Laikā no 2011.gada janvāra līdz šā gada aprīlim pieaudzis darbinieku skaits, par kuriem sociālās iemaksas veiktas pilnā apmērā, liecina Labklājības ministrijas (LM) apkopotā informācija par faktiski veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām laikā no 2011.gada janvāra līdz 2013.gada aprīlim.
Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir veiktas 99,6% no darba devēju norādītās iemaksu summas, un par 88,9 % jeb 291,5 tūkstošiem darbinieku iemaksas veiktas pilnā apmērā.
Kopumā pētījumā analizēta informācija par cilvēkiem, kuri sasnieguši 50 gadu vecumu. Tie ir 328 tūkstoši cilvēku jeb 32% no visiem cilvēkiem, kas minētajā laika periodā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) reģistrēti kā darba ņēmēji.
LM uzsver, ka kopumā laika periodā no 2011.gada janvāra līdz 2013.gada aprīlim ir palielinājies to cilvēku īpatsvars, par kuriem iemaksas ir veiktas pilnā apmērā, bet samazinājies to skaits, par kuriem iemaksas ir veiktas nepilnā apmērā.
Par 9,6% jeb 31,5 tūkstošiem darbinieku iemaksas veiktas nepilnīgi, proti, tās nav veiktas pilnā apmērā. Piemēram, bija jāmaksā 100 lati, bet faktiski samaksāti tikai 80 lati. Par 1,1% jeb 3,7 tūkstošiem cilvēku veiktās iemaksas bijušas nulle, jo darbinieks minētajā periodā, iespējams, bijis bezalgas atvaļinājumā. Par 0,4% jeb 1,3 tūkstošiem darbinieku iemaksas vispār nav veiktas.
Līdz 19.jūlijam 16 cilvēki paši ir veikuši iemaksas pensiju apdrošināšanai. Trīs cilvēkiem VSAA jau veikusi pārmaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu atmaksu, jo darba devējs ir samaksājis iemaksu parādu. Pārējiem - nosūtīta informācija par pārmaksātajām iemaksām, un pēc iesnieguma saņemšanas cilvēkiem tās tiks atmaksātas. Cilvēku iemaksātās summas ir no 5 līdz 2100 latiem.
Tāpat ziņojumā iekļauta informācija par nokavēto iemaksu piedziņu, jo Ministru kabinets uzdeva Valsts ieņēmumu dienestam prioritāti piedzīt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu parādus. 1.jūlijā iemaksu kopējais parāds bija 130,7 miljoni latu , kas no gada sākuma samazinājās par 1,5 miljoniem latu jeb 1,2%.
No 2011.gada 1.janvāra likums Par valsts sociālo apdrošināšanu paredz, ka cilvēks ir sociāli apdrošināts pensiju apdrošināšanai, ja par viņu faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Ja darba devējs iemaksas nav veicis, tad cilvēkam, sasniedzot pensionēšanās vecumu, ir tiesības pašam veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai.