Līdz šim neviens pašvaldību siltumapgādes uzņēmums nav pieteicis izmaiņas piesārņojošās darbības atļaujā, aktīvāk to dara rūpnieciskās ražošanas uzņēmumi, vairumā gadījumu izvēloties pāreju no dabasgāzes uz dīzeļdegvielu, informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.
Esošā un vēl gaidāmā enerģētiskā krīze likusi uzņēmumiem domāt par nepieciešamību pāriet uz citu siltumenerģijas ražošanas veidu.
VVD rīcībā esošie dati liecina, ka par pārmaiņām sadedzināšanas iekārtu darbībā laikus domā un atļauju grozījumus kopš gada sākuma iesnieguši 14 operatori. Līdz šim atļaujas grozītas sešiem komersantiem, bet astoņiem uzņēmumiem atļauju grozījumi vēl tiek izskatīti. Uzņēmumu vidū ir pārtikas rūpniecības, metālapstrādes, ceļu būves un citi ražošanas uzņēmumi.
VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga skaidro, ka pāreju no dabasgāzes uz dīzeļdegvielas apkures katliem kā risinājumu saskata ne mazums uzņēmumu. Vērtējot dīzeļdegvielas kā kurināmā tvertņu izbūvi, galvenie vides riski, kuri jāņem vērā pirms darbības sākšanas, ir iespējams grunts, gruntsūdeņu un virszemes ūdeņu piesārņojums, ja tvertnei vai aprīkojumam rodas noplūde vai sūce.
Atļauja vai iekārtas reģistrācija piesārņojošai darbībai ir nepieciešama, izmantojot jebkuru kurināmā veidu bez izņēmuma gadījumiem. Ņemot vērā esošo situāciju, VVD aicina uzņēmumus un pašvaldības pēc iespējas ātrāk iesniegt iesniegumus grozījumu veikšanai piesārņojošās darbības atļaujās, uzsver VVD ģenerāldirektore.
VVD izprot nepieciešamību operatīvi veikt izmaiņas sadedzināšanas iekārtu darbībā, reaģējot uz enerģētisko krīzi. Izpildīt visas darbības izmaiņu veikšanai operatoriem patiešām varot būt izaicinoši. Ņemot vērā apstākļus, gadījumā, ja iesniegums ir iesniegts un izmaiņas darbībā jau ir notikušas, tomēr lēmums par grozījumiem atļaujas nosacījumos vēl nebūs pieņemts, VVD nepiemēros Administratīvās atbildības likumā noteiktās administratīvā soda vai citas sankcijas.
Visos gadījumos, ja pašvaldību uzņēmumiem vai komersantiem rodas kādas neskaidrības, VVD pauž gatavību konsultēt un kopīgi meklēt risinājumus, kas nodrošina vides prasību izpildi, sola VVD ģenerāldirektore.
Novērots, ka pašvaldības uzņēmumi līdz šim aktīvāk interesējas par apkures granulu uzglabāšanas apjomu palielināšanas iespējām, VVD norāda, ka šai darbībai nav nepieciešamas speciālas atļaujas.
A vai B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja jāsaņem vai C kategorijas reģistrācija jāveic sadedzināšanas iekārtām ar nominālo ievadīto siltuma jaudu lielāku par 0,2 megavatiem (MW) un visām iekārtām dīzeļdegvielas jeb mazuta izmantošanas gadījumā. Atļauja sadedzināšanas iekārtu darbībai nevar tikt izdota gadījumos, kad tiek pārsniegti gaisa kvalitātes normatīvi un netiek nodrošināta atbilstība Ministru kabineta noteikumu prasībām.