Šā gada pirmajā ceturksnī ģeopolitiskās spriedzes saasināšanās ietekmēja ieguldījumu fondu – īpaši akciju fondu - darbības rezultātus, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati.
Krievijas akciju tirgus indekss RTS ceturkšņa laikā zaudēja 15% no vērtības, savukārt Micex saruka par 9%. Marta beigās atvērto akciju fondu triju mēnešu ienesīgums bija robežās no mīnus 19,3% līdz plus 2,9%, un pozitīvs ienesīgums bija tikai diviem fondiem no 11.
Naudas līdzekļu īpatsvars kopējos atvērto akciju fondu aktīvos pieauga no 12% 2013. gada beigās līdz 16% šā gada marta beigās, liecinot par fondu pārvaldnieku piesardzīgumu un pesimistiskāku noskaņojumu nekā iepriekšējā gada beigās. Marta beigās šo fondu kopējie aktīvi sasniedza 29,8 miljonus eiro, ceturkšņa laikā sarūkot par 4,3%.
Marta beigās atvērto obligāciju un naudas tirgus fondu triju mēnešu ienesīgums bija robežās no mīnus 9% līdz plus 2,5% (astoņiem no 14 fondiem tas bija pozitīvs). Atvērto obligāciju fondu un naudas tirgus fondu kopējie aktīvi marta beigās sasniedza 183,1 miljonu eiro, ceturkšņa laikā pieaugot par 2,9%.
Obligāciju fondi fokusējas uz korporatīvajiem parāda vērtspapīriem augsta segmentā, savukārt naudas tirgus fondi – uz termiņnoguldījumiem un valdības obligācijām.
Marta beigās atvērto jaukto fondu (3 fondi) triju mēnešu ienesīgums bija robežās no mīnus 1,1% līdz plus 1,1% (diviem fondiem negatīvs). Marta beigās šo fondu kopējie aktīvi sasniedza 2,3 miljonus eiro, savukārt kopējais vērtspapīru portfelis bija 2 miljoni eiro un nedaudz vairāk kā divas trešdaļas no tā veidoja ieguldījumu fondu ieguldījumu apliecības.
Slēgto fondu aktīvi ceturkšņa laikā saruka par 85,7%, kas saistīts ar to, ka 2014. gada marta datos vairs netiek iekļauti vienas ieguldījumu pārvaldes sabiedrības pārvaldītie slēgtie fondi, kas pilnībā pieder vienai bankai un tādējādi nav uzskatāmi par kolektīvo ieguldījumu fondiem.
Pirmajā ceturksnī ieguldījumu pārvaldes sabiedrības nopelnīja 2,2 miljonus eiro. Ar peļņu darbojās visas sabiedrības, izņemot vienu. Tādējādi sabiedrības nopelnījušas par 23% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, ko galvenokārt veicināja komisijas naudas ienākumu pieaugums, palielinoties sabiedrību pārvaldīšanā esošo līdzekļu apmēram, kā arī administratīvo izdevumu samazinājums. To aktīvi ceturkšņa laikā samazinājās par 2,1% un marta beigās sasniedza 36,3 miljonus eiro.