Protestiem Turcijā turpinoties jau vairāk nekā desmit dienas, valsts premjerministrs Radžeps Tajips Erdogans brīdinājis, ka viņa pacietībai ir robežas un nosaucis demonstrantus par laupītājiem.
Svētdien uzrunājot savus atbalstītājus galvaspilsētā Ankarā, Turcijas premjers norādīja, ka ielūkojoties vārdnīcā, redzams cik patiesi apzīmējums laupītāji atbilst notiekošajam, vēsta BBC. «Tie, kuri dedzina un iznīcina tiek saukti par laupītājiem vai vandaļiem. Tie, kuri to atbalsta, daudz neatšķiras. Mēs esam bijuši pacietīgi, mēs joprojām esam pacietīgi. Tomēr tam ir robežas,» sacījis Turcijas premjers, vienlaikus aicinot savus atbalstītājus arī rīkot demonstrācijas.
Tikmēr Turcijas galvaspilsētā Ankarā nedēļas nogalē turpinājās sadursmes starp likumsargiem un protestētājiem pret valdību. Nekārtības izcēlušās arī Turcijas dienvidu pilsētā Adanā, kur ielu cīņās iesaistījušies T. Erdogana atbalstītāji un protestētāji. Savukārt Taksima laukumā Stambulā, kas kļuvis par neoficiālu protestu centru, nedēļas nogalē notikušas līdz šim lielākās demonstrācijas, kurās pulcējušies tūkstošiem cilvēku.
Eiropas Savienības augstākā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrina Eštone aicinājusi abas puses ievērot savaldību. «Atvērta un ilgtspējīga varasiestāžu iesaistīšanās ir kritiski svarīga, lai aizsargātu demokrātiju, veidotu uzticēšanos un izvairītos no [vardarbības] eskalācijas,» sacījusi K. Eštone.
Turciju pārņēmušie protesti izcēlās pēc tam, kad varasiestādes vardarbīgi mēģināja izklīdināt demonstrantus, kas bija ieņēmuši Stambulas Gezi parku, protestējot pret tā apbūvi. Protesti drīz vien pārvērtās plašos nemieros pret T. Erdogana valdības autoritārisma iezīmēm un islamizāciju. Līdz šim nemieros gājuši bojā četri cilvēki – ieskaitot arī policistu – tūkstošiem guvuši ievainojumus un simtiem tikuši arestēti. Valsts ekonomika cietusi miljoniem eiro lielus zaudējumus, kā arī ievērojami samazinājies tās akciju tirgus vērtība.
Starptautiskā reitingu aģentūra Fitch norāda, ka patlaban demonstrācijas nav atstājušas ievērojamu ietekmi uz valsts ekonomiku, tomēr, ja tās turpināsies, Turcija var zaudēt savu BBB kredītreitingu. «Nepārtraukta politiskā un sociāla nestabilitāte var apdraudēt tūrismu, īstermiņa kapitāla ienākšanu valstī, palielināt inflāciju un ietekmēt ekonomisko izaugsmi,» teikts Fitch paziņojumā.