai noraidīt dalību jaunajā starpvalstu līgumā eirozonas glābšanai, pārējo 23 ES valstu lēmumam - stiprināt eiro «ceļā nestāsies», raksta thelocal.se.
Zviedrijas premjerministrs Frederiks Reinfelds (Frederik Reinfeldt) medijam pauda šaubas par pievienošanos jaunajam ES mēroga līgumam. «Zviedrija, kas nav eirozonas valsts, nevēlas tikt saistīta ar noteikumiem, kas ir labvēlīgi pārējai eirozonai,» norādīja Zviedrijas premjerministrs.
Savukārt ES komisijas pārstāvji ir gan kritizējuši Lielbritāniju, gan norādījuši, ka iespēja vēlāk pievienoties līgumam nav izslēgta. «Mēs neesam pateikuši «nē». Mēs uzskatām, ka ir labi, ka eirozonas valstis šajā haosā ir nākušas klajā ar kādu ideju, un mēs nenoslēdzam savas durvis,» medijam norādīja ES komitejas pārstāve Marija Granlunda (Marie Granlund). Savukārt ES komisijas vadītājs Karls Hamiltons (Carl Hamilton) kritizēja Lielbritāniju, kas krasi noraidījusi pievienošanos jaunajam līgumam. «Šādā veidā viņi šķel Eiropu. Lielbritānija nav rīkojusies konstruktīvi,» viņš norādīja.
Savukārt Ungārija pavēstījusi, ka tā ir bijusi pārprasta – valsts nevēlas ieņemt tādu pašu pozīciju kā Lielbritānija un boikotēt jauno starpvalstu līgumu. Budapešta paziņojusi, ka tā «tikai vēlas apspriesties ar parlamentu tāpat kā Čehija un Zviedrija». Tika pavēstīts, ka arī Dānija un Bulgārija vēlas papildus laiku, lai pieņemtu lēmumu par dalību jaunajā starpvalstu līgumā.
«Ir fundamentāla atšķirība starp Ungārijas un britu valdību. Mūsu premjerministram bija parlamenta dots mandāts pievienoties līgumam. Mēs vēlamies padarīt stingrākus fiskālos noteikumus, lai samazinātu nedienas tirgū, jo tās ietekmē arī mūsu ekonomiku,» skaidorja Ungārijas ES lietu ministrs Eniko Giori (Eniko Gyori).
Jau iepriekš vēstīts, ka ES dalībvalstu līderi nav spējuši vienoties par jaunu ES līgumu, tā vietā eirozonas un sešas citas ES dalībvalstis, ieskaitot Latviju, ir lēmušas veidot jaunu starpvaldību līgumu. To gatavas apspriest 23 no 27 dalībvalstīm.
Pēc desmit stundu ilgušām ES dalībvalstu diskusijām tika paziņots, ka Zviedrija, Lielbritānija, Ungārija un Čehija atsakās paust atbalstu jauna starpvalstu līguma slēgšanai, kas paredz stingrākus fiskālos noteikumus, izmainot pašriz spēkā esošo ES līgumu.
Sākotnējā informācija bija - Lielbritānija un Ungārija kategoriski atteikušās parakstīt jauno starpvalstu līgumu, tomēr Zviedrija un Čehija lūgušas papildus laiku, lai konsultētos ar attiecīgo valstu parlamentiem un izpētītu līguma detaļas.
Rezultātā 23 ES dalībvalstis ir piekritušas noteikumiem, kas padarīs stingrāku fiskālo politiku un palielinās reszursus, kas pieejami krīzē nonākušajām ES ekonomikām. Tas tiks panākts, vairāk ieguldot Starptautiskajā Valūtu fondā (SVF), kā arī dibinot jaunu eirozonas glābšanas fondu.