Ekonomiskā krīze un medījamo putnu un dzīvnieku medību liegumi nav mazinājuši ārvalstu viesmednieku skaitu Latvijas mežos, piektdien informē laikraksts Dienas bizness.
To liecina ne tikai viena no lielākajiem komercmedību organizētājiem — valsts mežu apsaimniekotāja valsts a/s Latvijas valsts meži (LVM) struktūrvienības LVM Rekreācija un medības, bet arī Valsts meža dienesta dati par medību sezonā (rudens-pavasaris) izsniegtajām atļaujām ārvalstu medniekiem medīt Latvijā. 2009./2010. gada medību sezonā Valsts meža dienests izsniedzis atļaujas 1097 ārvalstu viesmedniekiem, 2008./2009. gada sezonā tādas bija tikai 992, bet vēl iepriekš 980.
Aptuveni pusei no visiem viesmedniekiem pakalpojumus ir sniegusi LVM Rekreācija un medības, kam ir 100 000 ha lielas medību platības. Turklāt medībās uz LVM dodoties arī mednieki no Latvijas - pērn 313, aizpērn tikai 281, 2008. gadā tādu bija 296.
«Pērn kalendārajā gadā medīt bija atbraukuši 440 ārvalstu viesmednieki, 2009. g. - 412, bet 2008. g. - 410, un arī šogad, neraugoties uz dažādiem ap-stākļiem, kas ietekmē medību norisi, prognozējam nelielu viesmednieku skaita pieaugumu,» stāsta a/s Latvijas valsts meži struktūrvienības LVM Rekreācija un medības direktors Egils Ozols. Viņš atzīst, ka visvairāk viesmednieku šobrīd brauc no Spānijas un Dānijas, ir arī viesmednieki no medījamiem zvēriem un putniem daudzkārt bagātākās Krievijas un pat no Tuvo Austrumu valstīm. Latvijas valsts mežos medīt brauc arī Austrijas, Francijas, Itālijas, Zviedrijas un citu valstu mednieki. Šobrīd samērā maz viesmednieku ir no Vācijas. Vāciešiem patīk medībās doties ar auto, un līdz ar to šīs valsts viesmednieki biežāk medī Ungārijā, Polijā vai Čehijā, jo Latvija ir samērā patālu, un nokļūšanai līdz mums ir jāizmanto lidmašīna, skaidro E. Ozols.
«Jo tālāk no tādām valstīm kā Francija un Vācija, jo lētāka medību pakalpojumu cena, jo papildus tai vēl ir jāpieskaita transporta izmaksas,» tā uz jautājumu par konkurenci atbild E. Ozols. Viņš norāda, ka, piemēram, Latvijā un Lielbritānijā medību cena var atšķirties pat divas reizes un vairāk. «Te ir runa par servisa līmeni, jo Lielbritānijā, piemēram, dzīvošana ir medību pilīs ar viskija degustāciju vakarā, taču Latvijā tāds ekstra serviss netiek piedāvāts,» skaidro E. Ozols.