Turcijas valdība piekritusi apturēt Gezi parka Stambulā apbūves plānus līdz brīdim, kad par to savu atzinumu nesniegs tiesa, pēc sarunām ar demonstrantiem, pavēstījusi valdība.
Gezi parka apbūves plāns Turcijā izraisīja lielākās demonstrācijas un protestus, kas daudzviet izvērtās sadursmēs ar drošības spēkiem, pēdējās desmitgades laikā. Turcijas valdība norāda, ka Gezi parka apbūve netiks atsākta līdz brīdim, kad par to savu lēmumu sniegs tiesa. Gadījumā, ja tiesa ļaus valdībai uzsākt parka apbūvi, Stambulā tiks organizēts referendums par parka tālāko likteni, vēsta BBC.
Turcijas premjers Radžeps Tajips Erdogans valsts galvaspilsētā Ankarā ceturtdienas vakarā aizvadīja tikšanos ar protestētāju pārstāvjiem. Sarunas notika tikai dažas stundas pēc tam, kad premjers bija izteicis savu «pēdējo brīdinājumu», aicinot demonstrantus pamest Gezi parku. Sarunas, kuru rezultātā panākts valdības solījums pārtraukt parka apbūvēšanu, Turcijas premjera līdzgaitnieki nodēvējuši par veiksmīgām.
Nemieri Turcijā sākās pēc tam, kad varasiestādes izgaiņāja protestētājus, kas bija ieradušies Gezi parkā, lai nepieļautu tā apbūvi. Demonstrācijas aptvēra daudzas valsts pilsētas un izvērsās par protestu pret premjera T. Erdogana autoritāro valdīšanas stilu un islamizācijas procesiem. Līdz šim nemieros bojā gājuši pieci un ievainojumus guvuši vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku.
Turcijas valdība cer, ka ar protestētājiem piektdien izdosies noslēgt vienošanos, lai tie pamestu parku. Tomēr demonstranti piektdien parku nav atstājuši. Ceturtdien Eiropas Savienības (ES) Parlaments pieņēma nesaistošu rezolūciju, kas pauda nožēlu par Turcijas valdības un premjera rīcību, kas «nav spējuši spert soļus samierināšanās virzienā un nemēģinājuši saprast daļas valsts iedzīvotāju noskaņojumu, bet gan veicinājuši tālāku sabiedrības šķelšanos». Turcijas premjers rezolūciju kritizējis.
Tikmēr atsevišķi analītiķi atgādina, ka Turcijas valdība arī iepriekš apspiedusi dažādas minoritāšu grupas – piemēram, kurdus un šiītu alavītu sektas pārstāvjus. Taču tas nekad neesot izraisījis tādu ažiotāžu aiz Turcijas robežām. «Šiem cilvēkim vienkārši ir labi sakari gan Eiropā, gan arī ASV. Vienkārši sakot, T. Erdogans uzrāvās uz nepareiziem cilvēkiem,» medijam International Business Times sacīja Stambulā dzīvojošs ekonomists Emre Deliveli.
Viņš norāda uz neskaitāmiem Turcijas valdības cilvēktiesību pārkāpumiem un atzīst, ka «nav tā, ka protesti būtu sākušies vienā naktī. Vienkārši šie cilvēki mācēja labi apieties ar sociālajiem tīkliem».