Kreditēšanas attīstīšanai ir jādomā par plašāku iespēju izmantošanu, tostarp citu valstu banku iesaisti Latvijas un Baltijas tirgū, intervijā atzīmēja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.
Viņš norādīja, ka Latvijā ir ne tikai četras lielās bankas, bet arī virkne mazo banku, kuras ir mainījušas biznesa modeli, un daudzas no tām savu nākotni redz tieši Latvijas ekonomikas kreditēšanā, kas ir labi, bet tās joprojām ir nelielas un arī to ietekme uz tirgu kopumā ir neliela un izmaiņas prasīs daudzus gadus.
"Līdz ar to turpmāka šī sektora konsolidācija Latvijas ekonomikai arī nāktu par labu, jo tad šīs bankas kļūtu lielākas, jaudīgākas, ar lielāku tirgus daļu un spēju kopumā rezultātu padarīt labāku. Ja ar šīm bankām nepietiks, mēs skatāmies uz iespējām piesaistīt citus tirgus spēlētājus, kas palīdzētu strauji situāciju mainīt," sacīja Kazāks.
Viņš piebilda, ka ar to domā, piemēram, citu valstu banku ienākšanu Latvijas un Baltijas tirgū, jo Latvijas situācija nav unikāla - tādu pašu un atsevišķos segmentos vēl sliktāku situāciju var redzēt arī Lietuvā.
"Tas ir tikai un vienīgi sarunu process. Tas ir darīts arī iepriekš, bet diemžēl gan pandēmija, gan Krievijas iebrukums Ukrainā šo vēlmi ir mazinājusi, jo nestabilitāte ir pieaugusi gan reģionā, gan pasaules ekonomikā. Visam pamazām nomierinoties, es domāju, ka ir iespēja atgriezties pie sarunām, un to mēs darīsim," sacīja Kazāks.
Vienlaikus Latvijas Bankas prezidents atzīmēja, ka viņam gan ir lielas cerības tieši uz esošajiem tirgus spēlētājiem.
Tāpat Kazāks uzsvēra, ka esošajām bankām kļūstot aktīvākām, ieguvēji būs pilnīgi visi.
Jautāts, vai kādam ir interese par darbību Baltijā, Latvijas Bankas prezidents norādīja, ka ar tādu banku pelnītspēju, kas pašlaik ir krietni virs Eiropas Savienības vidējā līmeņa, gan jau interesenti atradīsies.
"Turklāt šeit nevienam nav jāatbrauc ar naudas maisu, jāuzceļ liela ēka un jāatver virkne filiāļu, lai sāktu sniegt pakalpojumus. Eiropas Savienības, eirozonas ietvaros ir iespējams sniegt arī pārrobežu pakalpojumus. To mēs redzam jau Lietuvā, kur uz apjomīgiem projektiem piesakās bankas, kuras ikdienā Lietuvā nav pārstāvētas. Līdz ar to risinājumi ir ļoti dažādi," skaidroja Kazāks.
Viņš pieļāva, ka tirgu var sakustināt arī ieguldījumu pārvaldes sabiedrības "Indexo" jaunveidojamā banka. "Tas ir viens no faktoriem, kas situāciju var sakustināt. Banka pašlaik ir iesniegusi dokumentus, tie tiek izvērtēti, un paies zināms laiks, kamēr tiks saņemtas atļaujas, banka sāks strādāt un savu tirgus jaudu uzbūvēs. Latvijas ekonomikai tas nāks tikai par labu. Bet vai tādēļ vajag gaidīt? Manuprāt, nudien nē," sacīja Kazāks.
Tostarp viņš atzīmēja, ka bankas ir galvenais ekonomikas finansētājs, bet nebūt ne vienīgais - būtisks izaugsmes potenciāls ir arī plašākā finanšu tirgus attīstībā, piemēram, svarīga ir fondu birža, kurā var emitēt gan akcijas, gan obligācijas. Tāpat bankas ir ļoti svarīgs ekonomikas elements un partneris, taču ar to vien nepietiek, un, ja mēs gribam sasniegt patiešām izcilu rezultātu, ir jāiesaistās arī citām institūcijām. Piemēram, viens no Latvijas neizmantotiem potenciāliem ir ēku siltināšana, un tādēļ mums arī ļoti sāpīgi trāpīja energoresursu cenu sadārdzinājums.
Pēc Kazāka teiktā, viens no iemesliem, kādēļ iepriekšējos gados ir nosiltināts ļoti maz ēku, ir arī dārgs un sarežģīts administratīvais process. "Bankām te ir absolūta taisnība, kad tās saka - sakārtojam šo procesu, un tas pavērs lielākas iespējas kreditēšanai. Arī tas ir jādara," viņš sacīja.
Latvijas Bankas prezidents norādīja, ka arī ēnu ekonomika nenāk par labu. "Ja mums ir uzņēmumi, par kuriem nav skaidrs, kas tiem ir "vēderā", ja ir uzņēmumi, kuri gadu gadiem dzīvo ar negatīvu kapitālu un zaudē naudu, tad kā mēs varam iedomāties šādu uzņēmumu kreditēšanu?," pauda Kazāks.