Tikai katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs pilnībā orientējas nodokļos, ko no savas algas maksā darba ņēmējs, un nepilnīgas zināšanas par nodokļu sistēmu traucē iedzīvotājiem sekot līdzi izmaiņām nodokļu politikā un novērtēt valdības iniciatīvu ietekmi uz saviem ienākumiem, secinājis Swedbank Privātpersonu finanšu institūts.
«Iedzīvotāju zināšanas par darbaspēka nodokļiem ir izteikti fragmentāras. Septiņi no desmit aptaujātajiem zina, ka Latvijā darbaspēka nodokļos iedzīvotāji samaksā aptuveni trešo daļu no savas algas un to, kādi nodokļi maksājami. Savukārt tikai 13% pilnībā orientējas visās likumsakarībās darbaspēka nodokļu politikā Latvijā. Kopumā iedzīvotāju zināšanas par darbaspēka nodokļiem desmit ballu skalā vērtējamas tikai uz seši,» saka Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Adriāna Kauliņa.
Pētījums ir parādījis, ka divas trešdaļas aptaujāto saprot sakarību starp neapliekamo minimumu un iedzīvotāju ienākuma nodokli, teju 80% zina, ka vecāku algas lielumu ietekmē arī bērnu skaits ģimenē.
Iedzīvotājiem ar zemu atalgojumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ir ļoti nozīmīgi, jo tie spēj viņiem būtiski palielināt uz rokas saņemamo algu, saka A. Kauliņa, uzsverot, ka vienlaikus turpmāka atvieglojumu palielināšana ne visu mazo algu saņēmēju makos ieliks papildus latus. Proti, strādājošais, kas saņem minimālo darba algu 200 latus un kam apgādībā ir vismaz divi bērni, pateicoties atvieglojumiem, jau šodien nemaksā iedzīvotāju ienākumu nodokļus, un tāpēc neko neiegūst no tālākas atvieglojumu palielināšanas. Lai šāds strādājošais pilnībā izjustu, piemēram, valdības plānoto palielināto atvieglojumu par apgādībā esošajiem abiem bērniem, viņa algai pirms nodokļu nomaksas būtu jābūt vismaz 271 lats.
«Tikai puse no aptaujātajiem bija pamanījuši IIN likmes samazināšanos no šī gada 1.janvāra no 25% uz 24%. Strādājošajiem ar relatīvi lielām algām jāapzinās, ka tieši viņi ir lielākie ieguvēji no IIN likmes pazemināšanās. Likmei samazinoties par 2%, darbinieks ar minimālo algu 200 latu apmērā iegūtu par 2,66 latiem mēnesī vairāk, bet darbinieks ar 1000 latu algu - par 16,9 latiem vairāk, pārējiem nodokļiem un nosacījumiem paliekot nemainīgiem,» skaidro A.Kauliņa.