To intervijā Dienas Biznesam stāsta a/s Trasta komercbanka (TKB) 32,743% akciju īpašnieks, Ukrainas Augstākās radas deputāts Ivans Fursins. Viņš pieļauj, ka negatīva tālākās attīstības scenārija gadījumā varētu vērsties pret Latvijas valsti ar investīciju strīdu, jo visas pārējās metodes savas iespējas būs izsmēlušas.
Fragments no intervijas:
FKTK 3. martā anulēja bankas licenci, 14. martā tiesa iecēla bankas likvidatoru Ilmāru Krūmu. Kāpēc kopš 1989. gada sekmīgi strādājoša un vairākas banku krīzes pārdzīvojusī Trasta komercbanka nonākusi šādā situācijā?
«Diplomātiski to varētu nosaukt par pārpratumu, bet, manuprāt, tā ir apzināta FKTK pēdējo deviņu mēnešu darbība, lai slēgtu TKB. Varbūt mana stratēģiskā kļūda bija savulaik sarunā ar tā brīža FKTK vadītāju (apspriežot Ukrainas aktīvu novērtējuma kritumu) atklāti sacīt, ka meklēsim stratēģisko investoru un esam gatavi pārdot pat bankas kontrolpaketi un mainīt bankas darbības modeli. Vienīgais, kas bija vajadzīgs, lai to īstenotu, – laiks. Diemžēl laiku bankai nedeva. FKTK biju jūnijā, tad sacīja, ka līdz septembrim vajag bankā ieguldīt naudu, kad piesaistījām subodrinēto kapitālu, tad atzinums bija – slikti, jo tas nav risinājums. Lai kādu arī potenciālo investoru neatvestu, neviens nepatika. Tas vairāk iederas citā loģikā – lai stratēģiskais investors TKB neparādītos. Interesanti, ka pēc sarunas par iespējamu biznesa modeļa maiņu TKB pērn augustā tika liegts atvērt norēķinu kontus Latvijas rezidentiem. Bet kā tad lai maina modeli?
Vēl jau var būt arī cita versija, proti, banka ir maksātspējīga, tai ir pozitīvs pašu kapitāls, un tad šādas bankas likvidācija ir ienesīgs bizness.
Pēdējos divus mēnešus faktiski nācās dzīvot Latvijā, jo bija jāpiedalās šajā «pārpratumā», kaut arī man kā Augstākās radas deputātam nav tik daudz brīva laika, lai to varētu darīt. Jāņem vērā, ka Ukrainas normatīvi liedz aktīvi nodarboties ar uzņēmējdarbību un savu aktīvu pārvaldīšanu, ko arī izpildu. Šo pēdējo divu mēnešu laikā esmu ticies ar daudziem zinošiem cilvēkiem Latvijā, kuri stāstīja ļoti interesantas lietas, proti, Latvija vēlas iestāties OECD. Tā ir Latvijas izvēle un es nevaru pret to iebilst un apstrīdēt, jo neesmu LR pilsonis. Tomēr, kā man skaidroja, viens no Latvijas uzņemšanas nosacījumiem ir «kārtības ieviešana» finanšu sektorā. Nezinu, kas aiz šīs kārtības ieviešanas slēpjas, taču man radusies pārliecība, ka tieši TKB apzināti tika izvēlēta kā banku regulatora darbības pierādījums.»
Visu interviju Spēle vienos vārtos... lasiet 16. marta laikrakstā Dienas Bizness.