Finanses

Turpmākā gada laikā var palielināties bezdarbs

Mārtiņš Jaunarājs, Parex bankas vecākais viceprezidents,30.07.2008

Jaunākais izdevums

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch Ratings publicējusi Latvijai piešķirto līdzšinējo kredītreitingu, atstājot negatīvu to attīstības prognozi. Arī aģentūras Standart&Poors Baltijas valstu perspektīvas joprojām saglabājusi negatīvas.

Kredītreitings nosaka šīs reitingu aģentūras viedokli salīdzinošā skalā par to, kāds ir risks, ka attiecīgais aizņēmējs varētu nepildīt savas saistības. Šajā konkrētajā gadījumā tas attiecas uz Latviju. Abu aģentūru kredītreitingi atbilst relatīvi drošu ieguldījumu sadaļai.

Kredītreitingus ieguldījumu veikšanai ņem vērā investori – pensiju fondi, apdrošināšanas sabiedrības, bankas. Daudziem ieguldītājiem dažādos fondu noteikumos pat ir paredzēts, ka viņi nedrīkst ieguldīt vērtspapīros, kuru kredītreitings ir zemāks par kādu noteiktu vērtību. Reitingam šajā ziņā ir liela nozīme, jo, ja reitings ir pārāk zems, tad Latvijas valsts vērtspapīrus vairs nedrīkst pirkt vesela virkne potenciālo investoru. Tas, savukārt, nozīmē, ka, valstij aizņemoties, ir jāmaksā augstāka procentu likme, lai piesaistītu investorus. Kredītreitings tiešā veidā ietekmē valsts spēju aizņemties.

Papildus iepriekšminētajam, valsts kredītreitingi netieši ietekmē arī valstī strādājošus uzņēmumus. Šajā konkrētajā gadījumā tas, ka kredītreitings netika mainīts, ir labi, jo pēdējā gada laikā ir acīmredzams tas, ka makroekonomiskā situācija valstī dažādu iemeslu dēļ ir pasliktinājusies. Iespējams, ka daudzi tirgus dalībnieki neizslēdza iespēju, ka šis reitings varētu tikt samazināts, tādēļ, reitinga saglabāšana iepriekšējā līmenī ir kopumā labas ziņas. Ar šādu soli kredītreitingu aģentūras faktiski pasaka to, ka valdība kontrolē situāciju; ka tiek veikti dažādi pasākumi, piem. budžeta izdevumu samazināšana, kas liek domāt, ka situācija nav izgājusi ārpus kontroles - valstī netiek pieņemti dažādi populistiski lēmumi uz ekonomiskās stabilitātes rēķina, un kopumā situācija valstī tiek novērtēta diezgan pozitīvi. Pēdējā gada laikā situācija pasaules finanšu tirgos ir ļoti nestabila. Vairumam industriāli attīstīto lielvalstu ir samazinājušies iekšzemes kopprodukta izaugsmes tempi. Tātad pastāv virkne ārējo faktoru, kas apdraud Latvijas ekonomikas pozitīvu attīstību, tāpēc reitinga saglabāšana iepriekšējā līmenī viennozīmīgi ir labas ziņas.

Starptautiskie finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki paši seko līdzi notikumiem makroekonomikā, un ne visi gaida, kamēr reitingu aģentūra pateiks priekšā, vai valstī ir labi investēt, vai nē. Bieži vien investori saņem no reitingu aģentūras tādu kā apstiprinājumu savam esošajam viedoklim. Tādēļ, tādu lielu ietekmi reitinga palielināšanas vai samazināšanas gadījumā Latvijas iedzīvotāji tūlīt neizjutīs. Vidējā vai ilgtermiņā, ja reitings tiktu samazināts, tas nozīmētu augstākas finansējuma piesaistīšanas izmaksas – zaudētāji būtu tie, kas plānotu aizņemties: finansējuma piesaistīšanas izmaksas pieaugtu valstij, attiecīgi arī bankām, bankas, savukārt šīs pieaugušās izmaksas censtos kaut kādā veidā kompensēt, pārliekot tās uz patērētāju, kas savukārt varētu nozīmēt kredītu sadārdzinājumu. Kredītreitings ir tikai viens no faktoriem, kas nosaka finansējuma piesaistīšanas izmaksas, tāpēc reitingu atstāšana iepriekšējā līmenī nenozīmē to, ka uzņēmumiem un privātpersonām aizņemšanās cena pārskatāmā nākotnē paliks nemainīga.

Fitch joprojām savā prognozē min „smagās piezemēšanās risku”. Cik man zināms, “smagā piezemēšanās” nav precīzi definēta. Pieļauju, ka Latvijā IKP turpmākajos pāris ceturkšņus varētu saglabāties pašreizējā līmenī vai pat samazināties. Tāpat neizslēdzu iespēju, ka nākamo 12 mēnešu laikā pieaugs bezdarbs. Jau pašreiz novērojam kavēto kredītu īpatsvara pieaugumu, kas liecina par to, ka arvien lielāka daļa aizņēmēju nonāk finansiālās grūtībās. Uz iepriekšējo gadu izaugsmes fona mēs šobrīd notiekošo varam saukt par krīzi, un priekš atsevišķiem uzņēmumiem un atsevišķas iedzīvotāju daļas to, iespējams, var arī saukt par smago piezemēšanos. Runājot par valsti kopumā, mēs piedzīvosim periodu, kurā augsim lēnāk vai neaugsim nemaz, savukārt pēc tā izaugsme atkal atjaunosies.

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijas ekonomikā piedzīvotie izaugsmes tempi ilgtermiņā nebūtu noturami, lai kā mēs censtos, tāpēc šobrīd ir tikai likumsakarīgi, ka mēs pastāvam uz vietas vai atkāpjamies nedaudz atpakaļ. Mūsu valsts globālajā mērogā ir ļoti maza un atvērta, proti, mēs aktīvi savstarpēji tirgojamies gan ar precēm, gan pakalpojumiem ar saviem kaimiņiem. Ja notiek globāla recesija, tad mums būs grūti izbēgt no līdzīgiem apstākļiem arī šeit, savukārt, ja Eiropā un mūsu austrumu kaimiņiem lietas sāks iet labāk, domāju, ka mums negatīvas vai ļoti zemas izaugsmes periods būs īss, un tas ātri aizmirsīsies.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Eirozonas algu mistērija: nekas vairāk par reģionālu specifiku?

Latvijas Bankas ekonomists Vents Vīksna,14.09.2018

1. attēls. Darba tirgus rādītāji un cenu dinamika eirozonā

Avots: Eurostat datubāze, Latvijas Bankas aprēķins.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tradicionāli ekonomikas teorija māca, ka bezdarbs, algas un inflācija ir cieši saistīti ekonomiskie rādītāji – vienam no tiem mainoties, tiks ietekmēti arī pārējie divi paredzamā veidā.

Piemēram, valsts ekonomikai attīstoties un nodarbinātībai pieaugot, darba devējiem top grūtāk atrast kvalificētu darbaspēku pie esošajām tirgus algām, kas spiež kāpināt algu līmeni. Tas savukārt palielina iedzīvotāju patēriņu, un augstāka pieprasījuma iespaidā pieaug preču un pakalpojumu cenas. Šis cikls var būt veselīgs valsts ekonomikai un iedzīvotāju labklājībai, ja ekonomikas attīstības pamatā ir produktivitātes pieaugums.

Respektīvi, ja ar katru nākamo gadu nodarbinātie spēj saražot vairāk preču un pakalpojumu vai izveido jaunus, radošus veidus, kā palielināt pievienoto vērtību, radot uzņēmumiem lielākus ienākumus un motivāciju dāsnāk atalgot savus darbiniekus. Ja tas tā nav, agrāk vai vēlāk algu kāpums sāks veidot cenu burbuli.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Covid-19 pandēmijas otrais vilnis Latvijas darba tirgu pagaidām ir ietekmējis būtiski mazāk nekā tās pirmais vilnis, un pērnā gada pēdējā ceturksnī bezdarbs Latvijā samazinājās līdz 7,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija.

Protams, stingrākie epidemioloģiskie ierobežojumi stājās spēkā tikai decembra otrajā pusē, un ceturtā ceturkšņa bezdarba rādītājos tos vēl īsti neredzam, taču arī šī gada janvārī situācija darba tirgū saglabājas labāka nekā Covid-19 pandēmijas pirmajā vilnī. Kā liecina operatīvie dati, janvārī bezdarba līmenis Latvijā sasniedza 8,8 %, savukārt reģistrētais bezdarbs pakāpies līdz 8,1 %. Salīdzinājumam Covid-19 pirmā viļņa laikā 2020. gada maijā reģistrētais bezdarbs Latvijā bija 8,6 %, tomēr jāņem vērā, ka ziemas mēnešos Latvijā ir raksturīgs sezonāls bezdarba pieaugums, secina Citadeles ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Viņš norāda, ka darba tirgus šobrīd diezgan labi atspoguļo notiekošo ekonomikā kopumā un Covid-19 krīzes ļoti nevienmērīgo ietekmi uz dažādām nozarēm, kā arī sociālajām grupām. Covid-19 pandēmija ir smagi ietekmējusi atsevišķas pakalpojumu nozares, kuru darbība ir būtiski ierobežota nu jau gandrīz gadu. Tikmēr citas nozares, piemēram, rūpniecību, būvniecību un profesionālos pakalpojumus Covid-19 otrais vilnis nav būtiski ietekmējis, un tajās turpinās izaugsme. Tā rezultātā bezdarbs cilvēkiem ar augstāko izglītību ir samazinājies no 5,6 % 2020. gada 1. ceturksnī līdz 4,5 % gada nogalē. Tikmēr strādājošajiem ar vidējo izglītību bezdarbs ir pieaudzis no 7,5 % līdz 10 %. Šī nevienmērīgā Covid-19 krīzes ietekme redzama arī ienākumu struktūrā, jo gada laikā 15 % līdz 10 % ir sarucis strādājošo īpatsvars, kas saņem minimālo algu vai zemāku, savukārt no 6 % līdz 8 % pieaudzis lielu algu saņēmēju īpatsvars. Rezultātā Latvijā šobrīd aug bezdarbs, nedaudz samazinās patēriņš un iedzīvotāju kopējie ienākumi, bet vienlaikus strauji aug uzkrājumi tiem, kurus Covid-19 krīzes nav ietekmējusi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Darba tirgu no pārlieku lielas atdzišanas turpmāk turēs valdības atbalsta programmas, kuru efektivitāte būs izšķiroša, nosakot ekonomikas tālākās atgūšanās pozīcijas, un, jo vairāk darbinieku tiks noturēti darba tirgū, jo spēcīgāka tā būs, norāda "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

Augstākais līmenis

Šī gada pirmajā ceturksnī bezdarbs Latvijā ir palielinājies līdz augstākajam līmenim pēdējos divos gados un sasniedza 7,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati. Salīdzinājumā ar 2019. gada pēdējo ceturksni bezdarbs Latvijā ir pieaudzis par 1,4 procentpunktiem, kas ir straujākais bezdarba kāpums Latvijā kopš 2009. gada, saka AS "Citadele banka" ekonomists Mārtiņš Āboliņš Taču COVID-19 izraisītā krīze ekonomikā un ne tikai attīstās ļoti dinamiski, tādēļ mēnesi vai divus veci makroekonomiskie rādītāji faktiski jau ir novecojuši un maz raksturo situāciju ekonomikā šobrīd. Tas redzams arī darba tirgū. Kopš marta beigām bezdarbs Latvijā ir strauji audzis un reģistrētais bezdarbs šobrīd pārsniedz 8%, savukārt, skaitot klāt dīkstāves pabalstu saņēmējus, faktiskais bezdarbs ir sasniedzis 13%. Tik augsts bezdarbs Latvijā pēdējos reizi piedzīvots 2013. gadā un pēc eksperta prognozēm, bezdarbs šogad kopumā Latvijā varētu sasniegt 10%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Banku analītiķi nākamā gada beigās Latvijā sagaida bezdarba līmeni ap 6-6,7%

LETA,27.12.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā bezdarbs nākamā gada beigās varētu būt ap 6-6,7% līmenī, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš aģentūrai LETA pauda, ka labā ziņa darba tirgū ir tā, ka, neskatoties uz nelielo ekonomikas lejupslīdi, bezdarbs Latvijā 2023.gadā nav pieaudzis. Uzņēmumi šobrīd nesteidzas samazināt darbinieku skaitu, jo iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā samazinās un Covid-19 pandēmijas laikā atsevišķi uzņēmumi, kas samazināja darbinieku skaitu, vēlāk saskarās ar grūtībām atrast jaunus darbiniekus.

"Tomēr lēnāka izaugsme darba tirgū ir jūtama, un tādēļ ļoti lielu bezdarba samazinājumu, visticamāk, nav pamats gaidīt. Kopš vasaras ir samazinājies darba sludinājumu skaits, un pēdējos ceturkšņos uzņēmēju aptaujās darbaspēka pieejamība retāk tiek norādīts kā galvenais šķērslis izaugsmei. Vienlaikus Vācijā bezdarbs pieaug jau vairāk nekā deviņus mēnešus, un bezdarbs 2023.gadā ir pieaudzis arī Igaunijā, kur gan ekonomikas lejupslīde ir bijusi izteiktāka nekā Latvijā," sacīja Āboliņš.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasliktinoties situācijai ekonomikā, turpmākajos ceturkšņos bezdarbs varētu pieaugt, prognozē banku analītiķi.

Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Migunovs skaidro, ka uzņēmēju ražošanas izmaksu un risku palielinājums pirms apkures sezonas sākuma, kā arī kopēja augstā nenoteiktība ekonomikā ietekmēja bezdarbu 2022.gada trešajā ceturksnī, palielinot to līdz 6,9%. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) operatīvie dati par trešo ceturksni, kā arī oktobri un novembri, spriežot pēc reģistrēto bezdarbnieku skaita, neuzrāda būtisku bezdarba pieaugumu.

Parādās arī citas pazīmes tam, ka bezdarba tendence jau maina virzienu, norāda Migunovs. Piemēram, pēc Eiropas Komisijas veikto aptauju datiem par uzņēmēju ekonomiskā noskaņojuma rādītājiem, nedaudz samazinājies apstrādes rūpniecības uzņēmēju īpatsvars, kas uzskata darbaspēka trūkumu par uzņēmējdarbības kavējošo faktoru. Turklāt pēc NVA datiem, ir vērojams pakāpenisks samazinājums jauno vakanču skaitā. Darbinieku trūkums joprojām paliek augstā līmenī, taču uzņēmumu interese pieņemt jaunus darbiniekus šobrīd esot pagrieziena punktā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Banku analītiķi: Uzņēmējiem jārēķinās ar aizvien izteiktāku darbinieku deficītu

LETA,15.08.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārskatāma nākotnē uzņēmējiem jārēķinās ar aizvien izteiktāku darbinieku deficītu, brīdina banku analītiķi.

«Swedbank» galvenā ekonomista Latvijā vietas izpildītāja Agnese Buceniece sacīja, ka Latvijā bezdarba līmenis turpināja samazināties, neskatoties uz lēnāku ekonomikas izaugsmi otrajā ceturksnī. Tas saruka līdz 6,4%, kas ir par 1,3 procentpunktiem mazāk nekā pērn otrajā ceturksnī. Šajā periodā bezdarbnieku skaits samazinājās par 18%, kas ir gandrīz piektā daļa.

«Ņemot vērā ekonomikas izaugsmes bremzēšanos varēja gaidīt, ka bezdarbnieku skaits vairs nesamazināsies tik strauji kā iepriekšējos ceturkšņos, tomēr tā vietā ieraudzījām straujāko kritumu pēdējo piecu gadu laikā. Bezdarba līmenis šobrīd jau ir zemāks nekā 2008.gadā. Norises darba tirgū diktē demogrāfija. Bezdarbā redzam kritumu, galvenokārt tāpēc ka samazinās iedzīvotāju skaits, nevis tādēļ, ka liela daļa bezdarbnieku būtu iekārtojusies darbā – tas nav noticis,» atzina Buceniece.

Komentāri

Pievienot komentāru
Karjera

Eksperts: Darba tirgū esam sasnieguši brīdi, kad varam nopietni domāt par reemigrāciju

Dienas Bizness,01.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Darba tirgū līdzīgi, kā ekonomikā kopumā pērn bijis ļoti labs gads un jādomā, ka Latvijas darba tirgū esam sasnieguši brīdi, kad varam nopietni domāt par reemigrāciju, uzskata AS Citadele banka ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Pērnā gada pēdējā ceturksnī vidējā darba samaksa Latvijā pieaugusi par 7,5% salīdzinājumā ar 2016. gada nogali, savukārt gadā kopumā vidējā darba alga Latvijā augusi par 7,9%, sasniedzot 926 eiro pirms nodokļiem. Šis ir straujākais algu kāpums Latvijā pēdējā desmitgadē un algas pērn augušas gandrīz tautsaimniecības visās nozarēs. Šīs pozitīvās tendences darba tirgū turpināsies šogad. Ekonomikā gaidāms vēl viens labas izaugsmes gads, bezdarbs turpinās mazināties un papildus tam no šī gada 1. janvāra paaugstināta arī minimālā alga no 380 uz 430 eiro. Tādēļ algu kāpums šogad varētu pārsniegt pat 8% un vidējā darba samaksas pirms nodokļiem, visticamāk, sasniegs psiholoģiski zīmīgo 1000 eiro robežu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no lielākajiem bezdarba līmeņiem Eiropas Savienībā ir Latvijai. Mūs šai antitopā apsteidz tikai Spānija, liecina Eurostatdati. Nākamo gadu laikā bez darba varot palikt katrs desmitais.

Viszemākais bezdarba līmenis ES reģistrēts Nīderlandē (2.7 %) un Austrijā (3.9 %), bet visaugstākais – Spānijā (14.4 %) un Latvijā (10.4 %)

Latvijā viens no lielākajiem bezdarba līmeņiem ES

ES dalībvalstīs bezdarbs gada laikā no 6.8 % līdz 7.3 % pieaudzis par 7 % jeb 0.5 procentpunktiem. Tā, salīdzinot 2007.gada decembra datus ar pērnā gada pēdējo mēnesi, secinājis Eurostat.

Eirozonā bezdarbs pieaudzis vēl straujāk – par 0.8 procentpuntkiem. Eurostat rīcībā esošie dati liecina, ka ES kopumā bez darba pērnā gada decembrī bijuši 17.91 miljoni darba spējīgi ES iedzīvotāji, no kuriem 12.47 miljonu dzīvo tieši eirozonā. Salīdzinot ar pērnā gada novembri, bezdarbnieku skaits ES pieaudzis par 309 tūkstošiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kaut arī bezdarbs rūk, darba vietu trūkuma problēma joprojām ir smaga, otrdien raksta laikraksts Diena.

Lai mazinātos bezdarbs Latvijas reģionos, jāstrādā pie pasākumiem, kas radītu vēlmi nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Neraugoties uz problēmām ar infrastruktūru un dažādiem trūkumiem uzņēmējdarbības vides uzlabošanā, bezdarba mazināšanās vērojama ne tikai Rīgā, bet arī attālākajās pilsētās un pagastos, turklāt tas nav saistīts tikai ar emigrāciju labākas dzīves meklējumos uz Eiropas valstīm, kur ziemas siltākas un algas lielākas, bet arī ar vietējās uzņēmējdarbības izaugsmi. Tiesa gan, jārēķinās, ka strādāšana pilnu darba dienu par 400 eiro mēnesī, vispārējs sociālo garantiju trūkums, juridiskā nesakārtotība un hroniska līdzekļu nepietiekamība transporta infrastruktūrai nav veicinoši faktori reģionu ilgtermiņa attīstībai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezdarbs šā gada beigās Latvijā varētu veidot 7,3-8%, prognozēja banku analītiķi.

"Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš sacīja, ka darba meklētāju īpatsvars 2021.gada beigās jeb ceturtajā ceturksnī varētu būt 7,3% apmērā pretstatā apmēram 8% pagājušā gada nogalē. "Tātad gaidāma situācijas uzlabošanās, bet ne gluži pilna nodarbinātība," viņš teica.

Tostarp Strautiņš prognozēja, ka šogad strauji augs nodarbināto skaits nozarēs, kurās 2020.gadā tas samazinājās.

"Izmaiņu virziens darba tirgū 2021.gadā, protams, būs pretējs 2020.gada dinamikai, samazinoties bezdarbam un augot nodarbinātībai, taču gada vidējie skaitļi daudz neatšķirsies," viņš piebilda.

"SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis norādīja, ka spēcīgais Covid-19 otrais vilnis situāciju darba tirgū atkal pasliktinās un tuvākajā laikā bezdarbs pieaugs, tostarp novembrī darba tirgus vēl bija stabilitāte, bet, visticamāk, decembrī situācija mainījās, taču augstākā bezdarba virsotne varētu tikt sasniegta 2021.gada pirmajā ceturksnī.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

EK Latvijai šogad prognozē straujāku izaugsmi nekā Igaunijā, bet lēnāku nekā Lietuvā

LETA,13.02.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisijas (EK) jaunākās ekonomikas prognozes liecina, ka Latvijas ekonomikas izaugsme šogad būs straujāka nekā Igaunijā, bet nedaudz lēnāka nekā Lietuvā.

EK pirmdien publicētās jaunākās prognozes rāda, ka pēc tam, kad pērn Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieauga par 1,6%, šogad tas pieaugs par 2,8%, bet nākamgad - par 3%.

Lietuvā, atbilstoši EK prognozēm, IKP pērn pieauga par 2,2%, šogad ekonomikas izaugsme būs 2,9%, bet nākamgad tā palēnināsies līdz 2,8%.

Savukārt Igaunijā, pēc EK aplēsēm, ekonomikas izaugsme 2016.gadā bijusi 1,1%, šogad būs 2,2%, bet nākamgad - 2,6%.

EK savās jaunākajās prognozēs norāda, ka Eiropas Savienības (ES) ekonomikas atkopšanās turpinās, tomēr to apdraud tādi ārkārtēji riski kā Lielbritānijas izstāšanās no bloka un Donalda Trampa administrācijas neprognozējamā politika ASV.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ANO Starptautiskās darba organizācijas jaunākajās prognozēs par darba tirgus attīstību pasaulē Latvijai pārāk iepriecinoša aina netiek zīmēta – būtiska bezdarba samazināšanās nav gaidāma.

Vietējo ekspertu prognozes gan ir optimistiskākas – bezdarba līmenis sarūk, tiek radītas jaunas darba vietas. Jūtams arī algu kāpums, taču ar šiem rādītājiem jābūt uzmanīgiem. «Situācija Latvijas darba tirgū pakāpeniski uzlabojas – to raksturo gan bezdarba kritums, gan arī nodarbināto skaita palielināšanās,» stāsta SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Inese Kalvāne DB norāda, ka Latvijā situāciju joprojām būtiski ietekmē salīdzinoši lielais bezdarbnieku skaits. «Mēs paredzam, ka 2014.gadā bezdarba situācija varētu nostabilizēties un izteikts bezdarbnieku skaita samazinājums vairs nav sagaidāms,» viņa saka.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

http://www.db.lv/images/article/2008/12/22/6ccf2b99-52dc-4091-928e-de8a503f8468.jpg

Bezdarbs nākamgad var augt par 40 %Nākošā gada budžetā, rēķinoties ar šo tendenci, valdība ir būtiski palielinājusi līdzekļus bezdarbnieku pabalsta izmaksai,” norāda I. Šmitiņa. Ja šogad pēdējos gada mēnešos bezdarbnieku pabalsts tiek izmaksāts vidēji 33 tūkst. personām, tad prognozētais nākamā gada skaitlis ir jau 45 tūkst. Tātad – pieaugums apmēram 40 % apmērā. Turklāt kā norāda I. Šmitiņa, pabalstu saņem apmēram puse reālo bezdarbnieku.

Ja tendence būs vēl sliktāka, tad nāksies pārdalīt līdzekļus no citām bBezdarbs nākamgad var augt par 40 %udžeta pozīcijām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Vai Covid-19 krīze palielinās emigrāciju no Latvijas?

Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs,01.07.2020

1. attēls. Emigrācija no Latvijas (tūkst. iedzīvotāju)

Avots: Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tieši masveida iedzīvotāju emigrāciju var pamatoti uzskatīt par vienu no svarīgākajām 2009. gada ekonomiskās krīzes ilgtermiņa sekām Latvijā.

2008. - 2012. gadā no valsts izbrauca 160 tūkst. cilvēku – divreiz vairāk nekā iepriekšējo piecu gadu laikā. Tāpēc arī nav pārsteigums, ka cilvēku atmiņās šī krīze asociējas ar masveida emigrāciju. Vai arī pašreizējā Covid-19 krīze (uzreiz pēc gaisa satiksmes atjaunošanas) radīs masveida emigrāciju tāpat, kā tas bija 2009. gada krīzē? Uzskatu, ka emigrācijas būtiska pieauguma šoreiz nebūs, un šajā rakstā vēlos pamatot savu viedokli.

2019. gadā migrācijas saldo (iebraukušo un izbraukušo cilvēku starpība) bija tuvāka nullei nekā jebkad, kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, arī emigrācija (cilvēku aizbraukšana) bija rekordzema (1. attēls).

Emigrantu galamērķis pārsvarā ir Rietumeiropa un Skandināvija, emigrantu plūsmu galvenokārt nosaka bezdarba un ienākumu atšķirība starp Latviju un pārtikušajām Eiropas valstīm. Proti, nekas cits tik ļoti nepalielina cilvēku izbraukšanu no valsts kā augsts bezdarbs un zemi ienākumi. Emigrācijas pieaugumu pēc 2009. gada krīzes galvenokārt noteica tas, ka bezdarbs Latvijā kāpa ievērojami straujāk nekā attīstītākajās Eiropas valstīs (2. attēls), arī ienākumu kritums bijis lielāks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezdarbs vienotā valūtas bloka valstīs sasniedzis rekordlielus apmērus, un eirozonā bez darba ir 12,2% no visiem darbspējīgajiem, tikmēr Latvijā vērojams ievērojamākais bezdarba kritums no visām Eiropas Savienības (ES) valstīm gada griezumā, liecina Eurostat dati.

Martā eirozonā bezdarba līmenis bija 12,1%. Savukārt 27 ES valstīs bezdarbs saglabājies iepriekšējā mēneša līmenī - 11,0% apmērā.

Salīdzinot ar situāciju pirms gada, bezdarba līmenis ir audzis 18 ES valstīs, bet sarucis – deviņās. Valstu vidū, kur bezdarbs gada griezumā ir mazinājies, līdere ir Latvija (bezdarba kritums no 15,5% 2012. gada pirmajā ceturksnī līdz 12,4% šā gada pirmajā ceturksnī), Igaunijā (no 10,6% līdz 8,7%) un Īrijā (no 14,9% līdz 13,5%).

Straujākais bezdarba kāpums bija vērojams Grieķijā (no 21,9% līdz 27%), Kiprā (no 11,2% līdz 15,6%), Spānijā (no 24,4% līdz 26,8%) un Portugālē (no 15,4% līdz 17,8%).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezdarbs Latvijā patlaban ir 11,6% līmenī, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) operatīvie dati, un tas ir pieaudzis par 0,1 procentpunktu mēneša laikā.

Nelielais bezdarba pieaugums janvārī saistīts ar to, ka vairākiem darba ņēmējiem gadu mijā beidzas noslēgto darba līgumu termiņš un cilvēki, zaudējot terminēto darbu, janvārī kā bezdarbnieki nāk reģistrēties NVA, skaidro NVA Informācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas vadītāja Iveta Kancēna. Šā gada sākumā bezdarbnieka statusa saņemšanai visvairāk bija reģistrējušies pārdevēji, palīgstrādnieki un apkopēji, piebilda Kancēna.

Janvārī bezdarba līmenis par 0,2 procentpunktiem pieaudzis Zemgalē, Latgalē, un Kurzemē, savukārt Vidzemē bezdarbs palielinājies par 0,1 procentpunktu, bet Rīgas reģionā tas nav mainījies.

Augstākais bezdarbs joprojām ir Latgalē - 20%, bet zemākais bezdarba līmenis ir Rīgas reģionā - 8,3%. Vidzemē bezdarba līmenis ir 13,1%, Zemgalē - 12,9% un Kurzemē - 12,3%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Reģistrētā bezdarba līmenis valstī 2010. gada janvāra beigās bija 16,6% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita. Salīdzinājumā ar 2009. gada decembri bezdarbs pieaudzis par 0,6 procentpunktiem, kas ir mazāks pieaugums nekā iepriekšējos mēnešos.

Pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, bezdarba pieaugums bija 0.9 procentpunkti, bet novembrī, salīdzinot ar oktobri, bezdarbs pieauga par 1 %.

Salīdzinoši zemākais bezdarba līmenis 2010. gada janvārī reģistrēts Rīgas reģionā – 13,7%, savukārt augstākais bezdarba līmenis bija Latgales reģionā – 21,8%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Bezdarbs eirozonā samazinājies līdz 10,8%

LETA,30.10.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sezonāli izlīdzinātais bezdarba līmenis eirozonā šā gada septembrī samazinājies līdz 10,8%, salīdzinot ar koriģēto augusta rezultātu 10,9% apmērā, liecina jaunākie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Tādējādi bezdarbs sasniedzis zemāko līmeni kopš 2012.gada janvāra.

Sākotnējās aplēses liecināja, ka bezdarbs eirozonā augustā veidoja 11%.

Savukārt Eiropas Savienībā (ES) bezdarbs septembrī samazinājies no 9,4% līdz 9,3%.

Eurostat dati liecina, ka septembrī ES bija 22,631 miljons bezdarbnieku, tajā skaitā 17,323 miljoni eirozonā.

Salīdzinot ar augustu, bezdarbnieku skaits ES septembrī samazinājās par 147 000, bet eirozonā - par 131 000.

Tikmēr salīdzinājumā ar 2014.gada attiecīgo mēnesi bezdarbnieku skaits ES septembrī saruka par 1,832 miljoniem, bet eirozonā - par 1,194 miljoniem.

Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi bezdarba līmenis samazinājās 23 ES dalībvalstīs, palielinājās četrās, bet saglabājās nemainīgs Austrijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neoficiālas aplēses liecinot, ka šā gada beigās par bezdarbniekiem būs kļuvuši 30 % Latvijas darba spējīgo cilvēku, vēsta Telegraf.lv. Atbildīgās iestādes gan prognozē, ka bezdarbs nepārsniegšot 12.7 %.

Laikraksts norāda, ka saskaņā ar Valsts nodarbinātības dienesta apkopotajiem datiem šobrīd bez darba ir 9.6 % darba spējīgo iedzīvotāju. Taču dienesta vadītāja Baiba Paševiča norāda, ka parasti reālais bezdarbs esot vidēji par 4 % lielāks nekā to uzrāda oficiālie dati. Turklāt jau tagad nepietiekot līdzekļu, lai bezdarbniekiem izmaksātu pabalstus.

Vakar Saeimā tika konstatēts, ka tikai šā gada pirmajos mēnešos sociālā budžeta deficīts palielinājies līdz 67 miljoniem latu, taču bezdarba līmeņa straujākais pieaugums esot tikai priekšā. Tādēļ esot paredzēts, ka vasarā bezdarbnieka pabalsts varētu tikt samazināts par 20 līdz 30 %. Šobrīd vidējais bezdarbnieka pabalsts ir 180 lati.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Ļoti baidos, ka tieši pieaugošais bezdarbs būs tas, kas teorētisko krīzi pārvērtīs par reālo krīzi," norāda Nordea Bank Polijas un Baltijas valstu Korporatīvo darījumu pārvaldības viceprezidents Ēriks Plato, ziņo Apollo.

Ē. Plato norādīja, ka bezdarbnieku skaits Latvijā un visā Baltijā nenovēršami pieaugs. "Domāju, ka bezdarbs pieaugs līdz tam līmenim, kāds tas bija pirms pieciem sešiem gadiem. Varbūt vēl dramatiskāk," sacīja eksperts.

Db.lv jau ziņoja, ka bezdarba līmenis valstī 2008. gada oktobra beigās bija 5.6%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisijas (EK) jaunākajās ekonomikas prognozēs lēsts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pieaugs par 3,2%, mūsu valstij paredzot straujāko ekonomikas izaugsmi Baltijas valstu vidū.

Ceturtdien publiskotajās prognozēs EK sagaida, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes temps nākamgad paātrināsies līdz 3,5%.

Savukārt inflācija Latvijā šogad būs 2,2% un nākamgad saskaņotā patēriņa cenu indeksa kāpums būs 2%, bet bezdarbs samazināsies līdz 9,2% šogad un 8,7% nākamgad, lēš EK.

Abās pārējās Baltijas valstīs EK prognozē lēnāku ekonomikas izaugsmi nekā Latvijai.Lietuvā EK sagaida 2,9% IKP pieaugumu šogad un 3,1% kāpumu nākamgad. Inflācija Lietuvā šogad tiek prognozēta 2,8%, bet nākamgad tā palēnināsies līdz 2%. Savukārt bezdarbs šogad saruks līdz 7,6% un nākamgad samazinājums turpināsies līdz 7,2%, lēš EK.

Igaunijā šogad tiek prognozēta 2,3% ekonomikas izaugsme, kas nākamgad sasniegs 2,8%. Inflācija Igaunijā šogad būs 3,3%, bet nākamgad - 2,9%. Savukārt bezdarbs pieaugs no 7,7% šogad līdz 8,6% nākamgad, paredz EK.EK pavasara ekonomikas prognozēs tiek lēsts, ka gan šogad, gan nākamgad Eiropas Savienības (ES) kopējā ekonomikas izaugsme būs 1,9%, savukārt eirozonā tā šogad būs 1,7%, bet nākamgad - 1,8%.Inflācija ES šogad tiek gaidīta 1,8% apmērā, bet nākamgad - 1,7%, savukārt eirozonā tā atbilstoši EK prognozēm būs attiecīgi 1,6% un 1,3%. Bezdarbs ES samazināsies no 8% šogad līdz 7,7% nākamgad, bet eirozonā - no 9,4% šogad līdz 8,9% nākamgad.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) ekonomika šogad varētu palielināties par 1,6%, tādējādi pieaugot straujāk par iepriekš prognozēto pieaugumu 1,5% apmērā, liecina Eiropas Komisijas (EK) pavasara prognozes.

Saskaņā ar jaunākajām prognozēm Latvijā šogad un nākamgad gaidāma straujākā ekonomiskā izaugsme gan ES dalībvalstīs, gan arī eirozonā.

Eirozonas ekonomiskās izaugsmes prognozi šim gadam EK saglabājusi nemainīgu 1,2% apmērā.

Savukārt 2015.gadā eirozonas ekonomika varētu palielināties par 1,7%, tādējādi pieaugot mazāk par iepriekš prognozēto izaugsmi 1,8% apmērā.

Tikmēr ES ekonomika nākamgad varētu palielināties par 2%, kas atbilst iepriekšējām prognozēm.

Latvijai EK 2015.gadā EK prognozē iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu 4,1% apmērā, kas arī būtu straujākais pieaugums no visām ES valstīm.

EK paziņojumā norādīts, ka jaunākās prognoze balstās uz pieņēmumu, ka dalībvalstis un ES, veicot nepieciešamās korekcijas, īstenos rīcībpolitikas pasākumus, par kuriem ir panākta vienošanās.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā 2008. gada beigās bezdarba līmenis sasniedzis 7 %, liecina Nodarbinātības Valsts aģentūras provizoriskie dati.

Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) sabiedrisko attiecību pārstāve Iveta Kancāne atgādināja, ka pērn novembrī bezdarba līmenis bijis 6.1 %. Tādējādi decembrī bez darba palikušo Latvijas iedzīvotāju skaits strauji pieaudzis. Kopumā bezdarba līmenis sācis strauji palielināties gada otrajā pusē. I. Kancāne piebilda, ka bezdarba līmeņa pieaugums decembrī izrādījās straujāks nekā prognozēts, jo 7 % līmeņa sasniegšana tika lēsta šogad.

Viņa minēja, ka bezdarbs strauji pieaudzis Kurzemes pusē, pērnā gada nogalē bezdarbnieku skaits strauji auga Liepājā, Ogrē, Limbažos, Kuldīgā, Dobelē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Igaunijas ekonomikas izaugsmes blāvums un citi faktori liek bažīties arī par Latviju

Igaunija ir viens no lielākajiem Latvijas tirdzniecības partneriem, un tendences kaimiņos ietekmē Latvijas uzņēmumu eksportu. Turklāt vēsturiskās un kultūras tuvības dēļ Latvijai ir tendence ar nelielu nobīdi laikā arī valsts mērogā atkārtot igauņu jau pieredzēto, kas pašlaik nekas dižs nav. Igaunijas ekonomika pagājušajā gadā augusi vien par 0,7%, liecina Igaunijas statistikas pārvaldes IKP ātrais novērtējums. Tas krietni sarūgtinājis daudzus ekonomikas analītiķus, kas, kaut arī kaimiņvalsts ekonomikai pērn lēsa mazāku izaugsmi, tomēr nedomāja, ka tā noslīdēs zem 1% atzīmes.

Kvalitāte atmaksājas

Latvijas eksportētāji par noieta tirgu kaimiņos šobrīd nesūdzas un vien norāda, ka tajā, par spīti abu valstu tuvumam un ciešajai sadarbībai, nacionālās īpatnības ir jāņem vērā. Tā NP Foods Eesti mārketinga direktors Roberts Ēķis teic, ka «igauņi ir ļoti patriotiski, un tas izpaužas arī patēriņā». «Igaunijas tirgus ir ļoti piesātināts, un tajā valda augsta konkurence. Kvalitatīviem produktiem tajā gan ir iespējas, taču jāņem vērā, ka investīcijas tirgus apguvē nedos tūlītēju rezultātu.» Eksporta zīmoliem Igaunijas tirgū noteikti vēl ir brīvas nišas, uzskata R. Ēķis. Arī produktu pielāgošana vietējām tradīcijām un vērtībām ir nozīmīgs jautājums, lai konkurētu ar citiem zīmoliem. Piemēram, Gutta tradicionāli Igaunijā tiek uzskatīts par «savējo» un sasniedz savus izvirzītos mērķus. Viss ir atkarīgs no laika un naudas, ko uzņēmums ir gatavs veltīt savu mērķu sasniegšanai, stāsta R. Ēķis. Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa iemīļotā saldējuma ražotājs SIA Rūjienas saldējums DB teic, ka šogad attīstīs eksportu uz Igauniju, «un tad varēs spriest».

Komentāri

Pievienot komentāru
Karjera

Turpinās strīdi par Latvijas bezdarba veidu

Dienas Bizness,29.04.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašlaik prevalē viedoklis, ka Latvijā ir strukturālais bezdarbs jeb tāds, kam raksturīga bezdarbnieku kvalifikācijas neatbilstība darba tirgū piedāvāto vakanču prasībām, un tādā gadījumā pūliņi būtu jāvelta tieši bezdarbnieku apmācībai un pārkvalifikācijai. Cita pieeja nepieciešama, ja dominē cikliskais bezdarbs, kura mazināšanai savukārt ir vajadzīga pastiprināta jaunu darba vietu radīšanas politika, ko var panākt, ieguldot infrastruktūras projektos, subsidējot darba vietas un mazinot darbaspēka nodokļus. Nodarbinātības pētnieku, ekonomistu un uzņēmēju viedoklis šajā jautājumā dalās.

Komentāri

Pievienot komentāru