Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmes samazināšana nākamajā gadā vidējās algas (503 latu) saņēmējam ļaus ietaupīt mēnesī aptuveni 2,5 latus.
Darbaspēka nodokļu mazināšana ir nepieciešams solis, gan lai mazinātu ienākumu nevienlīdzību, gan lai uzlabotu valsts konkurētspēju, proti, mazinot uzņēmēju izmaksas, norāda Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Tomēr dalīt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazinājumu par vienu procentpunktu uz pusēm ir ļoti pretrunīgs solis, kas turklāt rada lieku saspīlējumu starp darba devējiem un darba ņēmējiem, uzskata eksperte. Pusprocents no algas ir tik maz, ka darba ņēmējam (jo īpaši ar algu zem vidējās valstī) tas nebūs vērā ņemams ieguvums ģimenes budžetam.
Savukārt nav skaidrs, ko darba devējs ar šo pusprocentu ietaupījumu darīs − diez vai tas tiešā veidā tiks nodots darba ņēmējam, varbūt tas tiks izmantots paaugstinot algas atslēgas darbiniekiem vai arī vienkārši tiks palielināta uzņēmuma peļņa, norāda eksperte. Bet tas tikai paaugstinātu ienākumu nevienlīdzību pretēji valdības prioritātēm. Un, ņemot vērā, ka cīņa par darbaspēku pakāpeniski aug, darbinieks, visticamāk, tāpat nākamgad prasīs lielāku algas pielikumu no darba devēja.
L. Strašuna uzskata, ka mērķtiecīgāk šo vienu procentpunktu sociālo iemaksu mazināšanu būtu nodot darba ņēmējam - no tā labums būtu gan darba ņēmējam (1% algas pieaugums), gan darba devējam, kurš varētu atļauties lēnāk paaugstināt bruto algu, tādējādi jūtot mazāku spiedienu uz izmaksu konkurētspēju. Protams, viens procentpunkts klāt algai arī nav daudz (vidējās algas saņēmējam ap 3,5 latiem mēnesī), bet atšķirībā no šī gada viena procentpunkta iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājuma, to justu visi strādājošie, neatkarīgi no algas lieluma vai apgādājamo skaita, uzsver L. Strašuna.
VSAOI samazināšana tiešām nebūs notikums, kas visbūtiskāk ietekmēs darbinieku ienākumus nākamgad, norāda DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. Sagaidāms, ka algu pieaugums nominālā izteiksmē nākamgad būs vismaz 5%, tātad VSAOI ietekme būs apmēram desmit reizes mazāka, uzsver eksperts. Viņš piebilst, ka darba ņēmēju kopējos ieņēmumus vairos arī darba vietu skaita kāpums, kam arī vajadzētu būt kādiem 2%.Tātad lielajā lietu kārtībā VSAOI nav nekāda zemestrīce.
Solim būs ļoti neliela ietekme uz strādājošo rīcībā esošajiem ienākumiem un arī neliela ietekme uz uzņēmumu konkurētspēju, norāda eksperts. Tā kā krīzes laikā strādājošajiem VSAOI palielināja par diviem procentpunktiem, tad tagad vajadzēja pirmkārt censties atgriezties izejas pozīcijās. Uzņēmumu konkurētspēja šobrīd kopumā ir laba un pagaidām īpašs atbalsts tai nav vajadzīgs.
«No vienas puses, skaidrs, ka sabiedrības reakcija atbildīs teicienam par Latviju: nodokļus paceļ - slikti, pazemina – atkal slikti, no otras puses, izvēlētais risinājums izskatās pēc viegli neveikla politiska kompromisa,» saka P. Strautiņš.
Atsevišķi ņemot, šim solim ir neliela ietekme uz uzņēmumu kopējām darba algu izmaksām un darbinieku ienākumiem, taču kopā ar neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādājamajiem pieaugumu ietekme uz ienākumiem jau ir lielāka, uzsver Nordea bankas Latvijā galvenais ekonomists Andris Strazds. Pieņemot, ka nodokļu slogs darba algām tiks samazināts arī turpmākajos gados, kopumā vairāku gadu garumā efekts jau būs būtisks.
Jāņem vērā, ka nodokļu slogs darba algām Latvijā šobrīd joprojām ir nedaudz virs vidējā ES un būtiski virs kaimiņvalstu līmeņa un šie nodokļi ir vietējos ražotājus diskriminējoši attiecībā, piemēram, pret uzņēmējiem Igaunijā un Lietuvā, kuri maksā zemākus darbaspēka nodokļus. Tāpat A. Strazds izsaka cerību, ka tuvāko gadu laikā darbaspēka nodokļi Latvijā tiks samazināti līdz Lietuvas un Igaunijas līmenim.
Db.lv jau rakstīja, ka valdība atbalstījusi grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredz no 2014.gada 1.janvāra samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmi.
Proti, ja pašlaik VSAOI likme vispārējā gadījumā ir 35,09%, no kuriem 24,09% maksā darba devējs un 11% - darba ņēmējs, tad nākamgad VSAOI likme būs 34,09%. Tostarp 23,59% maksās darba devējs, bet 10,5% - darbinieks. Tādējādi gan darba devējam, gan darbiniekam būs jāveic mazākas sociālās apdrošināšanas iemaksas nekā šogad.
Par likuma grozījumiem vēl jālemj Saeimā.