Līdz ar jauno mācību gadu Valmieras Pārgaujas ģimnāzija turpmāk darbosies valsts ģimnāzijas statusā, šodien lēma Ministru kabinets.
Lai vispārējās vidējās izglītības iestāde varētu pretendēt uz valsts ģimnāzijas statusu, tai jāatbilst Ministru kabineta noteikumu prasībām par īstenojamo izglītības programmu skaitu, skolēnu skaitu un mācību sasniegumu vidējo procentuālo novērtējumu centralizētajos eksāmenos, kā arī jāveic pedagogu tālākizglītības un metodiskā centra funkcijas plānošanas reģionā un jāiesaistās valsts izglītības politikas un izglītības attīstības stratēģijas veidošanā.
Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā 2018.gada 1.septembrī 10.-12.klasē kopumā mācījās 286 bērni. Skola īsteno trīs vispārējās vidējās izglītības programmas - vispārējās vidējās izglītības vispārizglītojoša virziena programmu, vispārējās vidējās izglītības humanitārā un sociālā virziena programmu un vispārējās vidējās izglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu. Ģimnāzijā licencētas divas pamatizglītības programmas, viena no tām matemātikas, dabaszinātņu un tehnikas virzienā.
Pēc Valsts izglītības satura centra sniegtās informācijas iepriekšējos divus mācību gadus ģimnāzijas skolēnu mācību sasniegumu vidējais procentuālais novērtējums centralizētajos eksāmenos bijis vismaz par 10% augstāks nekā vidējais procentuālais novērtējums valstī un vismaz par 5% augstāks nekā vidējais procentuālais novērtējums attiecīgajā plānošanas reģionā. 2017.gadā tie bija 62,09% (valstī 49,11%, Vidzemes plānošanas reģionā 48,71%), bet 2018.gadā 62,21% (valstī 49,68%, Vidzemes plānošanas reģionā 49,24%).
Ģimnāzija faktiski jau veic pedagogu tālākizglītības centra un reģionālā metodiskā centra funkcijas Vidzemes plānošanas reģionā. Skolas pedagogi sniedz metodisko atbalstu izglītības procesa organizēšanā pedagoģijas un skolvadības jautājumos, bet Metodiskais centrs sniedz vispārējās izglītības iestādēm un pedagogiem metodisko atbalstu, organizē darba un diskusiju seminārus, atbalsta un organizē pedagogu tālākizglītību.
No 2005.gada ģimnāzija ir Vācijas Federatīvās Republikas federālo zemju kultūras ministru konferences (KMK) oficiāli atzīta Vācu valodas diploma (Deutsches Sprachdiplom - DSD) skola, nodrošinot skolēniem iespēju piedalīties II pakāpes DSD vācu valodas eksāmenā un iegūt starptautisku diplomu, kas apliecina vācu valodas zināšanas Eiropas valodu B2 un C1 līmenī.
Patlaban Latvijā darbojas 28 valsts ģimnāzijas, kurās mācās apmēram 10% no kopējā vidusskolēnu skaita. Iepriekšējo trīs gadu laikā valsts ģimnāzijas statuss tika piešķirts trim vispārējās izglītības iestādēm.