Pieaugot bezvadu datu pārraide, hakeru redzeslokā viedtālruņi un planšetdatori.
«Visbiežāk, tā saucamās kaitnieciskās programmas, ir klienta pašrocīgi uzliktas, proti, lietotājs nav pievērsis uzmanību, kad akceptējis kādas programmas instalāciju savā tālrunī,» norāda Latvijas Mobilā telefona (LMT) Klientu atbalsta daļas vadītājs Ilmārs Hāzenfūss. Septembrī, atbilstoši Kaspersky Lab datiem, dažādām mobilajām platformām fiksētas 680 dažādas kaitīgas programmatūras versijas, tostarp 559 bija paredzētas Android ierīcēm.
Kaitnieciskās programmas vai vīrusi biežāk tiek izplatītas izmantojot Bluetooth saiti, tāpēc lietotājam ieteicams vieglprātīgi neapstiprināt jebkuru piedāvājumu, kas parādās telefonā, aicina I. Hāzenfūss. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, viedtelefonu lietotājiem ieteicams savos tālruņos instalēt programmas, kas pieejamas attiecīgās operātājsistēmas aplikāciju veikalos. Ja lietotājam ir aizdomas, ka «kāds» ir ieperinājies lietotāja tālrunī, tad viņš var pilnīgi atjaunot telefona sākotnējo programmnodrošinājumu un visas uzinstalētās programmas izdzēst, norāda Tele2 tehniskais direktors Ervīns Kampāns. Taču tas ir atkarīgs no tā, cik lietotājs orientējas sava tālruņa funkcijās. Tāpat lietotājiem ir iespējas aplikāciju veikalos ieinstalēt programmu, kas veic kopējo telefona analīzi.
Jāizvairās no aizdomīgu, nezināmu aplikāciju instalācijas savā telefonā, iesaka Bite Latvija sabiedrisko attiecību menedžere Lita Grafa. «Pārsvarā, gan šādas aplikācijas var nodarīt ļaunumu nevis mūsu tālrunim, bet gan mūsu personas datiem, jo savā telefonā uzinstalējot šādu aplikāciju mēs negribot savu personisko informāciju esam nodevuši tālāk,» viņa skaidro. Treškārt, jāievēro arī garantijas nosacījumi, kas liedz «uzlauzt» telefona operētājsistēmu. Tas nereti mēdz gadīties tiem telefoniem, kas aprīkoti ar Android operētājsistēmu. Šādas manipulācijas ar telefona programmatūru ļauj vīrusu un «ļauno» aplikāciju izstrādātājiem vieglāk piekļūt telefona informācijai un veikt kādas kaitnieciskas darbības.