Nav šaubu, ka ir jābūt gan sociālo iemaksu, gan izmaksu griestiem, uzsver DNB bankas sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Viņš atceras, ka griestus atcēla krīzes laikā, un, domājams, ka iemesls bija dziļa neizpratne Saeimā par to, kas vispār ir sociālā apdrošināšana, ka VSAOI nav nodoklis, kaut arī tautā to dēvē par socnodokli, bet gan maksa par obligātu pakalpojumu. Tātad, jo lielākas iemaksas, jo lielākas izmaksas, saka eksperts, piebilstot, ka, līdz ar to radās cilvēkus nevajadzīgi tracinošas situācijas, kad kāds vecāku pabalstos saņēma desmitus tūkstošus.
Ļoti lielās algas nereti saņem Latvijā īslaicīgi dzīvojoši ārzemju speciālisti, kuri par mūsu sociālās apdrošināšanas sistēmas labumiem nav pat aizdomājušies, tātad tās visdrīzāk nav arguments viņu piesaistē, bet griestu atcelšanas radītās papildus darba devēja izmaksas bijis mīnuss no mūsu darba tirgus konkurētspējas viedokļa, norāda eksperts. Viņš uzsver, ka nebūtu pret lielāku progresivitāti nodokļu sistēmā, bet griestu atcelšana iepriekš to nav nodrošinājusi augstākminēto apsvērumu dēļ, savukārt griestu noteikšana tikai izmaksām būtu nodokļu un sociālās apdrošināšanas sistēmas jaukšana kopā.
Pirmkārt, šis skar nelielu strādājošo daļu - pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem tikai 0,4% no strādājošajiem, tā kā lielākā daļa sabiedrības šīs izmaiņas neizjutīs, norāda Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Latvijā Adriāna Kauliņa.
Taču iedzīvotājiem jābūt zinošiem par šīm izmaiņām, jo, lai atgūtu pārmaksāto nodokli saskaņā ar paredzēto kārtību, darbiniekam pašam būs jāvēršas valsts iestādē. Ja naudas atgūšana atkarīga no iedzīvotāja iniciatīvas, nezinošie vai slinkie šo atvieglojumu var palaist garām. No citas puses - no iedzīvotāju uzkrājumu veidošanas perspektīvas, tas, ka valsts uzkrāj pārmaksāto nodokli iedzīvotāja vietā, nav slikti - ir lielāka varbūtība, ka summa netiks novirzīta ikdienas tēriņiem, bet uzkrāta vai ieguldīta nozīmīgā pirkumā.
Kā zināms, sociālo iemaksu alga nosaka sociālo pabalstu lielumu. No iedzīvotāju perspektīvas, jaunā kārtība dos savus ieguvumus un savus zaudējumus: tādos sociālās apdrošināšanas gadījumos kā ilgstoša slimība, bezdarbs, maternitāte vai bērna kopšana šie darbinieki saņemtu mazākas summas. Vienlaikus lielo algu saņēmējiem tiek dota iespēja ietaupīto nodokli novirzīt 3.pensijas līmenī, tādējādi palielinot savas individuālās vecuma pensijas summu, skaidro A. Kauliņa.
Db.lv jau rakstīja, ka 2014.gadā plānots noteikt maksimālo apmēru ienākumiem, no kuriem būs jāveic sociālās iemaksas - tas būs 32,6 tūkstoši latu jeb 46,4 tūkstoši eiro gadā, informē Labklājības ministrija (LM).
Tas nozīmē, ka maksimālā summa, kas būs jāmaksā sociālajās iemaksās (kopā darba devējam un darba ņēmējam), būs 11,11 tūkstoši latu jeb 15,81 tūkstotis eiro. Piemēram, ja cilvēka ienākumi gadā ir 34 tūkstoši latu, tad sociālās iemaksas viņam būs jāveic par ienākumiem līdz 32,6 tūkstošiem latu. Attiecīgi par summu, kas šos griestus pārsniedz jeb 1400 latiem būs jāmaksā tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis.