Lai arī, pateicoties kurināmā cenu izmaiņām, šobrīd siltumenerģijas tarifi lielākoties samazinās, eksperti prognozē, ka tuvākajā laikā tie vairs neatgriezīsies 2021. gada līmenī.
Atskatoties uz esošo apkures sezonu, siltumenerģijas tarifi kopumā komersantiem samazinājušies un kļuvuši viendabīgāki, tam par pamatu ir kurināmā cenas kritums, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Kopumā skatoties, visiem SPRK regulējamiem komersantiem siltumenerģijas tarifi stabilizējušies līmenī, kas ir daudz augstāks, nekā bija pirms trim gadiem, taču būtiski zemāks – dažviet pat divas reizes un vairāk – nekā pirms gada. Salīdzinājumam, piemēram, ja 2023. gada janvārī vidējais siltumenerģijas cenas līmenis bija ap 130,00 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), tad 2024. gada janvārī tas bija ap 90,00 EUR/MWh, liecina SPRK dati.
Pieejas atšķiras
Lai gan kurināmā izmaksas piedzīvojušas būtisku kritumu, vispārējais cenu pieaugums veicinājis kāpumu citās kategorijās, kas attiecīgi atstāj ietekmi arī uz komersantu kopējām izmaksām un tarifiem, norāda Aivis Reinholds, SPRK Enerģētikas departamenta direktora vietnieks. “Tipiski šobrīd kurināmā cenas īpatsvars tarifā veido vidēji 40–60%, bet pārējo daļu – citas ar siltumapgādes nodrošināšanu saistītās izmaksas. Līdz ar to tarifi un to izmaiņas Latvijā atšķiras, neskatoties uz kurināmā cenas samazināšanos tirgū. SPRK regulējamie komersanti lielākoties kā kurināmo izmanto šķeldu, bet otrs izplatītākais izmantotā kurināmā veids ir dabasgāze. Dabasgāzes kā kurināmā izmantošana kopš 2022. gada gan ievērojami samazinājusies, jo komersanti to aizvieto ar citiem kurināmā veidiem. Piemēram, 2023. gada beigās, noslēdzoties investīciju atbalsta programmai, vairāki komersanti ekspluatācijā nodeva jaunas šķeldas katlumājas, ar kurām aizvieto dabasgāzes izmantošanu,” teic A.Reinholds, norādot, ka lielākais izaicinājums komersantiem šobrīd saistīts ar saimnieciski izdevīgākā lēmuma pieņemšanu.
“Kurināmā iegādei komersanti izvēlas dažādas pieejas – cenu fiksējot vai izmantojot biržas cenu. Fiksēta līguma gadījumā kurināmā cenu svārstības atkarīgas gan no izmantotā kurināmā veida, gan brīža, kurā konkrētais komersants nofiksējis līgumā cenu par kurināmā piegādi, kā arī līguma darbības ilguma. Savukārt siltumenerģijas komersantiem, kuriem noslēgts līgums par mainīgu jeb biržas cenu, kas katru mēnesi ir atšķirīga, mainoties aktuālajai kurināmā cenai biržā, mainās arī tarifs. Šajā gadījumā gan jāņem vērā fakts, ka galalietotāju rēķinos kurināmā cenu svārstības nonāk ar dažu mēnešu nobīdi. Jebkurā gadījumā - katrs komersants mēģina rast savai tā brīža situācijai saimnieciski labāko risinājumu, tostarp izvērtējot tendences kurināmā tirgū. Nav vienota risinājuma visiem komersantiem, katram tie ir individuāli un kompleksi lēmumi,” atzīmē A.Reinholds.
Gatavojas laicīgi
Kopumā nu jau gandrīz aizvadītā apkures sezona vērtējama kā veiksmīga, norāda Ina Bērziņa-Veita, Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas (LSUA) prezidente un SIA Salaspils siltums vadītāja. “Salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, šī bija daudz mierīgāka un stabilāka. Jau pirms apkures sezonas sākuma kurināmā cenas bija ievērojami samazinājušās, kā ietekmē daudzi uzņēmumi iegādājās visu sezonai nepieciešamo kurināmo, jo baidījās, ka cenas atkal augs.
Visu rakstu un grafikus skatiet žurnāla Dienas Bizness 19.marta numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.
Meklē arī lielākajās preses tirdzniecības vietās!