Pēc vairāk nekā trīs gadu ilga pārtraukuma Eiropas Savienība (ES) atsāks iestāšanās sarunas ar Turciju, lai tādējādi valstī veicinātu demokrātiskas reformas. Par iestāšanās sarunu atsākšanu vienojušies dalībvalstu ārlietu ministri.
Ministru sanāksmē panākta vienošanās, ka sarunas tiks atsāktas novembrī. Tas kļuvis iespējams pēc tam, kad Vācija mainīja savu nostāju par labu sarunu atsākšanai. Iepriekš Berlīne ievēroja noraidošu nostāju. Pret Turcijas dalību Eiropas Savienībā iebildumi bijuši arī Francijai un Nīderlandei.
Attiecības starp ES un Turciju pēdējo mēnešu laikā pasliktinājušās. ES kritizēja Turcijas varasiestāžu rīcību Gezi parka demonstrāciju apspiešanas laikā, savukārt Ankara izteikusies, ka Eiropa piedzīvo lejupslīdi un atrodas uz sabrukuma robežas. Tāpat Turcija vairākkārt paudusi uzskatu, ka ES šī valsts vajadzīga vairāk nekā tas ir otrādāk.
Oktobra sākumā Eiropas Komisija atzinīgi vērtēja nesenās tiesu reformas, kuras veikusi Turcija. Tāpat atzinību saņēmuši Ankaras soļi miera sarunu ietvaros ar kurdu nemierniekiem, kas valsts austrumu reģionos vairākas desmitgades cīnījušies pret centrālo valdību.
Turcija iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES) uzsāka 2005. gadā. Patlaban no 35 sarunu sadaļām noslēgtas tikai vienas. Pret Turcijas dalību ES iebilda ne tikai Francija, bet arī Kipra un Vācija, kuras valdība gan norāda, ka nav pret sarunām kā tādām. Pirms trīs gadiem sarunas par Turcijas iestāšanos ES tika apturētas.
Analītiķi norāda, ka sarunu atdzīvināšana būs sarežģīts uzdevums. Savukārt Turcijā ievērojami samazinājie sabiedrības atbalsts dalībai ES – patlaban pievienošanos blokam atbalsta tikai aptuveni viena trešdaļa valsts iedzīvotāju, lai gan agrāk atbalsts bija ievērojami augstāks.