Līdz ar šā mēneša sākumu noslēgusies ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) kvantitatīvās mīkstināšanas jeb dolāru drukāšanas otrā kārta. Kopumā kopš Lehman Brothers sabrukuma ASV FRS kvantitatīvās mīkstināšanas veidā finanšu sistēmā vienā mierā ir iemetusi 2,3 miljardus ASV dolāru. Lai nu kā, tirgū sākušas runas par to, kādi proaktīvi risinājumi ASV ekonomikas problēmu risināšanai no ASV FRS varētu sekot tālāk.
Nav izslēgts, ka ASV FRS varētu ķerties pie jau iesildīto dolāru drukājamo mašīnu turpmākas darbināšanas, un drīzmumā mēs varētu dzirdēt par kvantitatīvās mīkstināšanas programmu «Nr. 3».
Jānorāda, ka šādai iespējamībai tic vairākas augsti stāvošas finanšu amatpersonas. Piemēram, pasaules lielākā obligāciju fonda PIMCO vadītāji norādījuši, ka jau augustā mēs varētu dzirdēt mājienus par pēc kārtas trešo dolāru drukāšanas programmu, ja ASV ekonomika bremzēsies un būs saskatāmi reāli recesijas draudi.
«Es esmu pārsteigts, cik ātri tirgus sācis runāt par QE3 iespējamību. Tas jau notika pirms īsti bija beidzies QE2 termiņš. Tas ir kā ar lielākajiem autoražotājiem, kas piedāvā dažādas atlaižu programmas, lai tiktu pirkta to prece. Pirms beigusies iepriekšējā programma, tiek jau domāts par nākamo,» klāsta DoubleLine Capital analītiķi.
Jānorāda, ka ASV FRS vadītājs Bens Bernanke par esošo situāciju izteicies, ka nepieciešams nedaudz laika, lai redzētu, kas notiek, pirms tiek pieņemti attiecīgie monetārie lēmumi.
Jānorāda, ka FRS savā iepriekšējā sanāksmē lēma, ka tā turpinās valsts vērtspapīru iepirkšanu tirgū no līdzekļiem, kas tiks iegūti no centrālai bankai piederošo valsts, hipotēku un citu obligāciju dzēšanas. Pēc dažiem aprēķiniem, šo vērtspapīru iepirkšana nākamo 12 mēnešu laikā no FRS puses varētu sasniegt 300 miljardus ASV dolārus. Tiesa gan, šis FRS solis nenozīmē jaunu naudas drukāšanu, jo līdzekļi tiks ņemti no jau esošo parādzīmju dzēšanas, un tādēļ tas nevar gluži tikt uzskatīts kā jauns «kvantitatīvās mīkstināšanas» solis, norāda analītiķi. «Citiem vārdiem, centrālās bankas bilance, kura šobrīd ir uzlidojusi līdz 2,8 triljoniem USD (vēl 2008. gada augustā tā bija 800 miljardi USD), vairs nepieaugs. Bet tā arī nesamazināsies. Tas gan nozīmē, ka šobrīd nav runa par stimulējošās programmas izbeigšanu,» norāda ABLV galvenais analītiķis Leonīds Aļšanskis.
Kopumā viens no rezultātiem paildzinātai ASV stimulējošai monetārajai politikai var būt inflācijas pieaugums – pat globāli, jo lētā nauda lūkosies pēc lielāka ienesīguma, kas var nozīmēt turpmāku, piemēram, izejvielu cenu pieaugumu. Tāpat līdz bīstami augstākiem līmeņiem šajā pašā laikā turpina augt ASV valsts parāds (tas draud kļūt neilgtspējīgi liels).